Adı:
Savaş Pilotu
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
14 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054737857
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pilote de Guerre
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
II. Dünya Savaşı’ndayken, Fransızlar için geçen en zor günlerden birinde havalanmak zorunda kalan bir grup savaş pilotunun, savaşın her daim kaybedeninin insan olduğunu keşfetmesinin öyküsü Savaş Pilotu. Savaşın anlamsızlığının, ölümle burun buruna yaşamanın, umutsuzluğun ve buna rağmen vazgeçmeyişin işlediği ve bir anlamda Exupery’nin dış dünyandan çok iç dünyasını yansıttığı, otobiyografi tadında unutulmaz bir eser.
224 syf.
·Puan vermedi
Otobiyografi tadında... Küçük Prens'ten sonra ağır geldi bana nedense her cümlesi üzerine düşünülecek ince mesajları içeriyor. Karakterler ve olaylar iç içe olduğundan okurken zorlandım. Yazar kendi hayatını ve anılarını işlemiş kitapta. Bana göre çocuk kitabı olamayacak derecede ağır cümleler içeriyor.
224 syf.
·8 günde·7/10 puan
Bu Antoine de Saint-Exupéry'ın okuduğum ikinci kitabı.Tabiki çoğu kişinin de yaptığı gibi okuduğum ilk kitabı Küçük Prens 'di.Ama bu kitap o kitaptan çok ayrı. O kitabı her yaşta okuyup kendinize bir şeyler katabilirsiniz ama https://1000kitap.com/...savas-pilotu--153622 'nu okumak için belli bir yaşa gelmiş olmanız gerekiyor.

Çoğunuzun da bildiği gibi zaten yazarımızın asıl mesleği pilotluk ve yazarımız bu kitapta anlattığı olayları bizzat kendisi yaşadığı için bizede son derece güzel bir aktarım yapmış.Bu kitabı okurken kesinlikle kendinizi bir savaş pilotunun yerinde göreceksiniz, yaşadıklarını hissedip, yaptıklarını anlayıp, yaşadığı duyguları bizzat tadacaksınız.Savaş psikolojisi, ülkelerin neden savaştığı ve o anda aslında neler olduğu bir savaş pilotunun gözünden ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kitabı ilk fırsatta okumanızı tavsiye ediyorum.
224 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yazarın daha önce çocuk kitabı olan küçük prensi okumuştum. Her ne kadar da çocuk
kitabı diye geçse de kesinlikle savaş pilotu bir çocuk kitabı değildir. Bütün kitap bir kişinin duyguları ve düşünceleri etrafında dönüyor. Yan karektelere sadece isim ve yaptıkları görevler dışında kitapta pekte yer verilmemiş.
Savaşların KİM İÇİN, NE İÇİN sorularını soran ve insanların kimin için canından olmalarını sorgulayan konu ve duygu anlamında güzel bir kitap. Çeviri yeterince başarılı olmamış. Yine de okunur.
224 syf.
·3 günde
Yazarın okuduğum ilk kitabı, uzun zaman önce, Küçük Prens'ti. Yazar, çocuklar ve yetişkinler okusun niyetiyle yazmasına rağmen çok ince düşünceler barındıran, idrak gücü gerektiren cümlelerle donatılmış kitaplar yazıyor. Evrensel değerlerin önemine, evrensel sorunlara ve saptamalara yer veriyor. Bu kitabını da altını çize çize okudum.
Okunması gereken bir kitap!
224 syf.
·Beğendi·5/10 puan
Bir yazarın eserlerini okumaya ustalık eserinden başladıysanız diğer kitaplar için bu çok büyük bir talihsizlik olmuştur. Yazarın kurgu örgüsüyle üslubu birbirini ne yazık ki tamamlayamamış. Okurken edebi bir tat hissetmek pek mümkün olmadı. Kıyaslamak elbette doğru değil ama “Küçük Prensi yazan isimle bu eseri yazan isim aynı kişi mi” diye sorguluyorsunuz bir süre sonra.
224 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Merhaba Sevgili Herkes. Bir haftalık aradan sonra tekrar buradayım. Bu süreçte sadece 1 kitap okuyabildim. Şimdi ise Dan BROWN'nun İhanet Noktası kitabını okuyorum. En kısa zamanda okuyup yorumunu sizlerle paylaşacağım.

