Sistem Öğreniyor, Büyüyor, Öldürüyor

7,9/10  (26 Oy) · 
50 okunma  · 
16 beğeni  · 
712 gösterim
Adı: Pandora
Türü: Yeni nesil bilgisayar virüsü
Özellikleri: Öğreniyor, büyüyor, öldürüyor

Hissedarlarına yapacağı sunumda, kurucusu olduğu yazılım şirketinin geliştirdiği ve Google'la rekabet edebilecek arama motorunu tanıtan Marc, yarattığı yapay zekânın yalnızca birkaç küçük kusuru olduğunu sanıyordu. Yazılımın hazırlanmasında çalışan iki programcının esrarengiz ölümünden sonra, virüsün dünyadaki internet ağına hızla yayıldığı ve ulaştığı her yerde korkunç bir kaos ve yıkım yarattığı anlaşıldığında, işlemediği iki cinayetin zanlısı olarak aranmaya başlamıştı bile. Eski çalışanı Lisa ile birlikte bu yapay zekânın üstesinden gelip dünyayı kurtaracak bir antivirüs programı yazmak için ölümüne bir savaşa giriştiler. Ama daha hiçbir şey görmemişlerdi...

Bilgisayarlarının, açıp kapadıkları basit makineler olduğunu düşünenler! Düğmeye basmadan önce bir kez daha düşünün!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9789750712135
 • Orijinal Adı:
  Das System
 • Çeviri:
  Ömürnaz Kurt
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Günümüzün en yaygın iletişim aracı olan bilgisayarların ve programların nerelere kadar ulaşacağını gösteren bir roman. Sıkılmadan okuyabileceğinizi düşünüyorum. Çok beğendim. Öneririm

Ebru Ince 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

öncelikle belirtmeliyim ki Karl Olsberg bir kez daha kendini sevdirdi bana ..daha önce KARA YAĞMUR kitabını okumuştum ve kütüphanemin asla değişmeyecek kitapları arasına koymustum...SİSTEM yapay zekanın hayatımızı nasıl kontrol edip cehenneme çevirebileceğini anlatıyor keyifle ve hiç sıkılmadan bir solukta okuyabilirsiniz...hafif ama akıcı bir kitap okumak istediğinizde şiddetle tavsiye ederim Karl Olsberg i....
NOT: KARA YAĞMUR hala bir numara:))) ıyı okumalar...

Necmiye 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Teknolojının bu kadar büyük bir hızla ilerlemiş olması bir nimet mi,yoksa bir felaket mi?.İnsanlık yararına kullanıldığı sürece elbetteki bir nimettir.Bu kitabı okuyunca karar verin,önümüzdeki zamanlarda saldırılar (siber saldırı)bu şekilde gerçekleştirilecektir mutlaka,Bir ülkeyi top la tüfekle yerle bir etme devri bitti,bir bilgisayar porogramı ,ekonomiyi alt üst etmeye yeterli gibi..... güzel kurgulanmış bir roman.

Ersin TORUNOĞLU 
 28 May 16:38 · Kitabı okudu · 184 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazılımla ilgilenen biri olarak bu alanda yazılmış olan en güzel roman olduğunu düşünüyorum. Bir meslek lisesi öğretmeni olarak bu kitabın meslek lisesi bilişim bölümü öğrencilerine mutlaka okutulması gerektiğini düşünüyorum.

Mehmet Selçuk Yel 
21 Ağu 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Kitaba bir türlü ısınamadım. Üç defa tekrar başladım fakat her seferinde sıkılıp geri bıraktım. Dördüncü ve son defa başlayacağım umarım bitirebilirim. Kitabın genel konusu bir bilgisayar virüsünden bahsediyor. Bu virüsün insanları öldüreceğini sanıyorum. Yorumuma kitabı bitirirsem eğer devam ederim.

Hakan Komut 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

FARKLI BİR BİLİM KURGU, YAPAY ZEKANI DİĞİTAL AĞDA
NELER YAPABİLECEĞİ; İNSANIN İNSANIN UFKUNU ZORLUYOR.
BANA İLGİNÇ GELENDE; BİR VİRÜS OLARAK YARATILMIŞ
DİGİTAL BİR YAPININ TÜM İNSANLIĞI YOK ETMEK İLE TEHDİT EDİŞİ, VE KENDİNİ GELİŞTİREBİLMESİ. 21.YÜZYILIN HER ALANDA TERÖR İLE GEÇECEĞİ HATTA TERÖRÜN BİR MESLEK
HALİNE GELECEĞİ.BİZ İNSANLAR KORKU İLE YAŞAMAYA HAZIR OLMALIYIZ. DÜŞMANIMIZIN NERDEN SALDIRCAĞINI BİLMİYECEĞİZ.

Kitaptan 4 Alıntı

Gamze Kaan UYSAL 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir yazılım yaratmak demek, oturup program satırları yazmak demek değil. Öncelikle, her şeyin temelde nasıl işleyeceğini düşünmek gerek.Bir evi inşa etmek gibi düşünün: Yazılım uzmanları duvarları ören, pencereleri takan, boruları döşeyen işçiler gibiler.

Sistem, Karl Olsberg (Sayfa 63)Sistem, Karl Olsberg (Sayfa 63)
Gamze Kaan UYSAL 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yeteneği olan her yazılım uzmanı bir hacker'dır. Senin bu kavramdan anladığına, yabancı sistemlere izinsiz girenlere biz cracker diyoruz. Bir hacker böyle birşey yapmaz. Hacker'lar yapıcıdır. Bir şeyler yaratırlar, bozmazlar. Yabancıların işlerine burunlarını sokmazlar, birbirlerine yardım ederler.

Sistem, Karl Olsberg (Sayfa 147)Sistem, Karl Olsberg (Sayfa 147)
Gamze Kaan UYSAL 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Biz belki dahi değiliz. Ama insanız. Bilgisayarların aksine yaratıcıyız ve doğaçlama yeteneğimiz var. Aklımıza bir şey gelecektir. Kahrolası bir makineye pes etmeyeceğiz!"

Sistem, Karl Olsberg (Sayfa 190)Sistem, Karl Olsberg (Sayfa 190)