Giriş Yap

Tanrı ve Canavarların Düşleri

Duman ve Kemiğin Kızı 3. Kitap

8.210 üzerinden
305 Puan · 42 İnceleme
652 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Hayat süprizlerle doludur ve bazen sizin kararlarınızın hiçbir önemi yoktur. Serinin son kitabı da bitti. Beklediğim gibi gayet dinamik bir kitaptı. Oldukça kalın ama okurken sıkılmadım. Tüm beklentilerimi karşıladı. Çok daha fazla olay yoğunluğu vardı ve ikinci kitaba göre daha çok beğendim. Seriye genel olarak bakarsam. İlk kitap çok başarılı bir başlangıç yapmasına rağmen ikinci kitap ortalamayı biraz düşürdü, okurken sıktı diyebilirim ama üçüncü kitap ikinci kitabın eksikliğini kapattı. İlk iki kitap daha yüzeyselken üçüncü kitapta kurgu çok derinleşmiş bu yüzden sanki üçüncü kitap aceleye gelmiş gibi duruyor. Bu okuru o kadar da rahatsız etmez ama üçüncü kitap bu kadar uzatılmak yerine ikinci kitapla biraz daha dengeli yazılabilirdi. Yan karakterler seriye büyük bir renk katmış hatta bazı bölümlerde seri onlar sayesinde ilerlemiş diyebilirim. Oluşturulan yan karakterleri başarılı buldum. Hatta Liraz hakkında daha serinin başındayken bazı tahminlerim vardı ve doğru çıktı. Serinin en sevdiğim kitabı kesinlikle ilk kitap oldu. Yazarın anlatımında oluşturduğu kurguda hiçbir sorun göremedim. Evet daha sonra yazdığı Hayalci serisinde kendini geliştirdiğini söylebilirim. Hatta Hayalci serisinin havası çok daha büyülü ama yazarın çok fazla sabit kaldığını çizgisinden çıkmadığını farkettim. Çünkü bu serideki çoğu metafor Hayalci serisinde de vardı. Oluşturulan evrenlerin bile ortak noktası var. Bu da yazar sanki bir fikri yakalamış da sürekli o fikir etrafında kurgu yazıyor izlenimi veriyor. Ama fantastik kitap yazmaya devam edecekse artık bu kurgu etrafında yazmayıp, çizgisinden çıkmalı. Yoksa kendini tekrar eden bir yazardan öteye geçemeyecek. Bunun dışında fantastik severlerin hoşlanacağı bir seri olmuş tavsiye ederim.
Reklam
652 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabı az önce bitirdim ve çok beğendim. Seriye yazar bu kitap ile öyle bir nokta koydu ki uzun bir süre bu dünyayı unutabileceğimi düşünmüyorum. Dünyası, yaşanan olaylar, karakterler çok başarılıydı. İyi ki bu seriyi okumuşum. Bu kitabı okuduktan sonra beni en mutlu eden şey şu oldu; karakterleri şu anda o kadar iyi tanıyorum ki, o kadar gerçekler ki sanki her an yanımda belirivercekler gibi hissediyorum. Çok beğendim kesinlikle öneriyorum. Bu arada ben kitabı James Horner (Avatar) ve Howard Shore (Hobbit) soundtrackleriyle okudum. Kitabın evreniyle birebir uyduğunu söylemeliyim.
652 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Harika bir seri
Bu seriyi okuduğuma neredeyse pişman olacağım.Çünkü o kadar güzel bir şekilde işlenmiş hikayesi var ki, bu kitaptan sonraki her seriyi bununla kıyaslayacak ve tatmin olamayacakmışım gibi hissediyorum.Kesinlikle hakettiği değeri göremeyen bir seri.Bu kitapta iki ezeli düşman olan ırkın güçlerini birleştirip kıyamet olarak nitelendireceğimiz bir savaşı durdurmaya çalışmalarını okuyoruz.Yazar yine bu kitapta yan karakterlere oldukça yer vermiş.Sanırım en sevdiğim karakter burda Liraz oldu.Bi iki sahnesi var ki resmen gözlerim doldu.Zuzana ve Mik karekterleri yine beni çok güldürdü.Eğer bu ikisi olmasaydı gözlerim hep onları arardı.Karou ve Akiva’nın arasındaki buzların erimesi ve her şeyin açıklığa kavuşması beni çok mutlu etti.Daha bir sürü sevdiğim karakter var ama hepsinden bahsetmeye kalkarsam çok uzun bir yorum olacak.Bu kitabını değerlendirecek olursam; ikinci kitaba göre daha dinamik ve aksiyonu bol olan bir kitaptı.O yüzden o açığı güzel bir şekilde kapattı.Ama yine de bu kadar kalın yazıcağına ve sıkıştıracağına keşke ikinci kitabada yaysaydı diye düşünüyorum.Yine ters köşeye geldiğim yerler vardı ve bunun keyfi ayrı bir güzel oldu:) Bir iki gereksiz -ve gıcık olduğum- karekterler vardı ve neden bu hikayenin içinde var olduklarını hala çözebilmiş değilim.Ama diğer karekterlere tek bir sözüm yok, hepsi ince bir şekilde düşünülüp işlenmiş.Final olarak beni tatmin etti mi?Aslında etti.Akiva ile Karou bütün imkansızlarla ve zorluklara rağmen el ele verip patlayacak savaşı bir güzel savuşturdular.İşte, iki düşman ırkın arasındaki buzlar eridi, savaş bitti, asıl tehlikeli düşman etkisiz hale getirildi,dünya barışı, kutlamalar falan.Her şey iyi çok güzel.Ama son yüz sayfada Akiva hakkında yeni bir şey öğreniyorsunuz ve bu da başka bir soruna patlak veriyor.Yani hevesiniz tam anlamıyla kursağınızda kalıyor.O yüz sayfaya ne gerek vardı yani?Hadi yine de yazdın,bir sürü başka efsane ve bilgi verdin.Ona da tamam.Ama detaylar?Bundan sonra olacaklar hakkında bilgi?Yok.Baya yüzeysel olduğu için ben ne okudum şimdi moduna giriyorsunuz.Bunu son yüz sayfa için diyorum.Keşke yazar o kısmı ayrı bir ek kitap olarak yazsaydı,daha ayrıntılı daha açıklayıcı olurdu.Ama olsun, her şeye rağmen mutlu son ile bitti ve ben bu seriyi okuduğum için çok mutluyum.Yazarın o masalsı anlatımını,kurgusunu ve yarattığı o evreni ve karekterlerini çok arayacam.O yüzden lütfen şu klasikleşmiş melek-şeytan-imkansızaşk’dan ibaret olan serileri bir kenara atın ve kitaplığınıza bu seriyi dahil edin.Lüt-fen!Pişman olmayacaksınız.
651 syf.
·
49 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bir serinin daha sonuna geldim mutluluk ve hüzünle. Annem serinin ilk kitabını bana aldığında bana göre olmadığını düşünmüştüm ama yaşayarak okudum resmen çok hoşuma gitti üçüde. Bütün olaylar bütün bağlantılarda, giren ve çıkan karakterlerde hiç bi kesinti yaşamadım çok akıcı ve hiç sıkmadı. Sevgi dolu bi hüzünle kitaplığımda yerlerini aldılar, baktıkça gülümseyeceğim.
Reklam
Reklam
2
5
42 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42