Türk Edebiyatında Hikaye ve Roman 1

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
277 gösterim
"Monografiden metin yayınına, antolojiden ders kitabına kadar uzanan araştırma ve incelemeleriyle Türk edebiyatı için zengin bir 'başvuru kitaplığı' oluşturmuştur Cevdet Kudret. Türk Edebiyatında Hikâye ve Roman bu kitaplığın seçkin örneklerinden biridir. Kronolojik akışıyla edebiyat tarihi, seçmece düzeni ve bol metin örneğiyle antoloji, değerlendirmeleriyle eleştiri karakteri gösteren bu üç ciltlik çalışma alanının en güvenilir başvuru kaynaklarından biri kabul edilmektedir. Türk Edebiyatını Tanzimat'tan 1959'a kadar dönem dönem ele alan serinin birinci cildi 1856-1910 arasını kapsıyor. Tanzimat, Servet-i Fünun ve Fecr-i Âtî dönemi yazarlarını hayatı/eserleri/sanatı çizgisinde değerlendiren kitap, ilk yayım yılından bu yana Cevdet Kudret'in en önemli çalışmalarından biri olmayı sürdürüyor."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789751028075
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Peter Bornemann 
2 saat önce · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · Puan vermedi

Cevdet Kudret iyi ki varsın. Türk sağının cebren ve hileyle gasp edip iğrenç kokusunu saldığı edebiyat tarihçiliği ve öğretimi alanında aydın bir ses olarak iyi ki yaşamışsın. Bu kadar özenli ve sade bir anlatımla uzun zamandır karşılaşmamıştım, çok iyi oldu. Sırf bizlere böyle bir eser sunabilmek için ne kitaplara maruz kaldın kim bilir. Respect kere respect.

Mona 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Edebiyatı sevenlerin özellikle Türk Edebiyatına meraklıların okuması gereken bir çalışma. Evet roman, hikaye, şiir...okumak keyiflidir ama bu türlerin edebiyatımızdaki gelişimini görmek de bir o kadar önemli bence. Kısaca tavsiyedir efendim. Keyifli okumalar...

Kitaptan 1 Alıntı

Peter Bornemann 
15 Şub 23:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Küçük Paşa'dan
- Devlet nedir ?
- (Bu kadar basit bir sual ile tahmik edildiğine canı sıkılmış gibi bir tavır ile) Bunu herkes bilir: Köylerden vergi asker alır; vakat (fakat) kendisi gelmez, kuduz gibi zabityeleri (zaptiyeleri) saldırır, zift gibi yapışgan tasildarları (tahsildarları) yollar.

Türk Edebiyatında Hikaye ve Roman 1, Cevdet KudretTürk Edebiyatında Hikaye ve Roman 1, Cevdet Kudret