Adı:
Tut Elimi
Alt başlık:
Nefes Serisi 1
Baskı tarihi:
12 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034016
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Reason to Breath
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Onu kurtarabilecek olan tek şey aşktı... geldi ve o en umutsuz anda kalbini kıskıvrak yakaladı. Weslyn'in Connecticut eyaletinde hayat olağan deviniminde akıp gitmektedir. Fakat Emma Thomas'ın tek isteği çevresi tarafından görünmez olmaktır. Onun tüm çabalarının sebebi, gördüğü zulmün eseri, vücudunda biriken yara izlerini gizleyerek hayatını her şey yolundaymış gibi göstermektir. Fakat Emma, bir gün Evan adında bir adamın çıkagelip tek günde hayatını değiştireceğini nereden bilebilirdi? Aşk ona, sırlarını açığa çıkarmak pahasına da olsa kabuklarından sıyrılma şansı tanıdı. Bir genç kızın hayatını değiştiren aşk hikâyesi, sessiz çığlıkları ve umuda pamuk ipliği ile tutunuşu:Tut Elimi 'Umut pamuk ipliğine bağlıysa aşk bir mucizedir...' (Tammara Webber ) 'Ben böylesi etkileyici bir aşka daha önce şahit olmadım.' (Guardian) 'Her yürek burkan sahnede kanınız donacak, her öpücükte kalbiniz sımsıcak olacak.' (Cynthia Shepp)
(Tanıtım Bülteninden)
490 syf.
·2 günde·2/10
Bir kere, hiçbir zaman bir kitabı klişe diye sevmemezlik etmedim. Çünkü herkes yaratıcı bir kurgu tasarlayamayabilir. Ama klişe bir konunun klişe bir şekilde işlenmesine karşıyım. Herkes klişe bir konu bulup aynı dille, aynı üslupla bir kitap yazsa bu işin ne anlamı kalır ki? İşte bu kitap da klişe bir konunun her yerde rastladığım şekilde işlendiği bir kitaptı.

Tut Elimi hakkında sitede çok güzel yorumlara rastlamıştım ve haliyle belli bir beklentiyle başlamıştım kitaba. Beni hayal kırıklığına uğrattı. Hiç sevmediğim bir kitap oldu.
Tut Elimi, Nefes serisinin ilk kitabı. Serinin üç kitabı var ve en incesi de 450 sayfa. Kitap klişe bir aşk romanı. Emma adında bir kız karakter var, bu karakter yedi yaşında iken babasını kaybetmiş. Annesi de alkolik olduğundan psikopat yengesi, amcası ve iki küçük kuzeniyle beraber yaşamakta. Yengesi ona şiddet uyguluyor ve Emma da hiçbir şey yapamıyor. Rehberlik servisini aramıyor çünkü yengesinin iki küçük çocuğu var. Emma, okula yeni gelen Evan ile tanışıyor ve onlar birbirlerine âşık oluyorlar. Evet, kitap bundan ibaret. 490 sayfa buydu, ben başka bir şey okumadım.

Yazar karakterleri tutarsız bir şekilde yazmış. Bir kere baş kız karakteri hiç sevmedim çünkü sürekli "ben görünmez biriyim, ben herkesin gölgesinde yaşayan ve derslerinden başka hayatı olmayan aşırı çalışkan bir öğrenciyim, ben en yakın arkadaşımın gölgesinde yaşıyorum, ben asosyalim..." kafalarında geziyordu. Bu durum çok sinirimi bozdu çünkü nedense bu karakter üç spor dalıyla ilgileniyor, antrenörü o olmadan maçı kazanamayacaklarını düşünüyor, aynı zamanda bu kız neredeyse okuldaki tüm klüplere üye, okulun yıllığını düzenleme konusunda bir sürü sorumluluğa sahip. O zaman neden özellikle de ilk 100 sayfada sürekli görünmez ve asosyal olduğunu iddia ediyordu? Ve sayfa 330'larda yaptığı o şeyler de neydi? Çok sadakatsiz ve saçma kararlar veren bir karakterdi bence.

