·
Okunma
·
Beğeni
·
2.324
Gösterim
Adı:
Kızıl Tuğ
Baskı tarihi:
Ocak 2004
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758509881
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
- Uğur ola bahadırlar! Bir daha birbirimizi görmeyeceğiz. Tanrı size alkış versin!

Kılıçlar kalktı, başlar eğildi. Önde, tarihin eşini yetiştiremediği yüce Hakan, hepsi; aşk uğrunda her şey, para, rütbe, ün, kahramanlık gibi bütün değerleri bir tekmede yıkan bu bahadırı selamladılar.

- Selam yiğit otsukarcı!

Tıpkı bundan yıllarca önce Türkistan'dan gün batısına gidiş gibi; ardında Kızıl Tuğ'u dalgalandıran Çakır, göğsünde sevgilisi, Payaza'yı sürdü; kan renginde başı dumanlı dağlara doğru vurdu gitti.
(Arka Kapak)
256 syf.
Tarihi hikayeler istiyorsanız doğru bir kitap Efsane kahraman Cengiz Han, onun adamı, Otsukarcı gerek yaşantıları gerek verdikleri dersler hep tanıdık hep bizden hep içimizden kanımızdan genlerimizden okudukça okunası geliyor akıcı ve heyecan verici göğüs kabartıcı eşlik eden şarkım ise tabiki Kaya Kuzucu/Türklüğüm Ebedidir
256 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Güzel bir tarihi roman. Otsukarcı adındaki bir Türk cengaverin hayat hikayesini anlatıyor. Zamanında Cengiz Han'ın hayatını kurtaran Otsukarcı, Hasan Sabbah'a elçi olarak gönderilir. Burada oğlu Halit'e ikizi kadar benzediğinden onun yerine bir yarışa girer. Bu arada da Hasan Sabbah'ın kızı Sabiha'ya aşık olur. Oradan bir şekilde kurtulduktan sonra türlü badireler atlatır. Celaleddin Harzemşah ile tanışır. Sonra tekrar Cengiz Han'ın yanına gider ve Çin savaşına katılır. Bir şekilde oradan da kurtulur ama Cengiz Han ile arası bozulmuştur. Celaleddin Harzemşah ile bir okur ve Cengiz Han kuvvetleri ile savaşa girmeye başlar. Acaba kim kazanacaktır. Sabiha ile beraber olabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.
256 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Abdullah Ziya Kozanaoğlu’ndan 6 adet kitap okudum en çok hoşuma giden bu oldu. Cumhuriyet sonrası dönemde Türkiye’de Türk milliyetçiliğini ve ulusalcılığı güçlendirmek için Türk kahramanlarını ve kahramanlıklarını anlatan bir çok kitap yazmış yazar. Oldukça etkili bir dili var ve akıcı. Kitap okumaktan ziyade bir sanki bir film izliyorsunuz. Kitabın masalsı yanı en çok hoşuma giden tarafı oldu.
256 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Lise yıllarımda okusam etkisinde kalacağım çok güzel bir eserdi ama şimdi biraz abartı gibi geliyor özellikle Hasan Sabbah ile ilgili okuduğum diğer kitaplarla karşılaştırdığım zaman her ne kadar birebir tarihi bir romandan çok tarihsel kurgulu bir roman olsa da özellikle Hasan Sabbah kısmının bu kadar abartılmasını beklemiyordum. Kitapta Hasan Sabbah'ın Türk soyundan geldiği iddia edilmiş ama diğer okuduğum romanlar da Türk olmaktan çok İranı kontrolünde bulunduran Türk ordusunu dağıtmak için kurulan bir örgüt olduğu teorisi daha akla yakın (bkz:Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol). (Zaten bizim insanımız da genel olararak ünlü kişileri bi Türk yapma adeti var gibi). Bir diğer dikkatimi çeken konu kitapta Nizamülmülk'ten bahsedilmemiş olması, Hasan Sabbah'tan bahsedip Nizamülmülk'ten bahsetmemesi ayrıca dikkatimi çekti. Genel olarak tarihi değil de tarihsel kurgu bir roman yönünden beklentimi karşıladı diyebilirim dediğim gibi lise çağında okumuş olsam uzun süre etkisinde kalacağım bir eserdi.
256 syf.
·76 günde·Beğendi·10/10 puan
Ortaokul yıllarındaydım, bugün ki gibi çocukların uzun kış gecelerinde farklı alternatifleri yoktu. Artvin'de basit bir telden oluşan antenimiz de çok kanal çekmiyordu. Olanlarda ilgimi çekmiyordu Halk Kütüphanesinden Rahmetli Kozanoğlu'nun kitaplarını alır alır okurdum.

