Son Jüri Üyesi

8,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
468 gösterim
1970'lerde Mississippi'nin küçük bir kasabasında genç bir anne çocuklarının gözleri önünde tecavüze uğrayıp öldürülür. Sanık Danny Padgitt, büyük bir izleyici kalabalığı önünde yargılanır. Dava sonunda Padgitt, tüm jüri üyelerini intikam almakla tehdit etmesine karşın suçlu bulunur ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılır.
Ancak 1970 yılında ömür boyu hapis cezası her zaman ömür boyu çekilmemektedir ve Padgitt dokuz yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliyeyle serbest kalır. İntikam alma zamanı gelmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  358
 • ISBN:
  9789751410290
 • Orijinal Adı:
  The Last Juror
 • Çeviri:
  Enver Günsel
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
 12 Ağu 21:04 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Yargılama ki sende yargılanmayasın"...

Bir insanı yargılamak sadece ve sadece Allah'a mahsustur...Yaradan odur...Siyahı da beyazı da,güzeli de çirkini de,zengini de fakiri de o yaratmıştır...Ve yaratırken kimseyi kimseden üstün kılmamıştır...
Kimseye ayrıcalık vermemiştir...Yaradan adildir de biz insanlar zalimiz...Beyazı siyahtan,güzeli çirkinden,zengini fakirden üstün tutarız...Yaradanın güzelliğine aldırmadan çirkinleştiririz insanları...
Bir de bizden olanlarla bizden olmayanlar vardır...Siyasi görüşüne,ırkına,rengine bakar ötekileştiriveririz...
Yaradandan ötürü sevmemiz gerekeni,yaradılışından ötürü sevemeyiz...Halbuki hepimiz birer fani kul değil miyiz...

İşte bu kitap zenci ırkın nasıl aşağılandığını,beyazlar tarafından ezildiğini,din,eğitim,yaşam hatta ölüm haklarının hiç olmadığı bir düzeni anlatıyor...
Adaletin sadece adının olduğu,zenginlerin korunurken,fakirlerin,güçsüzlerin sahipsiz kaldığı bir dram son jüri üyesi...

Vicdan Rabbimizin bize en büyük hediyesi...İnsan olmanın olmazsa olmazı...Vicdan olsun da yürekler de gerisi arkasından gelir nasılsa...

Umut 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

An itibarıyla kitabı bitirmiş bulunuyorum.
Arka kapaktaki yazı kitabı çok eksik tanıtıyor o yüzden kapaktaki yazıyı okuyarak
kitabı tempolu, aksiyon dolu bir dizi cinayet soruşturması ya da "katil kim?" teması üzerine kurulu bir roman olarak düşünüp okumamalısınız. Eğer öyle yaparsanız kitap sizin için hayal kırıklığı olabilir. Çünkü kitap durağan geçiyor.
Kitabı daha çok bir dönem kitabı olarak değerlendirebiliriz.. 1970'lerde Amerika'nın küçük bir kasabasındaki izlenimlerini bize aktaran kişi kasabanın gazetesinin genç sahibi Willie..
Kapakta asıl konu olarak gösterilen Padgitt davasından ziyade o yıllarda Siyahilerle ilgili toplumsal sancılar ve onlara bakış açısına, Vietnam Savaşı'na ve kasabaya yeni açılan alışveriş merkezinin bir şehire negatif etkilerine kısım kısım ince dokundurmalarda bulunması benim ilgimi daha çok çekti.

Uğur D. 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Grisham'ın diğer kitaplarına heyecanın bir miktar daha az olduğu ama kalitenin aynı şekilde yüksek tutulduğu bir eser. Grisham bu romanında yalnızca ABD adalet sisteminin aksayan yönlerini bize göstermekle kalmamış; aynı zamanda günlük hayata dair güzel bir de eser sunmuş. Olayları gazateci bir gencin gözünden yaşıyor; onun maceralarına ortak oluyoruz. Ayrıca mahkeme salonundaki atışmalar da olaya ayrı bir tat katmış.

Kitaptan 2 Alıntı

Umut 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Vietnam Savaşı
Siyahi bir gencin istemeyerek gittiği Vietnam'da şehit olması üzerine :

"Demek daha iyi okullara gidemeyen, oy veremeyen ve adliye binası önündeki çeşmeden su içmeye korkan bir genç adam, haritadaki yerini kasabada ancak birkaç kişinin bulabileceği bir ülkede ölmüştü."

Son Jüri Üyesi, John GrishamSon Jüri Üyesi, John Grisham