Tek Kadın Latife

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
260 gösterim
Bir eylül sabahı, şafak vaktiyle beraber, Türk hilali, üzgün İzmir’e neşe getirdi. O gün, büyük kurtarıcı ile esaretine nihayet verdiği Türk kızı karşı karşıya oturdular. Sonra büyük misafiri ve onun kıymetli arkadaşlarına izaz ve ikram etmek, onlara temiz ve medeni bir hayat yaşatmak, yorgunluklarını dinlendirmek için çarpan mini mini kalp, birden bütün varlığını kuvvetli bir ateşin sardığını hissetti.

Seviyor ve seviliyordu... Fakat, vazifesini; vatanına, kadınlığa, kendi şerefine medyun olduğu vazifelerini ihmal etmiyordu dünkü zafer kızı… Bu suretle dünyanın, tarihin en büyük ismini taşımaya muvaffak oldu.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9786053112877
 • Yayınevi:
  Destek
 • Kitabın Türü:
Didem gözükara 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · Puan vermedi

#Destekyayınları
#TekKadınLatife
#kitapyorumu
Sizlerde de olur mu bilmiyorum lakin ben çok sevdiğim kişilere kimseleri layık görmem. Latife de benim için o kişilerden birisiydi.
Hep Fikriye'yi severdim. Açıkçası haklarında çok bilgi sahibi değildim. Kitabı okuma isteğimin en önemli nedeni de haklarında daha doğru bilgiler edinmek oldu. (Fikriye konusunda hala aynı fikirdeyim ;) )
Tek Kadın Latife; Mustafa Kemal'in Izmir'in kurtuluşunda Izmir'e gelişi ve Latife'nin güçlü kişiliğinin ilk yansımalarıyla başlıyor. Latife'nin aile hayatı,eğitimi,düşünceleri çok güzel aktarılmış. Mustafa Kemal neden Latife'yi seçmiş çok güzel anlıyorsunuz. Halka güzel örnek olacak bir Türk kadını Latife Hanım
Özellikle kitabın ortalarında "kadın"konuları ve Türk Kadını için Atamın düşüncelerini okumak çok hoşuma gitti. Kadını sefil olan milletin yükselemeyeceği,medeniyet yolunda kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olarak yürümesi gerektiği konularını okumak çok keyifliydi.
Ilerleyen sayfalarda Zübeyde Hanımın hastalanması ve Izmir yolculuğu,Atatürk'ün silah arkadaşlarının Latife Hanım hakkında düşüncelerine yer verilmiş.
Latife Hanım çok güçlü bir kişilik ve okudukça Zübeyde Hanıma hak verdim. İki güçlü kişilik ve baş eğmeyen kişiler bir arada nasıl olur? Sevilen Mustafa Kemal miydi? Mustafa Kemal Paşa mıydı? Bir anne olarak ikilemleri beni çok duygulandırdı.
Son bölümler su gibi akıp gitti. Saltanatın kaldırılması,antlaşmalar,yenilenme uğraşları,Zübeyde Hanımın vefatı ve evlenmeleri derken bir solukta okunup bitti.
Bitti ama umarım ki devam kitabı gelecektir çünkü Latife Hanımın Ankara günlerini çok merak ediyorum.
Yoğun bir emek sonucunda yazıldığı her halinden anlaşılan bu kitabı okumanızı öneriyorum. Özellikle yazarı Oğuz Akay'a teşekkür ediyorum. Son yıllarda okuduğum kitaplar arasında Türkçenin en zengin kullanıldığı kitaptı