Ne büyük keyifti benim için. Adeta onlar ile savaşır hücum ve ricat ederdim.
256 syf.
·Beğendi·9/10 puan
1199 yılı dolaylarında başlıyor bu romanımız. Son Abdullah Ziya romanımı okumamın (2 Şubat 2019 - Türk Korsanları) üzerinden 9 aydan fazla zaman geçmişti. Bende vakit bu vakittir deyip, kitabı da yakalayınca bırakmak istemedim. Ay sonu sınavlarımı da hesaba katarsak çalışmaya başlamadan evvel okunabilecek en iyi son eser diyebilirim aslında.

Kitabı kısaca özetlersek Cengiz Han döneminde geçiyor. Onun ve yanındaki yiğitlerin bir arkadaşının göreve giderken Hasan Sabbah’a uğraması, onu öldürmeleri, kızına aşık olmaları, birbirleriyle çarpışmaları, Cengiz Han’ın oğlunun vefatı derken dolu dolu bir kitap görüyoruz.

Kitapta mantığa uymayan, hatalı bir yer bulunuyor. Bunu 1-2 cümlede açıklayacağım. Hasan Sabbah, 1050-1124 yılları arasında yaşarken; Cengiz Han, 1162-1257 yılları arasında yaşamıştır. Diyeceklerim bu kadar.

Beğeneceğinize inandığım bir kitap. İyi okumalar dilerim..
256 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
 Uğur Ola Bahadırlar! Bir Daha Birbirimizi Görmeyeceğiz. Tanrı Size Alkış Versin!

Kılıçlar Kalktı, Başlar Eğildi. Önde, Tarihin Eşini Yetiştiremediği Yüce Hakan, Hepsi; Aşk Uğrunda Her Şey, Para, Rütbe, Ün, Kahramanlık Gibi Bütün Değerleri Bir Tekmede Yıkan Bu Bahadırı Selamladılar.

- Selam Yiğir Otsukarcı!

Tıpkı Bundan Yıllarca Önce Türkistan'dan Gün Batısına Gidiş Gibi; Ardında Kızıl Tuğ'u Dalgalandıran Çakır, Göğsünde Sevgilisi, Payaza'yı Sürdü; Kan Renginde Başı Dumanlı Dağlara Doğru Vurdu Gitti.
256 syf.
·Beğendi
Tarihi roman okumak isteyenlere tavsiye edebileceğim, akıcı, sürükleyici, macera dolu bir kitap. Cengiz Han ve dönemi güzel bir kurguyla anlatılmış.
İyi Okumalar
256 syf.
Tarihi hikayeler istiyorsanız doğru yerdesiniz. Efsane bir kahraman Cengiz Han, onun adamı, Otsukarcı. Aslında biz bu karakteri Cüneyt Arkın'ın canlandırdığı bir filmde görmüş oldukça sevmiştik. Kitapta film gibi akıyor öyle güzel, öyle okunası.

