Tek Kadın Latife

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
205 gösterim
Bir eylül sabahı, şafak vaktiyle beraber, Türk hilali, üzgün İzmir’e neşe getirdi. O gün, büyük kurtarıcı ile esaretine nihayet verdiği Türk kızı karşı karşıya oturdular. Sonra büyük misafiri ve onun kıymetli arkadaşlarına izaz ve ikram etmek, onlara temiz ve medeni bir hayat yaşatmak, yorgunluklarını dinlendirmek için çarpan mini mini kalp, birden bütün varlığını kuvvetli bir ateşin sardığını hissetti.

Seviyor ve seviliyordu... Fakat, vazifesini; vatanına, kadınlığa, kendi şerefine medyun olduğu vazifelerini ihmal etmiyordu dünkü zafer kızı… Bu suretle dünyanın, tarihin en büyük ismini taşımaya muvaffak oldu.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9786053112877
 • Yayınevi:
  Destek
 • Kitabın Türü:
Didem gözükara 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · Puan vermedi

#Destekyayınları
#TekKadınLatife
#kitapyorumu
Sizlerde de olur mu bilmiyorum lakin ben çok sevdiğim kişilere kimseleri layık görmem. Latife de benim için o kişilerden birisiydi.
Hep Fikriye'yi severdim. Açıkçası haklarında çok bilgi sahibi değildim. Kitabı okuma isteğimin en önemli nedeni de haklarında daha doğru bilgiler edinmek oldu. (Fikriye konusunda hala aynı fikirdeyim ;) )
Tek Kadın Latife; Mustafa Kemal'in Izmir'in kurtuluşunda Izmir'e gelişi ve Latife'nin güçlü kişiliğinin ilk yansımalarıyla başlıyor. Latife'nin aile hayatı,eğitimi,düşünceleri çok güzel aktarılmış. Mustafa Kemal neden Latife'yi seçmiş çok güzel anlıyorsunuz. Halka güzel örnek olacak bir Türk kadını Latife Hanım
Özellikle kitabın ortalarında "kadın"konuları ve Türk Kadını için Atamın düşüncelerini okumak çok hoşuma gitti. Kadını sefil olan milletin yükselemeyeceği,medeniyet yolunda kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olarak yürümesi gerektiği konularını okumak çok keyifliydi.
Ilerleyen sayfalarda Zübeyde Hanımın hastalanması ve Izmir yolculuğu,Atatürk'ün silah arkadaşlarının Latife Hanım hakkında düşüncelerine yer verilmiş.
Latife Hanım çok güçlü bir kişilik ve okudukça Zübeyde Hanıma hak verdim. İki güçlü kişilik ve baş eğmeyen kişiler bir arada nasıl olur? Sevilen Mustafa Kemal miydi? Mustafa Kemal Paşa mıydı? Bir anne olarak ikilemleri beni çok duygulandırdı.
Son bölümler su gibi akıp gitti. Saltanatın kaldırılması,antlaşmalar,yenilenme uğraşları,Zübeyde Hanımın vefatı ve evlenmeleri derken bir solukta okunup bitti.
Bitti ama umarım ki devam kitabı gelecektir çünkü Latife Hanımın Ankara günlerini çok merak ediyorum.
Yoğun bir emek sonucunda yazıldığı her halinden anlaşılan bu kitabı okumanızı öneriyorum. Özellikle yazarı Oğuz Akay'a teşekkür ediyorum. Son yıllarda okuduğum kitaplar arasında Türkçenin en zengin kullanıldığı kitaptı

