Sıradaki Gelecek Sandığınızdan da Yakın

9,0/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
466 gösterim
Sevdiğiniz birinin bazı uzuvları mı eksik? Sarışınların soyu tükeniyor mu? Sofranızdaki herkes aynı cinsten mi? İnsanlarla şempanzeler arasında sadece 400 gen farkı var; şempanze cenininin insana benzemesinin sebebi bu mu? Ayrıca bu bizi kaygılandırmalı mı? Uyuşturucu bağımlılığının yeni bir genetik tedavisi var... Ama hastalıktan daha mı kötü? Muazzam bilimsel sıçramaların gerçekleştiği, yumurtalarımızla spermlerimizin internette binlerce dolara satıldığı ve eşlerimizde genetik hastalıkların bulunup bulunmadığını anlamak için test yaptırmanın mümkün olduğu bir çağda yaşıyoruz. Genlerimizin beşte birine başkalarının sahip olduğu ve durumdan habersiz insanların ve ailelerinin, kromozomlarında bazı değerli genler var diye ülkenin her yerinde takip edilebileceği bir dönemde yaşıyoruz.

Şeytani bir zekâyla yazılmış olan Sıradaki, gerçekleri kurguyla harmanlayarak hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve her adımda yeni olasılıkların belirebileceği bir dünyada geçen nefes kesici bir öyküyü anlatıyor. Sıradaki, gerçeklik anlayışımıza ve ahlâk kavramlarımıza meydan okuyor. Komikle tuhafı, dehşet vericiyle rahatsız ediciyi dengeleyen Sıradaki, sanılarımızı paramparça ediyor ve hiç beklemediğimiz yeni, afallatıcı seçenekleri gözler önüne seriyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2008
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789751027313
 • Orijinal Adı:
  Next
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Bu kitabı okuyarak:
1 Adet Genetik,
1 Adet Antropoloji,
1 Adet Moleküler Biyoloji,
1 Adet Evrim kitabı okumuş gibi hissediyorum.

Liste daha uzardı ama genel başlıklar bu şekilde. Crichton'un okuduğum ikinci kitabı. Tek kelimeyle mükemmel. Eğer bilime meraklıysanız ve de bunları okurken aynı zamanda bir korku-gerilim okumak istiyorum diyorsanız hiç düşünmeden Sıradaki'yi alın ve keyfinize bakın.

Tuhaf gerçeklerle bir yolculuğa çıkacaksınız. Bazen gülüp bazen şaşıracak bazen de ürpereceksiniz. Bir kitap size daha ne yapabilir ki?

Yazarın ölmüş olmasından, bu ve buna benzer kitaplarının devamının gelmemesi gerçeği ile yüz yüze kalmış durumdayım. O zaman, bana kalan da bulabildiğim tüm kitaplarını okumak olacak.. Kalemine, Yüreğine sağlık Crichton..