Türkiye'de Din Ve Siyaset Makaleler 3

7,0/10  (2 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
467 gösterim
Toplumbilimci olarak Şerif Mardin'in özgün yanlarından biri, dinin Türkiye'deki toplumsal-kültürel varlığını, tarihi ve güncel siyasi arka planıyla birlikte kapsamlı biçimde tahlil eden çalışmalarıdır. Kemalist aydınlarca dışlanmasına yolaçan bu tutumu İslamcı çevrelerde referans alınmasını sağlamış ama dine soğukkanlı yaklaşımı nedeniyle bu çevreler de onu tam benimseyememişlerdir.
Türkiye'de düşünce tarihi, din ve siyaset sosyolojisine yaptığı önemli katkılar nedeniyle düşünce hayatımızın öndegelen isimlerinden biri olan Şerif Mardin, toplumumuzda yüzyılı aşkın bir süredir gündemde kalan din, modernleşme, Batılılaşma gibi olguları resmi yorumun da yerleşik muhalif söylemlerin de dışında kalarak, toplumsal zemin ve arka planlarıyla birlikte inceler. Mardin'in pozitivist Batı düşüncesinin Türkiye'de egemen görüşle birleşerek biçimlendirdiği "kabul edimliş" eğitim ve yönteme kapılmayışı, toplumsal değişim dinamiklerini genelgeçer kalıplara sokmayışı, resmi ideoloji ve Kemalist söylemin etkilerinden uzak kalışı, onu "Cumhuriyet aydınları"nın önemli bir kesiminden kalın çizgilerle ayırır ve bütün eserlerini toplumbilim dünyamızda ayrıcalıklı bir yere koymayı gerektirir.
Çiçek eren 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Mardin in kitaplarını uzun zamandır okumak istiyordum ki çoğu arkadaşımda tavsiyelerde bulunurdu okumam için fakat o kadar kitap okumayı sevmeme rağmen bir türlü anlayamıyordum tekrar tekrar anlamaya çalıştım kitaptan bahsetmek gerekirse öncelikle başlığı gibi türkiye de ki din ve laiklikle yaşanan olayları aşamalı olarak anlatıyor aydınların rolü üzerinde durulmuştur. Arkadaşlarımla fikir ayrılığına düştüğümüz asıl konu bedüizzaman said nursi oldu kitapta cumhuriyet kurucularını bilgisizlikle suçlayan biri olarak anlatılıyor ancak çoğu kişi bunun doğru olmadığı kanısındaydı. Laiklik sadece bir vicdan meselesi mi? Cumhuriyetin kurucuları nerede eksik kaldı? islamcılık düşüncesinin arkasında ne vardı? din iptidailiği gibi.. bir sürü sorunun cevabını bulabilirsiniz siyaset konusunda bilgi edinmek isteyenlere öneririm sadece başta da belirttiğim gibi biraz dili ağır geldi ama bu benim görüşüm yine de okumaya değer eminim ki farklı bir görüş açısı yaratır. iyi okumalar

Kitaptan 2 Alıntı

Çiçek eren 
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Cumhuriyet nerede eksik kaldı?
Cumhuriyet nerede eksik kaldı?
Onlar laikliği bir "vicdan" meselesi olarak ele alıyorlardı. Osmanlı imparatorluğunda din kişi üzerinde bir baskı aracıydı. Dini düşündükleri zaman onu yalnızca siyasi rejimi tehlikeye sokacak bir unsur olarak değil, cemaatin kişi üzerinde bir sosyal baskı yapmasını sağlayan araç olarak görmüşlerdir.
..
Osmanlı toplumunda gördüğü fonksiyonları üstüne alacak kurumları kurarken, toplumsal ve siyasal katılmanın bunları ne kadar çabuk zorlayacağını kestirememişlerdir.
..
her topluluk bir temel felsefe üzerinde kurulmuştur.Bu felsefe kişi de bir "dünya görüşüyle" sonuçlanır. Cumhuriyet'in en zayıf yanı bu felsefe eksikliği olmuştur.

Türkiye'de Din Ve Siyaset, Şerif Mardin (Sayfa 241 - iletişim yayınları)Türkiye'de Din Ve Siyaset, Şerif Mardin (Sayfa 241 - iletişim yayınları)
Çiçek eren 
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

din iptidailiği
"Mühim Anayasa problemleri ortaya çıkaran meselelerle halli müşkül durumlar yaratmadan evvel biraz kendi hanelerine bir çeki düzen vermeyi kendilerinden bekleriz"

Türkiye'de Din Ve Siyaset, Şerif Mardin (Sayfa 248 - iletişim yayınları)Türkiye'de Din Ve Siyaset, Şerif Mardin (Sayfa 248 - iletişim yayınları)