Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir

7,7/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
1 beğeni  · 
586 gösterim
Lev Tolstoy'un tüm dünyada yankı bulan düşüncelerini en çarpıcı biçimde dile getirdiği bu eseri, yazılışının üzerinden 100 yılı aşkın bir zaman geçtikten sonra nihayet Türkçe'ye çevrildi.

1893'te tamamlanan kitap, Rusya'da ancak el yazması kopyalar şeklinde gizlice çoğaltılıp dağıtılırken aynı ayın sonunda ve 1894 başında Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere'de peş peşe basıldı. Kitabın yayımlanmasıyla birlikte din ve devlet otoritelerinden gelen yoğun tepkilerle karşılaşan Tolstoy, 1901 Rus Ortodoks Kilisesi tarafından aforoz edildi.

Üzerindeki tüm sansür ve baskılara rağmen beklenenin ötesinde etkilere yol açan bu kitap, çok farklı eğilim ve inanca sahip birçok insanı derinden etkileyebilmiştir. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde yaygınlık kazanan ve vaktiyle Mahatma Gandi tarafından formüle edilen sivil itaatsizlik veya pasif direniş yöntemi, esas olarak Tolstoy'un bu kitapta dile getirdiği fikirlere dayanmaktadır.

Tolstoy, bu "eşsiz" eserinde devlet, mülkiyet, askerlik, savaş ve genel olarak şiddet karşıtlığını son derece tutarlı ve mantıklı bir temele oturtmaktadır.

Öte yandan, şiddeti ve savaşı meşrulaştıran ve öldürmeye onay veren Kiliseyi Hıristiyanlık karşıtı bir kurum olarak gören Tolstoy, Kilise Hıristiyanlık karşıtı bir kurum olarak gören Tolstoy, Kilise Hıristiyanlığını, "dünyanın en yozlaşmış dini" olarak niteler. Tolstoy'un karşı çıkışo, başta hıristiyanlık olmak üzere tüm dinlerin kurumsal temellerine yönelik bir reddiyedir. Dhası, şiddeti kanıksamış olan bugünün dünyasına açık ve doğrudan bir eleştiridir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  350
 • ISBN:
  9757005223
 • Orijinal Adı:
  Tsarstvo Bojiye Vnutri Vas
 • Çeviri:
  Dominik Pamir
 • Yayınevi:
  Kaos Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 13 Alıntı

sinan kaan 
24 May 19:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ideal olan gelecek kaygısı duymadan şimdiki zamanı yaşamaktır.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 99 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 99 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
23 May 22:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Insanı ağzından içeri giren değil dışarı çıkanlar kirletir.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
27 May 16:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yeni bir yaşam anlayışı insanlara dayatılamaz, sadece özgürce benimsenebilir.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 171 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 171 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
22 May 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şeytan, şeytan tarafından kovulamaz. Yanlış, yanlışla düzeltilemez ve kötülük de kötülükle yenilemez.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 20)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 20)
sinan kaan 
28 May 00:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

iktidarda olmak bize yapılmasını istemediğimiz şeyi başkalarına yapmak demektir.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 221 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 221 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
22 May 23:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir insan cinayet işleyemez, işlerse suçlu duruma düşer ve cani olur. Aynı şeyi iki, on, yüz kişi yaparsa, canı olurlar. Oysa bir devlet ya da ulus canı istediği kadar cinayet işleyebilir, bu cinayet sayılmaz; bu iyi, övgüye değer bir davranıştır. Mümkün olduğu kadar çok insanı bir araya getirin, o zaman on bin insanı katletmek masum bir davranış sayılacaktır. Fakat bunun için tam olarak ne kadar insanı bir araya getirmeli? Işte sorulması gereken soru budur. Bir kişi çalamaz, eşkıyalık yapamaz, ama bütün bir ulus yapabilir. Peki buna izin vermek için tam olarak ne kadar insana gerek var? Bir, on, yüz insan Tanrı'nın yasasını ihlal edemezken, neden daha çoğu edebiliyor?

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
 23 May 21:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

En güçlü akarsu bile dolu bir kaba bir damla daha su katamaz.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 52 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 52 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
26 May 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Insanlar kendilerine yararlı olan ve yapmaları gereken şeyleri yapmadıklarından, yaşamın trajik yazgısına sitem ediyorlar.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 153 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 153 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
23 May 21:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Aklı kıt bir insana bile henüz konu hakkında bir yargıya varmamışsa en zor konuları anlatmak mümkündür; ancak kendisine anlatılacak şeyi çok iyi bildiğine kesinlikle inanan çok akıllı birine en basit bir şey bile anlatılamaz.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 53 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 53 - Kaos yayınları)
sinan kaan 
28 May 15:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Karınları tok ne kadar çok insan olursa; telgrafların, telefonların, kitapların, gazetelerin, dergilerin sayısı ne kadar artarsa birbirini tutmaz yalanların, ikiyüzlülüğün yayılmasını sağlayan yöntemler de o kadar artmış olacaktır, bunun sonucu olarak insanlar daha da bölünecek ve mutsuz olacaklardır, günümüzde olduğu gibi.

Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 310 - Kaos yayınları)Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 310 - Kaos yayınları)
2 /