Kozanoğlu tarihi romancılığın ustalarından.
256 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitap soyadımın geldiği yer olduğu için ayrıca hayatımda yeri çok farklı. Kitap Otsukarcı adındaki hayali akıncının akınları ve yaşadıklarını anlatıyor.
256 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Tarihi zevkle okutturan yazarlara notum -takdir selahiyetim olmasa da- hep iyi olmuştur..Bu kitap da bu çerçevede didaktik eğlenceli olarak nitelendirilirse fena olmaz..
256 syf.
·6/10 puan
Öncelikle kitabı bu kadar uzun sürede bitirme sebebim, sınavlar ve ara ara okumamdı.
Kitabın kahramanı Otsukarcı'nın çok hareketli ve macera dolu bir hayatı var. Orta Asya' dan Arap çöllerine, sonra Harzem'e giden, yeri geldiğinde esir düşüp zindana atılan, cesur ve amansız bir savaşçı, Türklüğüyle mütemadiyen gurur duyup övünen hakikatli bir milliyetperver olan Otsukarcı'nın yeri geldiğinde heyecanlı, yeri geldiğinde ise trajik öyküsüyle karşı karşıya bırakıyor bizi yazar. Tat kaçırmamak adına fazla ayrıntı vermeyi düşünmüyorum, sanırım yazdıklarım kâfi. Kitabı beğendim, fakat bazı yerlerde sıkıldığım için 6 puan verdim ve herkese tavsiye ediyorum.
İyi okumalar...
‘’Türkistan’da doğan, Cayan ırmağı kıyısında büyüyen, nice bahadırlar yenen, Celme gibi sırtı yere gelmemiş bahadırları yere vuran bir Türk’e ‘’Korkuyor musun?’’ diye sormak itliğini kim ederse, kafasını koparırım.''
Otsukarcı Şeyhülcebel'e sordu:
-Sen Moğol musun?
+Hayır.
-Türk müsün?
+Ben Müslümanım.
-Müslüman ne demek koca baba? Okumuş adama benzersin. Bir adamın önce bağlı olduğu bir bayrağı, bir avulu, bir obası olur. Din gönülleri birleştiren ayrı bir bağdır. Ben sana uruğunu, boyunu, dokuz atanı soruyorum; sen bana dinden imandan söz ediyorsun. Uruğunu, soyunu, sopunu bilmiyor musun?
+Ben de sizdenim.
-Ne pis konuşuyorsun Türküm de be adam. Ne korkuyorsun? Türküm diye bağır! Utanacak, korkacak ne var?
Rayete meylederiz kamet-i dilcu yerine, Tuğa dil bağlamısız zulfu semenbu yerine. Severiz esb-i hunermend-i saba-reftarı Bir peri-sekl u sanem, bir gozu ahu yerine.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl Tuğ
Baskı tarihi:
Ocak 2004
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758509881
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
- Uğur ola bahadırlar! Bir daha birbirimizi görmeyeceğiz. Tanrı size alkış versin!

Kılıçlar kalktı, başlar eğildi. Önde, tarihin eşini yetiştiremediği yüce Hakan, hepsi; aşk uğrunda her şey, para, rütbe, ün, kahramanlık gibi bütün değerleri bir tekmede yıkan bu bahadırı selamladılar.

- Selam yiğit otsukarcı!

Tıpkı bundan yıllarca önce Türkistan'dan gün batısına gidiş gibi; ardında Kızıl Tuğ'u dalgalandıran Çakır, göğsünde sevgilisi, Payaza'yı sürdü; kan renginde başı dumanlı dağlara doğru vurdu gitti.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 96 okur

  • Hakkı SANCAK
  • Yunus Tangeldi
  • Mehmet Işık
  • serhat cantürk
  • neojurnal
  • KAYIP ŞEYLER DÜKKANI
  • Baybars
  • M
  • VT
  • Mahir Kaplan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%26.7
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%20
Erkek
%76

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.8 (17)
9
%24.4 (11)
8
%24.4 (11)
7
%6.7 (3)
6
%6.7 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0