Uygarlık Batı ve Ötekiler

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
211 gösterim
Bu kitabın ele aldığı ana soru gittikçe bana bir modern çağ tarihçisinin ortaya atabileceği en ilginç soru gibi görünüyor. