Thibault'lar - 1

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
289 gösterim
Martin du Gard'ın sekiz kitaptan oluşan Thibault'lar adlı yapıtı YKY'de üç ciltte biraraya getirilecek. Birinci ciltte Gri Defter, Yetiştirme Yurdu, Güzel Günler, Hasta Çocuklar ve Sorellina adlı beş roman yer alıyor.

1937 yılında Thibault'ların yedinci kitabı 1914 Yazı ile Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Martin du Gard, bu nehir romanda 20. yüzyılın ilk yarısındaki bir Fransız burjuva ailesinin öyküsünü anlatır.

Egoist ve hoyrat bir babanın otoritesi altında parçalanma noktasına gelen bir aile... Bu ortamda tutkulu, isyankâr ve idealist küçük Jacques, arkadaşı Daniel de Fontanin'de adeta ruh ikizini bulur, ona büyük bir dostlukla bağlanır. Ne ki birbirlerine yazdıkları mektupların içeriğinin öğrenilmesi büyük bir drama yol açacaktır.

Jacques'ın ciddi, tutucu ağabeyi Antoine ise bir yandan kardeşine olan sevgisi öte yandan babasına duyduğu saygı arasında kalmıştır, ne yapacağını bilemez, kendini bütün varlığıyla mesleğine, tıbba adar...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  656
 • ISBN:
  9789750837128
 • Çeviri:
  Adnan Cemgil
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Küçücük bir kırlangıç olsaydım ben,
Ah! Nasıl koşardım sana bilsen!..

Thibault'lar - 1, Roger Martin du Gard (Sayfa 193 - Yapı kredi yayınevi)Thibault'lar - 1, Roger Martin du Gard (Sayfa 193 - Yapı kredi yayınevi)

İşte uzun zamandır benimle uyuyan kadın
Ey tanrım, koynumdan ayrılıp senin koynuna girdi;
Ama yine de birbirimizle o kadar biriz ki,
O yarı sağ, bense yarı ölü...

Thibault'lar - 1, Roger Martin du Gard (Sayfa 94 - Yapı kredi yayınları)Thibault'lar - 1, Roger Martin du Gard (Sayfa 94 - Yapı kredi yayınları)