7,8/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
692 gösterim
Soliria denilen Silivri'den İstanbul'a gelen yol üzerindeki Diyonis hanındaki yolcuların sayısı hiçbir gün dördü geçmezdi. Pazar günlerinden başka hancının yüzünün güldüğü görülmemişti.

Ayazma'nın önündeki ağaçların altında iki adam oturmuş, önlerine konan yemekleri temizlemeye çalışırken, atları da çayırda otluyor; karşıda yatan karadağın tozlu yolundan aşağı, bir öküz arabası delicesine bir hızla yuvarlanıyormuş gibi kayıyordu...
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2004
 • Sayfa Sayısı:
  218
 • ISBN:
  9789756316009
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Muharrem Armağan 
15 Eyl 23:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın konusu Yıldırım Beyazıt'ın kardeşi Savcı Beyin hayatını anlatıyor. Tabi daha çok kurgusal olarak anlatılıyor biraz araştırdım Savcı Bey 14 yaşında babasına isyan ediyor. Kitapta anlatılan ise gayet olgun bir Savcı Bey ve kendince Bizansta sefahat aleminde ve 14 yaşından daha çok en aşağı 20 yaşında izlenimi uyandıran bir karakter. Araştırmalarıma göre kitabın bir çok yerinde tarihi bir gerçeklik yok. Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun kitapları genelde kurgusal tarih üzerine yazılmış. Tarihsel bir kitap değil bir roman olarak fevkalade diyebilirim.

Serdar Poirot 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oldukça güzel bir tarihi roman. Murat Hüdavendigar'ın oğlu olan Savcı Bey'yin yardımcısı Balaban ile beraber katıldığı maceraları anlatan bir roman. Bizans tahtının varislerinden olan Andronikos ile karşılaşan Savcı Bey birtakım sürtüşmelerden sonra samimiyet kurar. Bu arada uzaktan akrabası da olan prenses İrini Kuntakuzenos ile de tanışan Savcı Bey biraz da gerilimli geçen günler sonunda samimi olurlar. Ancak Yıldırım Beyazıt ve Andronikos'un kardeşi Manuel de taht peşinde olduğundan bu birliktelik hoşlarına gitmez. Ve bu ikiliyi gözden düşürmek için bazı entrikalara girişirler. Bunlara kanan Murat Bey de Savcı Bey'in gözlerini kör eder. Artık Osmanlı tahtına geçemeyecektir. Acaba Andronikos başarılı olabilecek midir? Keyifle ve soluksuz okunan bir roman.

Halil Yavuz KAYA 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu gün bende sanırsam çocukluğa dönüş var. Biraz önce okuduğum masallar geldi aklıma. şimdi de Kozanoğlu kitapları.. Kemalettimn Tuğcu ile Kozanoğlu kitapları ilk ve ortaokul günlerimizde elimizden düşmezdi. Seri halin de hep okudum. Hele kolsuz Kahramanı defalarca okudum... Ne güzel günlerdi onlar. okul kütüphanesinin kitap kokulu atmosferinde maceralar okumak, masallar okumak, hayallere dalıp, kitabın kahramanı olup günlerce öyle yaşamak...