Türkçemiz ve Uydurmacılık

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
25 gösterim
Dil sevgisi vatan sevgisi, ana sevgisi gibidir; sınırsızdır, her türlü fedakarlığı gerektirecek kadar engindir. Bundan dolayıdır ki Yahya Kemal şu mısra''yı söylemiştir.

"Bu dil ağzımda annemin sütüdür
Helal süt emenler vatanı da, dilli de herşeyden üstün tutarlar. Sütü bozuk olanlar ancak dili bozmaya kalkışırlar.

Bugün dilimiz, yazık ki, bozulmaktadır. Aşırı özelleştirme ve devrim nöbetine tutanlar dil ormanında ağaç bırakmamak üzere baltalarını rasgele sallıyorlar. Bu katliamdan dili mutlaka kurtarmak gerekir
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  235
 • ISBN:
  9789754512359
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Ömer Kavas 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazı ve konuşma dili arasındaki bu ilgiyi belirten dilbilimi ayrıca hiçbir dilin saf olmadığını hiçbir dilin tamamiyle sag olmadığı ve olamayacağını da göstermektedir. Gerçekten de mesela on binlerce kelimelik Fransızca da Frankların öz malı olan kelimelerin sayısı iki yüzü geçmez. Kalanının büyük bir kısmı Latin, bir kısmı Grek menşelidir. Yüzbini aşan bir kelime haznesine sahip Ingilizce'nin ise, yarıdan fazla kelimesi Fransızca 'dan geçmiştir. Çok geniş ve saf olduğu sanılan Arapça 'da Ibrani, Süryani, Türkçe menşeli kelimelerin bulunduğu gerçektir. Başka dillerden kelime almak bir dil için kusur değildir. Kötü olan başka dillerden geçme gramer şekilleridir. Bir kelime ses, şekil ve anlam değişikliğine uğrayarak bir dile yerleşmişse ve onunla deyimler yapılmışsa artık bu kelime o dilin malı sayılır. Bütün batı dillerinde böyle bir durum vardır. Kimse yabancı asıllıdır diye kelimeleri dilden atmayı düşünmez.

Türkçemiz ve Uydurmacılık, Faruk Kadri Timurtaş (Sayfa 23)Türkçemiz ve Uydurmacılık, Faruk Kadri Timurtaş (Sayfa 23)