Savaş Pilotu kitabının özetine gelecek olursak roman, ikinci dünya savaşı sırasında Fransız ordusunda pilot olarak görev yapan yazar Saint EXUPERY’nin Fransa-Almanya savaşı esnasında aldığı bir keşif görevinin ve bu esnada yazarın kendi hayallerini anlattığı kitabıdır. Yazar, kitapta esas konu uçuş görevi değil bu görevin gereksizliği, hiç bir amacının olmamasına rağmen kendi ve diğer uçak personellerinin hayatının boş yere büyük bir tehlikeye sokulmasından duyduğu üzüntüyü anlatmaktadır. Çünkü bu uçuşa giden pilotların geri dönme olasılığı neredeyse 0'dır. Dönenler ise boşa dönmüş gibi oluyorlar çünkü gittikleri yerde artık bir üsleri kalmamıştır. Kitabın çoğunluğunda da bu hayalleri anlatıyor yazar bize.       

Bu kitap yazarın okuduğum ikinci kitabı. İlk kitabı #küçükprens 'ti ve o da harikaydı. Bu kitabını da beğendim. Okumanızı tavsiye ederim.
224 syf.
·7 günde·7/10 puan
Kesinlikle bir çocuk kitabı olmadığını düşünüyorum.Hatta bana bile bir nebze ağır geldi.En azından yaş grubuyla alakalı olarak en az lise seviyesinde bir genç okusun derim..Ancak bir yetişkin olarak şunu söyleyebilirim,savaş pilotuyla birlikte ben de savaştaydım..
224 syf.
·9 günde·10/10 puan
Kitap savaş anındaki yaşanan durumları ve hisleri çok iyi aktarmış. Şuan da bir savaş halindeyiz. Birlik olma vakti! Peki uygarlık ne? Yardımseverlik? İnsanlık? Kim için ölüyoruz? Neden ölüyoruz? Ve katedraller, camiler sadece taş yığını mı? Böyle zamanlarda sorgulamak gerekir. İnsanlığı ve kendimizi. Bu kitap benim insanlığımı çok iyi bir şekilde sorgulattı. Kitap bana dokundu.
224 syf.
·2 günde
2. Dünya savaşı günlerinde, bir avuç Fransız pilot Fransa'nın ve hatta Avrupa'nın umutsuzluğa düştüğü bir dönemde hala Almanlarla çarpışmaya devam ettiğini, sadece cesur pilotların savaş sürecinde başından geçenleri değil insanın ve insan hayatının anlamını bize detaylarla anlatan Saint- Exupéry'in günlük tadında bir otobiyografik eseridir. Fazla detaylara inmesi biraz sıkabilir ama okudukça anlayacağınız için sürükleyici diyebileceğim bir eser. İyi okumalar:)
224 syf.
·15 günde·Puan vermedi
hayatımda okuduğum en berbat kitaplardan birisi. o kadar iticiydi ki, 200 sayfayı 15 günde okuyamadım. çeviren kişiden kaynaklı olduğunu düşünüyorum bu kötü tadın.
anlarım bozukluğu var, yazım yanlışı var, konu nerede başlıyor nerede bitiyor belli değil.
verdiğim paraya üzüldüm açıkçası..
224 syf.
·3 günde·Puan vermedi
BİTTİ
YAZAR: ANTONINE DE SAINT- EXUPERY
YAYIN: DOKUZ YAYINLARI
ÇEVİRİ: GÜLCE EKİN KÖSE
PUAN: 8/10

Kişisel gelişim tadında savaş anlatan bir roman hem bilgi sahibi oluyorsunuz hem savaş içerisinde oluyorsunuz. Alıntılarıyla çok beğendim çünkü çok fazla alıntı yakaladım hatta bazılarını yazmadığım oldu. Tavsiye ederim güzel bir kitaptı. Şimdiden keyifli okumalar dilerim

ALINTILAR
✔Nihayetinde silahlar düşmanlara çevrilir. Pergel, cetvel, gönye dünyayı kurtarmak için veya yeni dünyalar kurmak için kullanılır. Oyun zamanı bitmiştir artık!

✔Okul bittikten sonra hayat herkesi bir yana savurduğunda bir daha görüşeceklerinden emin olabilir mi insanlar?

✔Sayfalar aynı gibi dursada kitaplar farklıdır.

✔Ölümü içimizde hissedebilmek için ölene ihtiyaç duyduğumuz vakitleri düşünmeliyiz. Ona ihtiyacımız olduğunda o yoktur. Onun bize ihtiyaç duyduğu zamanlar gelir aklımıza Ama artık onun bize ihtiyaç kalmamıştır. Bizi ziyaret ettiğini Düşündükçe daha çok hissederiz yokluğunu. Hayata daha geniş bir pencereden bakmalıyız.

✔Endişe, asıl kimliği yitirdiğimizde başlar. Mutluluğumun ve mutsuzluğumun  kaderinin bağlı olduğu haberi Beklerken boşluğun içinde kalmış gibi hissederim.

