Şok Doktrini Felaket Kapitalizmin Yükselişi

8,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
556 gösterim
"No Logo" adlı kitabıyla bütün dünyada adından söz ettiren Naomi Klein'a göre, küresel çaptaki serbest piyasanın zafere demokratik araçlarla ulaştığı düşüncesi bir safsatadan ibarettir. Üstelik, 'şok terapisi' doktrinine uygun şokların uygulanmasının hemen ardından, toplumların hızla büyük çokuluslu şirketlerin çıkarları doğrultusunda sil baştan düzenlenmesini gerektiren felaket kapitalizmi macerası aslında hiç de 11 Eylül 2001'le başlamamıştır.

Klein bu politikanın izlerini çok gerilere, elli yıl önce Chicago Üniversitesi'nin iktisat bölümünün Milton Friedman'ın yönetiminde olduğu zamana kadar sürer. Friedman'ın ve Chicago Okulu iktisadının görüşleri doğrultusunda, ekonomik politikalar ve 'şok ve dehşet' salan savaşlar ile 1950'lerde CIA'in finanse ettiği üstü örtülü elektroşok ve duyusal yoksunlaştırma deneyleri arasında doğrudan bir bağ vardır ve bu bağ günümüzde Guantanamo Körfezi'ndeki 'hukuk-dışı' hapishanelere kadar devam ettirilmiştir.

Naomi Klein'ın bu kitabı, Şili'deki 1973 Pinochet darbesinden 1989'da Çin'de Tiananmen Meydanı katliamına ve 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışına kadar dünyanın manzarasını değiştiren olaylarda şok doktrini yönteminin nasıl uygulandığını ve 'büyük şirketlerin çıkarlarını kollayan' yeni kapitalizm modelinin dünya halkları adına nasıl bir yıkım ve yoksulluğa yol açtığını takip etmek bakımından eşsiz bir kaynaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
birsen 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · 8/10 puan

İlk olarak kitabın küçük bir ansiklopedi boyutunda olduğunu bu yüzden okunmasının biraz zaman aldığını belirtmeliyim. Naomi Klein yola ilk olarak sadece ırak savaşı ve sonrasını yazmak için çıkmış. Ama sonrasında bir çok insanın yardımıyla da konuyu ve ülkeleri genişletme kararı almış. Kitapta bir çok ülkenin kapitalizmle mücadelesine detaylarıyla değiniliyor ve kitapta bahsi geçen herşey belgelere dayandırılıyor. Kitabı okurken yapılan haksızlıklar ve katliamlar karşısında sinirleriniz baya bir bozuluyor. Ama özellikle kitabın sonlarında bazı ülkelerde kapitalizme karşı başarı kazanmış örgütlenme ve direnişleri okumak içinizdeki umudu herşeye rağmen sürdürmenize yardımcı olacaktır. Kapitalizmi daha iyi analiz edebilmek için bu kitabı okumalısınız.

Ümit Türel 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

(Spoiler içerir.) Anglo amerikan firmalarının yeni tüketici uluslar inşa etmek adına gerçekleştirdiği turuncu devrimleri sahte ulusal kahramanları afişe eden araştırma kitabı. 1929 büyük buhran sonrası gelişen keynesyenci teoriye kucak açamamış sermaye elitlerinin chicago okulu iktisatçılarını finanse ederek dünyanın dört bir yerine kapitalizmin en radikalini empoze etmesini anlatıyor. Neokoloniyal düzeni inşa adına ulusalcı ve solcu ekonomilerin tasfiyesinin şok yöntemleriyle nasıl başarıldığını okuyunca sığ parti ideolojilerinizden medet ummanın yanlışlığını göreceksiniz.

Kitaptan 11 Alıntı

birsen 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Muhafazakârlık
Vejetaryenler nasıl birinci sınıf bir boeuf bourguignon hazırlayamazlarsa, aynı mantık çerçevesinde muhafazakarlar da iyi bir yönetim sergileyemezler...Yönetme görevi bakımından muhafazakarlar felaketin diğer adıdır. Michael Wolfe

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 498)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 498)
birsen 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Diktatörlük
"Doğrunun ve adaletin er geç zafer kazanacağına inanıyorum. Bunun gerçekleşmesi nesiller alacaktır. Bu kavgada öleceksem, ölmeye hazırım. Ama bir gün zafer bizim olacaktır. Ben düşmanın kim olduğunu biliyorum, düşman da benim kim olduğumu biliyor." Sergio Tomasella.

