Suskunlar

8,9/10  (15 Oy) · 
40 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.288 gösterim
''Carcaterra, tartışmalar yaratan gerçek yaşam öyküsü Suskunlar'da, Wilkinson Erkek Çocuklar Islahevi'nde geçirdiği yürek parçalayıcı ayları anlatıyor. Arkadaşlarıyla birlikte gardiyanlardan aldığı intikamı eşsiz bir üslupla aktarıyor. Suskunlar, kesinlikle heyecanlı bir kitap ama aynı zamanda yaşadığımızdan farklı bir hayata ilahi bir gönderme." -The Washington Post Book World-
"Tüyler ürpertici bir gaddarlık ve intikam öyküsü. Duygusal gerçekliği yırtıcı; katilleri, sadistleri ve gangsterleriyle bol karakterli ancak tutkusu ve içeriğiyle ilahi." -People-
"Suskunlar birçok şey: Cehennem Mutfağı'nda geçen bir çocukluğun Dickensvari bir portresi. Masumiyetin acımasızca ve kalp burkan bir şekilde yok edilişi... Heyecanın doruğa çıktığı, rahatsız ama tatmin edici bir son. Zeki, sarsıcı ve kesinlikle önemli bir kitap." -Jonathan Kellerman-
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  418
 • ISBN:
  9786051420448
 • Orijinal Adı:
  Sleepers
 • Çeviri:
  Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
N 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıcı, sürükleyici, merak uyandırıcı ve dehşet verici bir otobiyografik roman.
Kitabın 3 bölümü var. İlk bölümde hapishane öncesi çocukluk yılları ve Cehennem Mutfağı'ndaki yaşantı anlatılıyor, ikinci bölümde hapishane yılları ve üçüncü bölümde hapishaneden sonraki hayatları. Yazarın bu anlatım biçimiyle biz okurlar çocukların neyken neye dönüştüklerini, özünü ve değişim evrelerini tartıp düşünebiliyoruz.
Diğer 3 arkadışın bakış açısını ve düşüncelerini de merak etsem de en azından içlerinden biri (yazarın) bunları dillendirmeye cesaret etmiş. Bize de okumak ve farkında olmak düşer.
Son olarak, filmini izlemiştim önceden kitabından habersiz. Aslında önce filmini izleyip sonra kitabını okumayı sevmem ama filmini izledikten sonra yine de kitabını okumaya karar verdim ve iyi ki okumuşum. Yakın zamanda Monte Kristo Kontu'nu da okumak isterim (yazarın ve arkadaşının en sevdiği ve kitapta sürekli adının geçtiği roman).

Cem KÖROĞLU 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Çocuklukları elinden alınanların hikayesi.. Kimsenin kolay kolay anlatamayacağı dehşet verici bir otobiyografi. Bir taraftan sıcacık bir arkadaşlık hikayesi okuyorsunuz hatta yer yer gülümsemenize neden oluyor ama bir taraftan o kadar büyük bir kötülük var ki ürperiyorsunuz. Okudukça bu kitabı yazmak büyük cesaretmiş dedim. Böyle bir şeyi anlatabilmek zor olsa gerek.

Handenur Hasçelik 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye'de dizi olan Suskunlar'ın birinci bölümünü izledikten sonra internetten yorumlara bakarken bu kitaptan esinlenildiğini öğrendim. Hemen diziyi bırakıp kitabı aldım. Kitap ve dizinin çıkış noktası aynı; fakat farklı yollardan devam ediyorlar. Daha sonra diziyi de bitirdim tabi. Her yapımda olduğu gibi bunda da kitap diziden daha iyi.

İsmail Altun 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evet bu kitap da gerçekten çok sağlam bir kitap konusu olsun anlatımı ve betimlemeleri olsun hem güzel ve akıcı hemde ibret alınacak bir olayı anlatması ve bu olayın gerçek bir hikaye olması kitabı fazlasıyla ilgi çekici ve güzel kılıyor okuyan herkese Keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Dila. 
 07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hikayenin gerçek olması mı, yoksa yazarın kurguya yaklaşmaya çalıştıkça daha da gerçek anlatıyor olması mı insanı bu kadar derinden etkileyen, bilmiyorum.
Okurken bazı yerlerde çok ağladım bazı yerlerde zor dayandım. Filmini izlemeye ise yüreğim el vermedi.

Kitaptan 5 Alıntı

Sadettin TANIK 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her gece ağlayarak uyuyan ve hiç gelmeyecek yardım için Peder Bobby'nin Tanrı'sına yakaran dört korku içindeki çocuğu anlattım. Karanlığa bakarak geçen sayısız geceyi, sıçanları, karantina hücrelerinde sessizliği yırtan kilit şangırtılarını, amansızca savrulan copları, gardiyanların dokunuşlarını ve bir çocuğun çığlıklarını anlattım.

Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 316 - Artamis)Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 316 - Artamis)

Belki; beş, on, on beş ya da yirmi yıl hiçbir şey olmayacak. Ama sana bir tavsiye: Kapı çaldığında, bırak başkası açsın...

Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 263)Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 263)
elif 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Televizyonda genç protestocuları görürdük. Hayatlarımızı nasıl değiştireceklerinden ve dünyayı nasıl düzelteceklerinden dem vururlardı. Ama biz bilirdik ki onlar bizim gibi insanları iplemezdi. Onlar sloganlarını atarken, arkadaşlarımla ben, Vietnam'dan ceset torbaları içinde gelen genç erkeklerin cenazelerine katılıyorduk. Savaş, televizyonda gördüğümüz o genç ve öfkeli suratlara asla erişemedi, onlara asla dokunamadı. Para ve üst tabakanın imkanlarıyla korunanlara. Onlar katılmayacakları bir savaşın çığırtkanlığını yaptılar. Bana ve arkadaşlarıma göre, dünyanın en eski hilesine başvuruyorlar ve bunu en mükemmel şekilde yapıyorlardı.

Suskunlar, Lorenzo CarcaterraSuskunlar, Lorenzo Carcaterra
Cem KÖROĞLU 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ben bir daha karanlıkta korkmak istemiyorum," dedi John umutsuz bir sesle. "Ya da gecenin bir yarısı açılan kapının gıcırtısını duymak. Kimsenin bana dokunmasını istemiyorum. Kimsenin ellerini üzerimde hissetmek istemiyorum. Kim gelecek ya da ne olacak korkusu duymadan uyumak istiyorum. Eğer bir gün bunlara sahip olabilirsem mutlu olurum. Kendimi cennette ya da en azından yakınında hissederim.

Suskunlar, Lorenzo CarcaterraSuskunlar, Lorenzo Carcaterra
Cem KÖROĞLU 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Korkunun yolunu bulması ve özenle inşa edilmiş zırhtan içeri sızması yalnızca bir an alıyor. Ve korku bir kere içinize sızdı mı artık hep orada kalıyor. İster hayatın acımasızlığıyla sertleşmiş bir suçlu, ister küçük bir çocuk olun.

Suskunlar, Lorenzo CarcaterraSuskunlar, Lorenzo Carcaterra