Kitapta kayda değer bir olay yaşandığını düşünmüyorum. Evan ile Emma'nın ilişkisi de beni hiç etkilemedi. Ayrıca başlarda Emma'nın Evan'a takındığı tavırdan da hiç hoşlanmadım. Ssevdiğim tek karakter Sara oldu. Ama tüm bu sözlerime rağmen gerçekten büyük bir seven kitlesine sahip. O nedenle sadece benim yorumuma da bakarak değerlendirmeyin derim. Keyifli okumalar:)
490 syf.
·Beğendi·10/10
dün gece saat 03.46 civarı bitirdim kitabı ama hiç elimden düşürmeden okudum bitmesi için gerçekten harika bir kitap çok beğendim tabi bir yandan emma nın çektikleri için aşırı üzüldüm sonunda ise şok olarak bitirdim ama kesinlikle seriye devam edeceğim gerçekten herkese tavsiye edebileceğim sürükleyici bir kitap
 • Benimle Kal
  8.2/10 (60 Oy)61 beğeni217 okunma33 alıntı1.800 gösterim
 • Aşk Yakar
  8.5/10 (55 Oy)58 beğeni172 okunma30 alıntı4.239 gösterim
 • Umutsuz
  8.2/10 (146 Oy)94 beğeni334 okunma96 alıntı4.388 gösterim
 • Tatlı Şeytan
  8.0/10 (129 Oy)89 beğeni328 okunma27 alıntı3.522 gösterim
 • Dublin Caddesi
  7.6/10 (127 Oy)82 beğeni345 okunma16 alıntı4.275 gösterim
 • Safkan
  8.6/10 (119 Oy)97 beğeni367 okunma5 alıntı1.901 gösterim
 • Gözlerindeki Canavar
  7.7/10 (132 Oy)69 beğeni341 okunma167 alıntı5.153 gösterim
 • Tanrı
  8.6/10 (104 Oy)94 beğeni336 okunma13 alıntı2.323 gösterim
 • Melez
  8.5/10 (146 Oy)115 beğeni428 okunma9 alıntı4.018 gösterim
 • Hep Seni Bekledim
  7.8/10 (86 Oy)69 beğeni261 okunma42 alıntı4.971 gösterim
496 syf.
Sanırsınız ki kitabı okurken olaylar benim başıma geldi ben yaşıyorum. Bir çok yerinde ağladım. Yazar nede güzel anlatmış aşkı ,dostluğu hayatı. Gerçekçi bi olaydı. Ve ne derseniz deyin mükemmeldi .
490 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu tür yazarların kitaplarını okudukça hayrete düşmemeyi öğrenmem lazım. Yine, yine ve yine çok duygulu bir hikaye. Okurken ağladığımı söyleyebilirim. Kitabı okurken aklıma şu soru geldi: Ben Emily Thomas'ın yerinde olsaydım bu kadarına dayanabilir miydim ? Bu sorunun cevabını kendim için bile olsa bilmiyorum.
Yengesine gelirsek; bu tür insanların gerçek dünyada da olduğunu bilmek kitaba daha çok sarılmanızı sağlıyor. O insanlarla şu ana kadar karşılaşmadığım için mutluyum. Kitap; Çok akıcı ve güzel :)
Not: Şiddetle tavsiye ediyorum.
490 syf.
·7/10
Kitap hissettirdikleriyle, başrol erkek karakteriyle harikaydı. Ama seriyi benden soğutan ve devamını getirmeyecek olmamın nedeni hayatımda okuduğum en rahatsız başrol kız karakteri barındırması. Bu kitabın ortalarında başlayıp, sonlara doğru katlanılmaz oldu. Serinin diğer kitaplarını incelediğimde de kız karakterin hep böyle olduğunu öğrendim. Bu kitap hayatımda okuduğum en iyi erkek karakterlerden birine ve hayatımda okuduğum en kötü kız karakterine sahip. Yine de tercih sizin...
490 syf.
·6 günde·5/10
Şu aralar okumayı düşündüğüm bir kitap değildi meraktan ilk sayfasini açıp okumamla kendimi kitabin ortalarında buldum resmen. Kitap kendini hizli okuttu. Kızın yaşadıkları trajedik olaylarin hissi iyi aktarılmıştı. Bu, kitabın beni kendine çektiği taraf oldu.
Ancak orta kısımları ve sonrası çok sıktı. Bunalttı. Olaylar bi ilerliyemedi!
Yarım bırakmayı çok istedim. Ancak bu kadar okuyup bırakmayı da gönlüm razı gelmedi. İşkence çeke çeke ve birazda sabır göstererek kitabı bitirdim. Neyse ki yazarın dili basit ve akıcı olunca hızlı bitti.
Sonunda "Bu muydu ?" dedim. Kitaptan çok farklı şeyler beklediğim içindi belki de bu hayalkirikliğimin sebebi.