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 174)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 174)
birsen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Düşüncelerine katılmadığımız insanların sadece yanılmakla kalmadıklarını, aynı zamanda zalim, faşist ve soykırımcı olduklarını söylemek çok kolaydır. Fakat aynı zamanda şu da bir gerçektir ki, bazı ideolojiler halka karşı bir tehdittir ve bunun böyle bilinmesi gerekir. Başka inanç sistemleriyle birarada olamayacak kapalı ve fundamentalist doktrinler vardır: Böylesi doktrinlerin taraftarları farklılık karşısında kedere kapılmakta ve kendi kusursuz sistemlerini hayata geçirmek için mutlak bir hareket özgürlüğü talep etmektedirler. Pürist icatlarının yolunu açmak için de, halihazırdaki haliyle dünyanın silinmesi gerekmektedir. Büyük çaplı sellerin ve yangınların incilsel fantazilerinde kök salan, kaçınılmaz olarak şiddete varan bir mantıktır bu. Ancak büyük bir felaketle ulaşılabilecek, nafile bir temiz sayfayı arzulayan bu ideolojiler tehlikeli ideolojilerdir.
Bu tür görüşler nitelik itibariyle genellikle aşırı dincidir ve saf bir dünya görüşünü hayata geçirmek amacıyla, asıl olarak bütün halkların ve kültürlerin yok olmasını isteyen düşünce sistemlerine dayanır."

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 24)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 24)
birsen 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ama bu durumda
Hükümetin halkı dağıtıp
Kendine yeni bir halk seçmesi
Daha kolay olmaz mıydı?
Bertolt Brecht

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 507)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 507)
birsen 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Diktatörlük
"Komünizm tek bir el bile ateş etmeden çöktü, fakat Chicago tarzı komünizm, yeri geldiğinde, kendisini korumak üzere müthiş bir silahlı mücadeleye ihtiyaç duydu: Yeltsin 5 bin asker, onlarca tank ve zırhlı personel taşıyıcı, helikopter ve otomatik makineli tüfeklerle donatılmış üst düzeyde şok yaratıcı askerler çağırmıştı; bütün bunlar Rusya'nın yeni kapitalist ekonomisini ciddi bir demokrasi tehdidinden korumak adına yapılıyordu."

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 318)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 318)
birsen 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Diktatörlük
"Yöneten Halk Olacaktır" şiarı kısa bir sürede gerçeğe dönüşmüştü, fakat yönetilecek alan da aynı derecede hızla daraltılmıştı."

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 277)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 277)
birsen 
 19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Diktatörlük
"Arjantinlilerin açık gözle bakıp anlamayla gözü kapalı terörün paradoksunu anlatmak için kullandıkları, o yıllardaki hakim ruh halini yansıtan bir ifade vardı: "Biz hiç kimsenin inkar edemeyeceği şeyleri görmüyorduk."

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 123)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 123)
birsen 
 18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Diktatörlük
"O dört günü aşkın bir zamanda bırakılan kan izi, Ölüm Kervanı diye bilinmeye başladı. Kısacası, bütün ülke mesajı almıştı: Direniş ölüm demekti."

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 102)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 102)
birsen 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yardım paraları nerelere harcanıyor?
Renuka bizden, tsunami felaketinden kurtulanlara yardım edilmesi için herkese bir mesaj iletmemizi istiyordu. " Eğer bize verecek bir şeyiniz varsa," diyordu Renuka, "getirin avucumun içine koyun".

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 563)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 563)
birsen 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Krizler bir bakıma 'demokrasinin serbest bölgeleri' dir: Başkabir deyişle, rıza arayışı ve konsensüs ihtiyacı duyulmayan zamanlarda politikada ortaya çıkan boşluklardır."

Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 193)Şok Doktrini, Naomi Klein (Sayfa 193)
2 /