Türk ve Annem Yürekte Gizli Kalmış Bir Aşk

3,0/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
712 gösterim
Mary Helen Stefeniak, Amerika'da yayınlanan ve kısa zamanda ses getiren ilk romanı 'Türk ve Annem'le bizi, bir ailenin sonuna kadar merak içerisinde bırakan ve bir solukta okunmasına neden olan hüzünle-mizahın harmanlandığı tarihi atmosferine sokuyor.

Yazar, Hırvatistan'dan Amerika'ya kadar uzanan bu tarihi yolculukta, ailesinin geçmişini araştırarak bir döneme gündelik olayların akışında belgeler ve sözlü aktarımlarla tanıklık ederken, karakterlerinin yüreklerinde gizli kalan aşkları da gün ışığına çıkartıp, bizleri şaşkınlığa sürükleyecek sürprizlerle romanın akışını canlı tutar.

Farklı bir kültürün, farklı yaşamlarına renk ve tat getiren bu roman, bizlere yabancı olduğu kadar tanıdık ve yakın gelebilecek bir aile ile tanıştırırken, bir döneme tanıklık etmemize aracı olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9786053842729
 • Orijinal Adı:
  The Turk and My Mother
 • Çeviri:
  Derya Öztürk
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Merve 
 23 Mar 21:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beş-altı yıl önce okuduğum bir kitaptı.Çok detaylı bir yazı yazmayacağım. Ama göz atanlar da fikir sahibi olsunlar istiyorum, o yüzden genel bir yorum yapacağım.

Öncelikle kitap bayağı karışık, oradan oraya atlıyor. Neyin neden anlatıldığını anlamakta zorlandığım kısımlar olmuştu. Kitabi bitirmek için oldukça çaba sarf etmiştim. Ancak son elli sayfada filan olayları çözmeye ve kitabı anlamaya vakıf olabildim. Kitabın sonundaysa nasıl yani diyip, önceki sayfaları karıştırmaya başladım. Gerçekten beklenmeyen bir son karşılıyor sizi. Anlatılanları anlamlandırabiliyorsunuz.

Ben kitabı sonundan ötürü sevmiştim. Ama dediğim gibi zorlu ve sabır isteyen bir okuma süreci istiyor.

Ayten Ernaz Tiryaki 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ale yapısı ve yaşantısı bakımından oldukça bize yakın geldi. Bir ailenin yaşamı, hayalleri , yüreklerine gömdükleri aşkları vs vs.oldukta tanıdık ve etkileyici. Ancak ceviriden kaynaklı puruzleri vardı. Zor bitirdigim bir kitap.