8,9/10  (9 Oy) · 
33 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.190 gösterim
"Aslında, yazmak, uçmak, resim yapmak, insanları eğitmek, hayal kurmak, yaşamak; bunların hepsi, eyleme geçmek, bıkıp usanmadan yaratmak, dünya üzerinde ne kadar küçük olursa olsun bir iz bırakmaktadır. İnsanlık tarihinin en büyük pilot - yazarı için de en önemli şey bu olmuştur."
- Jaqueline Ancy, L'Homme et son oeuvre

Yalnızca Fransız edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en usta kalemleri arasında sayılan Antoine de Saint - Exupery, geride bıraktığı yapıtlarıyla milyonlarca okurun dünyasında silinmez izler bırakmış bir yazar. Yapıtlarıyla büyük küçük her okurun yaşamına, edebiyatın o büyülü dünyasını sokabilmiş ender yaratıcılarıdan biri. En çok bilinen yapıtı Küçük Prens olmakla birlikte, Exupery diğer tüm yapıtlarıyla da aynı duyarlık ve zerafetle, insanlık durumunun bütün hallerini büyük bir ustalıkla anlatmıştır.

Dünya Kitapları olarak, böylesine önemli bir yazarın, ülkemizde daha önce yayımlanmış yapıtlarını özenli bir yayıma hazırlama sürecinden geçirerek yayımlamanın yanı sıra dilimize henüz çevrilmemiş yapıtlarını da sunacağız.

Gökyüzünden İnsanlığa Duyarlı Bir Bakış: Savaş Pilotu

Fransa'nın Almanlar tarafından işgal edildiği, 2. Dünya Savaşı'nın en zor günlerinde keşif uçuşuna gönderilen pilotların gözünden savaşın insanlık tarihinde açtığı yaraların birebir anlatıldığı Savaş Pilotu adlı omanıyla Saint - Exupery, savaşın anlamsızlığını, yaşamın anlamını, insanlığı sevmenin yüceliğini, ölüm karşısında hissedilen duyguları, okuyanı büyüleyen biçemiyle sayfalara taşıyor. Büyük bir yazardan unutulmayacak gerçek bir başyapıt. Savaş Pilotu, Exupery'nin en önemli yapıtlarından olduğu kabul edilen Savaş Pilotu, bu büyük yazarla daha tanışmamış olanlar için de kaçırılmayacak bir kitap.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789753043236
 • Orijinal Adı:
  Le Pilote De Bataille
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  Dünya Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
rtgrlsln 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabın iki bölüme ayrılabileceğini düşünüyorum. İlk kısım yazarın savaş anıları ve gözlemleri üzerine. Kendi hayatından bahsettiğini düşünürsek oldukça gerçekçi ve inandırıcı bir anlatım. Sizi bir savaş pilotu gözüyle savaşın içine sokuyor. İkinci yani kitabın son 4 bölümü özellikle yazarın düşünce ve yaşadıkları üzerine yorumları diyebilirim. İnsan olmanın önemi ve yaşamın değeri konusunda oldukça etkileyici bölümler okuduğumu söylemeliyim.
Ama bir "Küçük Prens" okumanın keyfini alamadım maalesef.

Kitaptan 5 Alıntı

Noir 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tek bir olay uyandıramaz içimizde varolduğunun hiç de farkında olmadığımız bir yabancıyı.Yaşamak ağır ağır doğmaktır."

Savaş Pilotu, Antoine De Saint-ExupérySavaş Pilotu, Antoine De Saint-Exupéry
rtgrlsln 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Hiçbir durum, varlığından haberdar dahi olmadığımız bir yabancıyı içimizde uyandırmaz.

Savaş Pilotu, Antoine De Saint-ExupérySavaş Pilotu, Antoine De Saint-Exupéry
Noir 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geceleyin akıl uyur, yalnız nesneler vardır. Gerçekten önemli şeyler önem kazanır, gündüzki akıl yürütmelerin yıkıcı etkisinden sıyrılıp yaşamaya başlarlar. İnsanoğlu kırık çıkığını onarır, sakin bir ağaç olur yine".

Savaş Pilotu, Antoine De Saint-ExupérySavaş Pilotu, Antoine De Saint-Exupéry
Exlibris 
05 Eki 2014 · Kitabı okuyor · Beğendi

O'nda, her Varlık'ta olduğu gibi, kendisini meydana getiren malzemeyle açıklanamayan bir şey vardır. Bir katedral, bir taş yığınından çok başka bir şeydir. /.../Onu tanımlayan taşlar değildir, tersine, kendine özgü anlamıyla o zenginleştirir taşları.

Savaş Pilotu, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 120)Savaş Pilotu, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 120)
rtgrlsln 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Fakat aydınlanma denen şey Ruh'un usul usul hazırlanmış bir yolu bir anda görmesi demektir.

Savaş Pilotu, Antoine De Saint-ExupérySavaş Pilotu, Antoine De Saint-Exupéry

Kitapla ilgili 1 Haber

Le Sourire - Gülümse (Antoine De Saint-Exupery)
Le Sourire - Gülümse (Antoine De Saint-Exupery) Efsanevi hikaye Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupery, ikinci dünya savaşında Nazilerle savaşırken hayatını kaybetmiş bir savaş pilotuydu. Dünyayı algıladığı eşsiz bakış açısını paylaştığı hikayelerinden biri ; İspanyol iç savaşı sırasında yaşadığı bir anısını anlattığı ‘Le Sourire’ yani ‘Gülümseme’…