1000Kitap Logosu
Türk Dili Dergisi - Sayı 286
Türk Dili Dergisi - Sayı 286
Türk Dili Dergisi - Sayı 286

Türk Dili Dergisi - Sayı 286

Türk Öykücülüğü Özel Sayısı

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
5 Kişi
13
Okunma
4
Beğeni
171
Gösterim
410 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 37 dk.
Adı
Türk Dili Dergisi - Sayı 286 (Türk Öykücülüğü Özel Sayısı)
Basım
Türkçe · Türkiye · Türk Dil Kurumu Yayınları · Temmuz 1975 · Karton kapak
Türk Dili'nin şimdiye dek sunduğu özel sayılar bu sayımızla on sekize ulaşmaktadır. Bu sayıda, bugün yaşamayan Türk öykücülerinin her birinden, bu alandakietkinlikleri ölçüsündei bir ya da birkaç Öykü yayımlıyoruz. Yaşayan öykücülerimiz ile yabancılar oylumu çok genişleyeceği düşünülerek bu sayıya alınamadı. İleride, bunlar için de ayrı özel sayılar çıkarılacaktır. Sanatçıların yaşamöyküleri birçok kitapta bulabileceğinizden yinelemesine gereksinme duyulmamıştır. Ancak, bir "Türk Öykü Kitaplatları Zamandizini" ile öykücülüğümüz ve öykücülerimizden dokuzu üzerine yaptırdığımız incelemelerin yayımlanmasında yarar görülmüştür. Öykülerde geçen yabancı sözcükleri açıklayan bir küçük sözlüğün de genç okurlarımıza yardımcı olabileceği göz önünde bulundurulmuştur. Öbür özel sayılarımız gibi "Tür Öykü Öykücülüğü Özel Sayısı" da yine bir başvuru kitabıdır. Okurlarımızın ilgisini çekeceğini umarız. (Önsöz'den)
9.0
10 üzerinden
5 Puan · 2 İnceleme
Oğuzhan Salcı
Türk Dili Dergisi - Sayı 286'ı inceledi.
410 syf.
·
Puan vermedi
Türk edebiyatında öykünün geçmişine, gelişimine ve bugününe bakabileceğiniz kapsamlı bir çalışma. Günümüz yazarlarından öykü tanımları, sevdikleri öykücüler ve öykümüz için önemli yazarların birer ikişer öyküsünü de eserin içinde bulacaksınız. İyi okumalar.
Türk Dili Dergisi - Sayı 286
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Harun Eytemiş
Türk Dili Dergisi - Sayı 286'ı inceledi.
410 syf.
·
884 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Sanırım iki yıl önce TÜYAP Kitap Fuarı'ndan almıştım bu kitabı. TDK Yayınları tarafından basılmış. Türk Dili dergisinin Temmuz 1975 tarihli Türk Öykücülüğü Özel Sayısı'nın tıpkıbasımı. . Selim İleri'nin Türk Öykücülüğünün Genel Çizgileri yazısı karşılıyor bizi. Sonrasında dokuz öykücü (Gürpınar, Esendal, Seyfettin, Uşaklıgil, Karay, Güntekin, Sabahattin Ali, Abasıyanık, Orhan Kemal) üzerine farklı yazarlar tarafından yazılar yazılmış. "En Beğendikleri" bölümünde bazı yazar ve şairlere beğendikleri öykücüler sorulmuş. Sonrasında otuz iki farklı öykü yazarına "Öykü Nedir?" sorusu iletilmiş ki bu bölüm öykünün kişiden kişiye ne kadar farklı anlaşıldığını gözler önüne sermiş. . Son bölüm öykü örneklerine ayrılmış. Tanzimat'tan 1975'e değin belli başlı yazarlardan öykü örnekleri alınmış. Hem öykümüzün seyri ve gelişimi hem de üslup değişimlerini girmek açısından önemli bir bölüm diyebilirim.
Türk Dili Dergisi - Sayı 286
OKUYACAKLARIMA EKLE
5