Uygarlığı Değiştiren 100 Köpek

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
267 gösterim
Tek bir köpeğin, tarihin akışını değiştiremeyeceğini sanıyorsanız, belli ki Peritas'ı duymamışsınız; Büyük İskender'i bir filin ayakları altında ezilmekten kurtaran köpeği. Ya da Fransa ile Rusya arasında savaş çıkmasına yol açan İtalyan tazısı Biche'i. Papa VII. Clemens'i ısırıp İngiltere'nin Katolik Kilisesi'nden kopmasına neden olan Urian'ı. Richard Wagner'e operalarını bestelerken yardım eden Peps ile Fips'i...
Bunlar, Uygarlığı Değiştiren 100 Köpek'in kahramanlarından sadece birkaçı. Kitap, bu 100 köpeğin bilim, tarih, sanat, devlet yönetimi, din ve insana mal edilmiş hemen her alana yaptığı olağanüstü katkıları gözler önüne seriyor. Fransa cumhurbaşkanlığına soyunan bir köpekle ve bir film stüdyosunu kurtaran bir diğeriyle tanışıyoruz. Büyük edebî eserlere esin kaynağı olan köpeklerden tutun da, savaşta gösterdikleri üstün hizmetlerden dolayı madalya alanlar, hatta emlak devi haline gelen bir köpek bile var. Keyifli bir dille anlatılan bu gerçek hikâyeler, sevgili yoldaşımız köpeğin zekâsı, cesareti ve sevecen doğasına bir övgü niteliğinde.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789750711763
 • Çeviri:
  Ayşen Anadol
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tarih kitaplarında insanların sadakatinden çok hayvanların sadakatine rastlandığı sözünü tamami ile onaylamış bir kitap. İlgimi en çeken ise lakya oldu. Hakkında yaptığım araştırmalar ve boy boy resimleri içimi cız etti.Aslında eğlenirim umuduyla aldığım bu kitap laykanın varlığından haberdar olmamla, göz yaşlarıyla okumama sebep oldu. Ciddi bir hayvan severseniz favoriniz olacaktır. Belediye başkanlığına aday olan köpekle, 1999 marmara depreminden 82 saat sonra bir türk kızını göcük altından cıkaran mans'a, süleymanın ruhunu bedeninde tasıyan akıılı köpekle bu sayfalarda tanısacaksınız. Öneririm :)