Suskunlar

8,9/10  (22 Oy) · 
58 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.468 gösterim
''Carcaterra, tartışmalar yaratan gerçek yaşam öyküsü Suskunlar'da, Wilkinson Erkek Çocuklar Islahevi'nde geçirdiği yürek parçalayıcı ayları anlatıyor. Arkadaşlarıyla birlikte gardiyanlardan aldığı intikamı eşsiz bir üslupla aktarıyor. Suskunlar, kesinlikle heyecanlı bir kitap ama aynı zamanda yaşadığımızdan farklı bir hayata ilahi bir gönderme." -The Washington Post Book World-
"Tüyler ürpertici bir gaddarlık ve intikam öyküsü. Duygusal gerçekliği yırtıcı; katilleri, sadistleri ve gangsterleriyle bol karakterli ancak tutkusu ve içeriğiyle ilahi." -People-
"Suskunlar birçok şey: Cehennem Mutfağı'nda geçen bir çocukluğun Dickensvari bir portresi. Masumiyetin acımasızca ve kalp burkan bir şekilde yok edilişi... Heyecanın doruğa çıktığı, rahatsız ama tatmin edici bir son. Zeki, sarsıcı ve kesinlikle önemli bir kitap." -Jonathan Kellerman-
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  418
 • ISBN:
  9786051420448
 • Orijinal Adı:
  Sleepers
 • Çeviri:
  Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayşe Yılmaz 
19 Nis 20:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı geçen sene okudum ve daha bu uygulamadan haberim bile yoktu.En çok yorum yapmak istediğim kitaptı.Çocuk cezaevinde gardiyan olma isteğimin başlama sebebi.Suskunlar dizisi bundan uyarlanma Lorenzo kızmasın ama dizisi kitaptan çok daha güzel çünkü duygu yoğunluğu fazlaydı dizide fakat kitapta yeterince o çocukların hissettiği acıyı yansıtamamış gibi geldi bana.Ne olursa olsun istismarın daha da yayıldığı şu günlerde o çocukların ne halde olduklarını anlamak için okunulması gereken bir kitap.İyi okumalar.

İsmail Altunbüker 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evet bu kitap da gerçekten çok sağlam bir kitap konusu olsun anlatımı ve betimlemeleri olsun hem güzel ve akıcı hemde ibret alınacak bir olayı anlatması ve bu olayın gerçek bir hikaye olması kitabı fazlasıyla ilgi çekici ve güzel kılıyor okuyan herkese Keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

N 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıcı, sürükleyici, merak uyandırıcı ve dehşet verici bir otobiyografik roman.
Kitabın 3 bölümü var. İlk bölümde hapishane öncesi çocukluk yılları ve Cehennem Mutfağı'ndaki yaşantı anlatılıyor, ikinci bölümde hapishane yılları ve üçüncü bölümde hapishaneden sonraki hayatları. Yazarın bu anlatım biçimiyle biz okurlar çocukların neyken neye dönüştüklerini, özünü ve değişim evrelerini tartıp düşünebiliyoruz.
Diğer 3 arkadışın bakış açısını ve düşüncelerini de merak etsem de en azından içlerinden biri (yazarın) bunları dillendirmeye cesaret etmiş. Bize de okumak ve farkında olmak düşer.
Son olarak, filmini izlemiştim önceden kitabından habersiz. Aslında önce filmini izleyip sonra kitabını okumayı sevmem ama filmini izledikten sonra yine de kitabını okumaya karar verdim ve iyi ki okumuşum. Yakın zamanda Monte Kristo Kontu'nu da okumak isterim (yazarın ve arkadaşının en sevdiği ve kitapta sürekli adının geçtiği roman).

Esma Tezgi 
05 Ağu 19:31 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Suskunlar bir süredir elimde idi nihayet okuyabildim. Kitap 1960'larda Amerika'nın sorunlu bir mahallesinde yaşayan dört arkadaşın dramatik hayat öyküsünü konu alıyor. Sorunlu bir ortamda ve sorunlu ailelerin arasında birbirine sığınan bu dört küçük çocuk, istenmeyen bir olay yüzünden hapse giriyorlar. Başlarından bir çok kötü ve akıl almaz olay geçiyor, yazar bunları okura aktarırken olayları daha dramatik hale getirmeye çalışmıyor. Hatta genel olarak yaşandığını kısa bir kaç cümle ile belirtip geçiyor, bu hoşuma giden bir tutum oldu, bu tür kitaplarda okuru daha çok etkilemek adına her şeyin abartılması beni rahatsız ediyor.

Genel olarak güzel bir kitaptı, kitapta geçen olaylar ise oldukça üzücü idi. Kitap mükemmel bir dile ya da kurguya sahip olmasa da insanın aklında her daim kalacak karakterlere sahipti.

Hünkar Betül Kulmaç 
24 Ağu 19:09 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuduğumda 12 yaşındaydım. O yaşta okumamam gereken bir kitaptı, etkisinden kurtulamadım uzun süre. Ancak herkesin en az iki kere sindire sindire okuması gereken bir kitap...