Duyguları aktarmada hissettirmede iyi de olsa eksik bir şeyler vardı tam bir bütünlük oluşmadı kafamda. Karakterlerlede alakalı olabilir belki de

Seri 3 kitap olduğu gerçeği korkutucu bence. Seriyi okuyan okurlara şu soruyu sormak isterim. "Gerçekten devam etmeliyi miyim? Beni farklı şeyler bekliyor mu?"
Gizemli bir havayla akılda cevaplanmamış sorularla son bulmuştu.

Galiba yanlış bi zaman diliminde okudum, bilemiyorum.
Kitabı çok sevende var sevmeyende. Kitapları olumsuz yorumlamayı sevmem. Kitap demek emek demek, çaba demek bunları göz ardı edemem. Ama yinede bende oluşturduğu duygu ve düşünceleri yazamadan edemedim :)

Merak uyandırıcı bir başlangıçtan »» sıradanlaşan olaylar bütünüyle biten bir kitap.
Ne desem ki ??
Hikaye güzel, betimlemeler güzel , Kurgu güzel ama kültürel olarak sadece bir kesime hitap ediyor havası var...
Çok heyecanla aldığım kitap beni hayal kırıklığa uğrattı...
490 syf.
·Beğendi·5/10
Emma''nın yaşadığı işkence belkide biz bunları okurken yaşayanlar vardır kim bilir üzülmeme elde değil Carol gibi bi yenge Allah düşmanımın başına vermesin... :(
496 syf.
Cok guzel bir genclik romani fakat kliselerden uzak hos bir anlatimi var. Kahramanimizin ic dunyasini cektigi acilari gercekten hissediyorsunuz. Dunyanin bir yerinde ayni durumda olan genclerin oldugu fikri belleginize yer ediyor. Cok cok begendim
490 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle kitap üç seriden oluşmaktadır.Emma yetenekli bir sporcudur. bir çok spor dalı ile uğraşmaktadır. babası vefat etmiştir. annesi ise alkolik olduğun için, emma yengesi ve amcası ile yaşamaktadır. fakat yengesi emmaya şiddet uygulamaktadır. bu durumu kimseye anlatamayan emma nın tek sır ortağı, arkadaşı sara dır.günün birinde emma,evan a aşık olur. bu ikilinin masum aşkına şahit olmak sizi çok etkileyecektir. diğer taraftan şiddet her geçen gün daha da artmaktadır. bu durumu evanda öğrenmiştir .ve emmaya kaçma teklifi eder.herşeyi geride bırakmayı kabul eden emma teklifi kabul eder. fakat kaçamaz.emma neden kaçamamıştır? emma gözünü açınca zincire bağlı, boğazında onu boğmaya çalışan bir elle karşı karşıyadır.emmayı boğup öldürmek isteyen yengesimidir? burada roman bitmektedir. romanın devamı olan BENİMLE KAL okumak için heyecanlanıyorum.
490 syf.
·1 günde·2/10
Kendimi kitaptan kurtulmak için okuyup bitirmeye zorladım.