Wise_Owl 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun soluklu ama inanılmaz keyifli bir yolculuktu, roman demek bu kitap için az bir ifade olur çünkü tek başına roman değil aynı zamanda tarih kitabı, mükemmel bir Atatürk seçkisi ve Kurtuluş destanı... İyi ki bu yolculuğa çıktım. Harika bir birikim ve araştırmanın ürünü Tek Kadın Latife, kesinlikle tamamen tarafsız. Latife'yi anlatan kitaplarda Fikriye'yi kötüleme yada tam tersi durumlara rastlamış olanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Latife'nin 1922 yılı Haziran ayında İzmir'e dönüşü ile başlıyor serüvenimiz. Latife anlatıldığı üzere görgülü, bilgili, vatansever bir Türk kadını. Yüreğindeki vatan sevdası onu 3 yıl aradan sonra tekrar İzmir'e geri çağırıyor. Fransa'dan başlayan gemi yolculuğu ile önce İstanbul'a gelen Latife oradan Izmir'e geçiyor fakat boynunda taşıdığı madalyon içindeki resim başına bazı sıkıntıların gelmesine sebep oluyor. Latife'nin görgüsü, bilgisi babası Muhammer Bey ve annesi Adeviye Hanım'ın açık görüşlü fikirleri sayesinde, devrin kızlar okumaz tezine inat yaptıkları, bir devrim niteliğinde.
Latife, Mustafa Kemal hayranı ( hayran olmamak elde değil ki zaten ), bir adağı var ki bunu gerçekleştirmeden paşayı rahat bırakmıyor.
Mustafa Kemal'in İzmir günlerine de değilinirken, yanan Izmir aslında ne zor zamanlar geçirdiğimizin ufakta olsa kanıtı.
Savaşın askeri kısmı bitmiş diplomatik yönü başlamıştır. Atatürk Ankara'ya döner orada onu bekleyen 3 kadın vardır. Zübeyde Hanım, Makbule ve Fikriye... Ve İzmir'de kalan Latife...

Kitaptan 14 Alıntı

Mustafa Kemal'in Türkleri, Serv Antlaşması'nı yırtma zahmetini seçmediler. Çünkü ellerine alıp okumadılar bile..

Tek Kadın Latife, Oğuz Akay (Sayfa 46 - undefined)Tek Kadın Latife, Oğuz Akay (Sayfa 46 - undefined)

Türklerin, "Çok yaşa Mustafa Kemal Paşa!" sesleri ve alkışları arasında İzmir'e girdi..

Tek Kadın Latife, Oğuz AkayTek Kadın Latife, Oğuz Akay

Ben fazla ateşten çok korkarım, ateşle oynayan ya kendi yanar ya da başkasını tutuşturur..

Tek Kadın Latife, Oğuz AkayTek Kadın Latife, Oğuz Akay
Didem gözükara 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Daha önce bir gazetede okuduğu sözü hatırladı Latife:
"Kim demiş, bir kadın küçük şeydir. Bir kadın belki en büyük şeydir"
Onun da inandığı bu değil miydi?

Tek Kadın Latife, Oğuz Akay (Sayfa 45 - Destek Yayinevi)Tek Kadın Latife, Oğuz Akay (Sayfa 45 - Destek Yayinevi)
Didem gözükara 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Gurupta güzel renkler görülüyordu. Ankara'nın gerek batı,gerek doğu tarafında,özellikle ikiz Hüseyin Gazi ve Ankara Kalesi tepeleri,mor renklere bürünmüştü. Guruptan bir saat kadar sonra da renkler,tatlı kırmızıydı. Kalede dalgalanan hilal ise üstte,pek güzel görünüyordu. Ankara'nın gurup renklerini,her yerden güzel bulurdu Mustafa Kemal. Bu mevsimde kar da çabuk kalkıp yer yer yeşillikler görünmesinden de güzel manzaralar oluşurdu.
Tam o sırada,Selanik'ten beri çok sevdiği arkadaşı Nuri salondan içeriye girdi. Yavaş,hüzünlü bir sesle mırıldandı Mustafa Kemal.
"Yalnızım,yalnızım" dedi.

Tek Kadın Latife, Oğuz Akay (Sayfa 549 - Destek yayinlari)Tek Kadın Latife, Oğuz Akay (Sayfa 549 - Destek yayinlari)
2 /