Cem KÖROĞLU 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Çocuklukları elinden alınanların hikayesi.. Kimsenin kolay kolay anlatamayacağı dehşet verici bir otobiyografi. Bir taraftan sıcacık bir arkadaşlık hikayesi okuyorsunuz hatta yer yer gülümsemenize neden oluyor ama bir taraftan o kadar büyük bir kötülük var ki ürperiyorsunuz. Okudukça bu kitabı yazmak büyük cesaretmiş dedim. Böyle bir şeyi anlatabilmek zor olsa gerek.

Handenur Hasçelik 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye'de dizi olan Suskunlar'ın birinci bölümünü izledikten sonra internetten yorumlara bakarken bu kitaptan esinlenildiğini öğrendim. Hemen diziyi bırakıp kitabı aldım. Kitap ve dizinin çıkış noktası aynı; fakat farklı yollardan devam ediyorlar. Daha sonra diziyi de bitirdim tabi. Her yapımda olduğu gibi bunda da kitap diziden daha iyi.

Dila. 
 07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hikayenin gerçek olması mı, yoksa yazarın kurguya yaklaşmaya çalıştıkça daha da gerçek anlatıyor olması mı insanı bu kadar derinden etkileyen, bilmiyorum.
Okurken bazı yerlerde çok ağladım bazı yerlerde zor dayandım. Filmini izlemeye ise yüreğim el vermedi.

DERYA... 
31 Mar 02:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir insana yapılabilecek en kötü şey onun çocukluğunu elinden almaktır...topacını,misketini,topunu,bisikletini...çok sarsıcı bir kitap...eğer benim kadar duygusalsanız ve anneyseniz bu mükemmel kitaptan uzak durun...

Kitaptan 6 Alıntı

Sadettin TANIK 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her gece ağlayarak uyuyan ve hiç gelmeyecek yardım için Peder Bobby'nin Tanrı'sına yakaran dört korku içindeki çocuğu anlattım. Karanlığa bakarak geçen sayısız geceyi, sıçanları, karantina hücrelerinde sessizliği yırtan kilit şangırtılarını, amansızca savrulan copları, gardiyanların dokunuşlarını ve bir çocuğun çığlıklarını anlattım.

Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 316 - Artamis)Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 316 - Artamis)

Belki; beş, on, on beş ya da yirmi yıl hiçbir şey olmayacak. Ama sana bir tavsiye: Kapı çaldığında, bırak başkası açsın...

Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 263)Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 263)
Cem KÖROĞLU 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Korkunun yolunu bulması ve özenle inşa edilmiş zırhtan içeri sızması yalnızca bir an alıyor. Ve korku bir kere içinize sızdı mı artık hep orada kalıyor. İster hayatın acımasızlığıyla sertleşmiş bir suçlu, ister küçük bir çocuk olun.

Suskunlar, Lorenzo CarcaterraSuskunlar, Lorenzo Carcaterra
holden 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Televizyonda genç protestocuları görürdük. Hayatlarımızı nasıl değiştireceklerinden ve dünyayı nasıl düzelteceklerinden dem vururlardı. Ama biz bilirdik ki onlar bizim gibi insanları iplemezdi. Onlar sloganlarını atarken, arkadaşlarımla ben, Vietnam'dan ceset torbaları içinde gelen genç erkeklerin cenazelerine katılıyorduk. Savaş, televizyonda gördüğümüz o genç ve öfkeli suratlara asla erişemedi, onlara asla dokunamadı. Para ve üst tabakanın imkanlarıyla korunanlara. Onlar katılmayacakları bir savaşın çığırtkanlığını yaptılar. Bana ve arkadaşlarıma göre, dünyanın en eski hilesine başvuruyorlar ve bunu en mükemmel şekilde yapıyorlardı.

Suskunlar, Lorenzo CarcaterraSuskunlar, Lorenzo Carcaterra
Cem KÖROĞLU 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ben bir daha karanlıkta korkmak istemiyorum," dedi John umutsuz bir sesle. "Ya da gecenin bir yarısı açılan kapının gıcırtısını duymak. Kimsenin bana dokunmasını istemiyorum. Kimsenin ellerini üzerimde hissetmek istemiyorum. Kim gelecek ya da ne olacak korkusu duymadan uyumak istiyorum. Eğer bir gün bunlara sahip olabilirsem mutlu olurum. Kendimi cennette ya da en azından yakınında hissederim.

Suskunlar, Lorenzo CarcaterraSuskunlar, Lorenzo Carcaterra
Ayşe Yılmaz 
08 Mar 21:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Her birimiz daha iyi bir hayat istiyorduk ama bunu nasıl elde edeceğimizden emin değildik.Ne var ki umutlarımızı basit hedeflere bağlayacak kadar akıllıydık.Boş zamanlarımızda,büyük şirketler yönettiğimizi,önemli hastalıkların tedavisini bulmayı ya da halk oylarıyla seçilen bir politikacı olduğumuzu hayal etmiyorduk.O hayaller başka yerlere,başka çocuklara aitti.

Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 87)Suskunlar, Lorenzo Carcaterra (Sayfa 87)