1000Kitap Logosu
Sultan Alp Arslan

Sultan Alp Arslan

Fethin Babası

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

256 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 15 dk.
Adı
Sultan Alp Arslan
Alt başlık
Fethin Babası
Basım
Türkçe · Türkiye · Kronik Kitap · Kasım 2016 · Karton kapak · 9786058301115
Cend’den Mâverâünnehir’e, Hârizm’den Horasan’a, İran’dan Anadolu’ya hâkimiyetlerini doğu ile batı arasında birleştirmiş ilk devlet… Bu coğrafyada bizleri kalıcı kılan fikirlerin kaynağı, Anadolu’nun Türkleşmesinden cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar gelen yolun başı: Selçuklular… Sadece 9 yıl tahtta kalmasına rağmen Türk tarihinde adı en fazla geçen hükümdar olan, babası Çağrı ve amcası Tuğrul Beylerle Anadolu’nun Müslümanlaşmasını sağlayan, özgür bir hükümdar olarak Fırat’ın batısına ilk defa geçmeyi başaran, 1071’de Malazgirt’te destan yazan, Türk tarihinin efsanesi Sultan Alp Arslan… Sultan Alp Arslan üzerine hem akademik ihtiyaçları karşılayacak hem de akıcı üslubuyla tarih severlerin merakını giderecek bu çalışmayla, geri planda kalmış Selçuklu tarihi ile Sultan Alp Arslan yeniden gün yüzüne çıkıyor.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 30.1
Erkek
% 69.9
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.6
10 üzerinden
102 Puan · 19 İnceleme
256 syf.
·
33 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Tarih kitapları genelde sıkıcıdır ve okunması zor olur. Ama yazar öyle güzel bir üslupla yazmış ki hem akıcı, hem bilgilendirici. Akademik olarak yararlanılabileceği gibi normal olarak da okuyabilirsiniz. Kitap akıcı sadece benim elimde biraz süründü farklı sebeplerden. . . Kitapta Büyük Selçuklu'nun kuruluşundan, Tuğrul ve Çağrı beylerden, Alp Arslan'dan ve Nizamülmülk'ten bahsediyor. Hayatlarından, savaşlarından, düşüncelerinden kesitler vermiş. O günkü gibi düşünme fırsatı vermiş bize. Herkesin tarih bilincini oluşturacak harika bir kitap. Okuyun, okutun...
Sultan Alp Arslan
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitapta Alp Arslan'dan önce Sulçuklu Devleti'nin nasıl kurulduğu, ve beylerinin faaliyetlerini, bu süreçte yaşanan sıkıntıları, verilen göçleri ve Tuğrul ve Çağrı Beylerin başarılı savaşları sonucu Horasan'dan Mısır'a kadar geniş bir coğrafyaya hükmeden bir devlet oluşum sürecini bulacaksınız. Ve yine Alp Arslan'ın 14 yaşında orduyu kumanda ettiği, başarılı stratejileri ve kritik anlarda aldığı kararları geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Malazgirt savaşının aslında bir savunma savaşı olduğu ve asıl niyetin Mısır'ı hakimiyet altına almak olduğunu da yine bu kitapla öğreneceksiniz. Ek olarak Alp Arslan'ın sadece bir komutan olmadığını aynı zamanda Türk-İslam Kültür Tarihi'ne kalıcı izler bırakan medrese sistemini de yaygınlaştırdığını göreceksiniz. Tüm bunların yanında roman edasıyla akıcı bir dille yazılan bu eser okurken sizi sıkmayacak ve ilgili konuda ufkunuzu açacak düzeyde bilgiler verecektir.
Sultan Alp Arslan
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitabı İlber Ortaylı tavsiyesiyle aldım . İlk elime aldığımda sıkıcı bir anlatımı vardır diye okumaktan vazgeçecektim ama bir şans verdim ve pişman olmadım. Kitap konuştu derler ya işte bu kitap o konuşan kitaplardan elimden aktı gitti. Cihan Piyadeoğlu nu çok tebrik ederim , nefis bir kitaptı.
Sultan Alp Arslan
Sultan Alp Arslan
Cihan Piyadeoğlu
Cihan Piyadeoğlu
Sultan Alp Arslan
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
FETHİN BABASI
Büyük Selçuklu Devleti'nin kuruluşundan başlayıp, Çağrı Bey ve Tuğrul Beyler hakkında, diğer Selçuklu Hanedan üyeleri haklarında da bilgi verilmiş, Büyük Selçuklu Devleti'nin, hangi imkan, şart ve coğrafya da kurulduğunu,hangi şartlarda en parlak dönemini yaşadığını, Sultan Alparslan'ın, Gazneli Mevdud ile başlayan mücadelesinin en sonunda Berzem kalesinin fethinin akabinde esir edilmiş olan kale komutanının yapmış olduğu bıçaklı saldırı ile yaşamının son bulmasına kadar geçen süre de yaptıkları dolu dolu ve akıcı olarak anlatılmış. Ani kalesinin fethinden sonra, Abbasî Halifesi tarafından "Ebul Feth(Fethin Babası)" unvanını aldığı, Fatimî Devletiyle ve diğer Şii devletler ile Bizans Devleti ile olan mücadelelerin farklı ve birbirine zıt kaynaklar verilerek anlatılmış objektif bir çalışma olmuş.. Her konuda farklı farklı kaynaklardan anlatımlar verilmiş. Malazgirt Savaşı'nda, Babası Çağrı Bey den Gazneli'ler ile mücadelede öğrendiği Hilal taktiği ile kendisinden kat kat fazla olan haçlı ordusundan oluşan Bizanslılar öncülüğünde ki Hristiyanları ağır bir yenilgiye uğrattığı ve Bizans imparatoru Romanos Diogenes i esir aldığı sonrasında da serbest bıraktığı hususları ile iki imparatorun birbiri ile olan mektuplaşmalarına değinilmiş, bir kaynak olmuş.Ayrıca Sultan Alparslan'ın diğer hanedan üyeleri ile olan taht mücadeleleri ve Nizamiye Medreseleri'nin kuruluşuna da değinilmiştir.Anadolu'nun Türkleşmesinde de Sultan Alparslan'ın, Tuğrul Beyin, Afşin Beyin, Yakutî nin ,İbrahim Yinal 'ın ve diğer Türkmen beylerinin nasıl ve ne şartlarda etkisinin bulunduğu konuları Sultan Alparslan'ın kişiliği ve karakteristik özellikleri ile ilgili de bilgi verilmiş olup Selçuklu tarihî konusunda ülkemizde parmakla gösterilen Cihan Piyadeoğlu'nun " Çağrı Bey" isimli kitabından sonra Sultan Alparslan'ı okuduğum için zevk aldım ve dönemin kafamda birbirini pekiştirmesini sağladı.. Tarih severlere önerebileceğim akıcı ve bilgilendirici bir kitap.İyi okurlar dilerim.
Cihan Piyadeoğlu
Cihan Piyadeoğlu
Sultan Alp Arslan
Sultan Alp Arslan
Sultan Alp Arslan
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Büyük Selçuklu dönemine ışık tutan, Sultan Alparslan' in hayatını bir çok kaynaktan yararlanarak güvenilir bir biçimde anlatan çok güzel bir eser. Yazar bir çok kaynaktan yararlanmış olmasına rağmen kitabın akışını çok güzel düzenlemiş. Eser hem tarih kitabı gibi okuyucuyu bilgilendiriyor hem de bir roman gibi akıcı dili ile okuyucuyu sıkmıyor.
Sultan Alp Arslan
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.