Tanrıların Öyküsü Mitoloji

8,4/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
347 gösterim
Mitoloji, ya da dilimizdeki anlamıyla 'efsane bilimi', ilkel insanın doğa olaylarını, dolayısıyla yaradılışını araştırmasının ve yorumlamasının ürünlerinden oluşmaktadır. Tanrıların Öyküsü efsaneler konusunda ilk akla gelen Yunan mitolojisinden söz eder. Bu kitap kuru bilgiler vermek yerine, karanlık çağdaki insanın hayalinde yarattığı ölümsüzlerin doğuşlarını, evreni paylaşmalarını, aşklarını, kıskançlıklarını, kavgalarını, entrikalarını anlatır. Onlarla ilişkili ölümlülerin, perilerin, hayvanların, garip yaratıkların, kralların, sıradan insanların yaşamlarını ilgi çekici bir biçimde sunar.

Batı sanat ve düşüncesinin her alanında, resimde, heykelde, müzikte, tiyatroda, operada, şiirde ve romanda etkili olan mitoloji, bir anlamda da ileri kültürün temeli olarak düşünüldüğünde, bu eser Yunan mitolojisini gereğince tanımak isteyenler için bir temel kaynak sayılmalıdır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789754680898
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
FATOŞ OKULU 
28 Mar 12:43 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Akılda kalması zor hikayeler ve kahramanlara sahip. Soy ağaçları çok geniş ve cok karışık. Ama yine de okuması keyifli. Ilginc hikayeler, akıcı bir dil. Bir nevi temel kaynak.

Bir ara mitolojiyi merak etmeye başlayınca kitapçıda görüp "aaa bu benim işimi görür." diyerek aldığım kitap. Sade ve anlaşılır bir dili var, olabildiğince basite indirgenmiş -en azında lisansta aldığım mitoloji dersine kıyasla-. Sadece tavsiyem belki okurken not almak isteyebilirsiniz. Zira her seferinde bu adamın olayı neydi diye dönüp bakmak zor olur.

Beghei 
29 Haz 10:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitapta çok fazla içerik var ama eğer yunan mitolojisine ilginiz varsa bunu far etmez hatta aksine zevk alırsınız. Tanrıların entrikaları, savaşları, kavgaları, kıskançlıklar... Sizi çok farklı bir dünyaya sürüklüyor.