✔Ağacı saniye saniye kurup büyüten zaman, bir saat sonra içindeki gerçek kişiliği kurmayı bırakır.

✔Büyümek büyük kabahatti. Oysa çocukken ne kadar da mutluydum.

✔Kaybettiklerimiz,anılarımızda hep güzeldir. En aydınlık gülüşleriyle belirir hayalimizde ve hiç unutulmaz bu sahne.

✔Yalnızca sevginin emrinde bir işe yarar zeka.

✔Uzun zaman zekanın rolü konusunda yanılgıya düşmüşüz. İnsanoğlunun özünü görmüyorduk.

✔Benimsediğim uygarlığı yaratan dinin sırlarında birini yakalıyorum şu anda:
"İnsanların günahına ortak olmak..."
Her kişi bir başkasının günahını omuzlarında taşıyor.
224 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitabı askeri geçmişi olan biri olarak değerlendiriyorum ve keyifle okudum.

Kitap 2.Dünya Savaşı'ndayken, Fransa' nın yok olmakla yüzyüze kalıyor. Ordu bitmiş, Fransızlar artık savaştan kaçıyor.

Geride canlı kalan bir avuç pilot, bile bile ölüme gönderiliyorlardı bu kez sıra Yüzbaşı EXUPÉRY' de...

Uçak havalanıyor zaman geçtikçe ölüme yaklaşıyor Yüzbaşı, etrafından yanarak geçen mermiler, yeryüzündeki yangın...

Exupery dış dünyadan çok iç dünyasını anlatıyor. Savaşın anlamsızlığını, savaşlarda kaybedecek olan hep insanlık olduğunu anlatıyor.

Ben keyifle okudum umarım sizde keyifle okursunuz, sağlıkla kalın...
Bendeki sorun ne acaba?İnsanlarla iletişim kurmanın sırrı ne? Benden uzakta olan veya somut olan şeyler beni nasıl bu derece etkileyebiliyor?Nasıl olup da bir sözden,bir jestten asla bitmeyecek bir çemberin içinde dönüp dururken buluyorum kendimi?
Gündüz, aile kavgalarına aittir ama gece olduğunda insanlar sevgi ile kuçaklaşır. Çünkü aşk, her şeyden daha güçlüdür. Ve insan pencereye dirseklerini dayayıp yıldızların altında uyuyan çocuklarının, kazanılacak emeğin, olabildiğince kırılgan ve kısa ömürlü karısının sorumluluğunu yüklenir yeniden. Sevgi tartışma götürmez. Vardır. Akşam olsun ve gece, aşka değer gerçekleri ortaya çıkarsın.
Kaybettiklerimiz,anılarımızda hep güzeldir.En aydınlık gülüşleriyle belirir hayalimizde ve hiç unutulmaz bu sahne.
Antoine de Saint-Exupéry
Sayfa 155 - Dokuz Yayınları
...Ve ruh, ya tümüyle görüyor ya da hiç görmüyor. Malını mülkünü seven adam, gün gelince uyumsuz nesnelerden oluşan bir yığın olarak görüyor onu. Karısını seven adam, gün geldiğinde içinde taşıdığı aşkı yalnızca bir kaygı, terslik ve zorunluluk yığını gibi görür. Müzikten hoşlanan adam, bir gün hiç hoşlanmaz olur. Şu anda olduğu gibi, yurdumu bir türlü anlayamadığım gün gelir...
Beden parçalandığında insanın özü çıkıyor ortaya.İnsan bir ilişkiler düğümü yalnızca.İnsan için ilişkiler önemlidir sadece.
Antoine de Saint-Exupéry
Sayfa 134 - Dokuz Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Savaş Pilotu
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
14 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054737857
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pilote de Guerre
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
II. Dünya Savaşı’ndayken, Fransızlar için geçen en zor günlerden birinde havalanmak zorunda kalan bir grup savaş pilotunun, savaşın her daim kaybedeninin insan olduğunu keşfetmesinin öyküsü Savaş Pilotu. Savaşın anlamsızlığının, ölümle burun buruna yaşamanın, umutsuzluğun ve buna rağmen vazgeçmeyişin işlediği ve bir anlamda Exupery’nin dış dünyandan çok iç dünyasını yansıttığı, otobiyografi tadında unutulmaz bir eser.

Kitabı okuyanlar 539 okur

  • Tuğçe Danışmaz
  • yaprak
  • Nurr
  • Sirab
  • Havva Kunut
  • ekmekal
  • Kerem
  • Büşra
  • Süeda
  • Aydanur Karabiber

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.5 (18)
9
%8.3 (13)
8
%8.9 (14)
7
%17.2 (27)
6
%9.6 (15)
5
%8.3 (13)
4
%2.5 (4)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%1.3 (2)