Esas kızımız Emma yengesi tarafından şiddet görüyor ve evde 'köle' gibi kullanılıyor. Nedensizce. Buna karşı ne yapıyor? Hiçbir şey. Emma sadece birkaç yıldır mı ne amcası ve yengesiyle yaşıyordu. Yani böyle gelmiş böyle gider psikolojisi altında sönmüş pasif bir karakter değil. Haliyle mücadele etmemesi akla mantığa yatmıyor. Sözde kuzenlerini korumak içinmiş. Kadın kaçığın teki. Olabilecekleri her yer annelerinin yanından daha iyi. Öyle biriyle yaşamaları için çabalayarak onlara yardımcı olduğunu nasıl düşünebiliyor ki?

Bir de zengin, mükemmel ebeveynlere sahip ve yanlış hatırlamıyorsam bu mükemmel ebeveynlerden biri galiba yargıç mı hakim mi olan en yakın arkadaşına ne demeli? En uzak olduğum arkadaşım bile böyle bir durumdan haberdar olsa kendi ailesinden okul yönetimine kadar herkesi bilgilendirip yardım için çözüm düşünür. Ailesinin de kız hastanelik olduktan sonra bile durumu anlamaması ayrı garip.

Kitaptaki diğer karakterlere değinmeye gerek bile yok. Konusu, karakteri, yazım dili vs. her şey çok kötüydü.
490 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçekten muhteşem bir kitap kesinlikle tavsiye ediyorum. Nefes serisi 1. Kitap diğer kitaplarıni da almak istiyorum. Emma ya neler olucak hala aklımda o var
"Kalmalısın. Ama benim aslında o kadar da ilginç biri olmadığımı fark edince, muhtemelen kalmamış olmayı dileyeceksin."
Rebecca Donovan
Sayfa 179 - Parodi Yayınları
Bambaşka bir gezegende olduğuma yemin edebilirdim. Ve bu gezegende insanlar beni fark ediyordu.
Rebecca Donovan
Sayfa 72 - Parodi Yayınları
Aklım başımda değildi; pişmanlık ruhumu kemiriyor, yavaş yavaş tüm benliğimi kaplıyordu.
Rebecca Donovan
Sayfa 163 - Parodi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tut Elimi
Alt başlık:
Nefes Serisi 1
Baskı tarihi:
12 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034016
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Reason to Breath
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Onu kurtarabilecek olan tek şey aşktı... geldi ve o en umutsuz anda kalbini kıskıvrak yakaladı. Weslyn'in Connecticut eyaletinde hayat olağan deviniminde akıp gitmektedir. Fakat Emma Thomas'ın tek isteği çevresi tarafından görünmez olmaktır. Onun tüm çabalarının sebebi, gördüğü zulmün eseri, vücudunda biriken yara izlerini gizleyerek hayatını her şey yolundaymış gibi göstermektir. Fakat Emma, bir gün Evan adında bir adamın çıkagelip tek günde hayatını değiştireceğini nereden bilebilirdi? Aşk ona, sırlarını açığa çıkarmak pahasına da olsa kabuklarından sıyrılma şansı tanıdı. Bir genç kızın hayatını değiştiren aşk hikâyesi, sessiz çığlıkları ve umuda pamuk ipliği ile tutunuşu:Tut Elimi 'Umut pamuk ipliğine bağlıysa aşk bir mucizedir...' (Tammara Webber ) 'Ben böylesi etkileyici bir aşka daha önce şahit olmadım.' (Guardian) 'Her yürek burkan sahnede kanınız donacak, her öpücükte kalbiniz sımsıcak olacak.' (Cynthia Shepp)
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 331 okur

 • marie
 • Eray Değer
 • Melisa
 • Elanur TAYLAN
 • Esra Ertekin
 • Elif Aktaş
 • Dilay Doğan
 • Aslınur Tüfekçi
 • Irmak Atalayın
 • Sinef Açerya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.3
14-17 Yaş
%8
18-24 Yaş
%48
25-34 Yaş
%22.7
35-44 Yaş
%14.7
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.6
Erkek
%5.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.9 (38)
9
%14.6 (15)
8
%19.4 (20)
7
%8.7 (9)
6
%8.7 (9)
5
%2.9 (3)
4
%4.9 (5)
3
%0
2
%1.9 (2)
1
%1.9 (2)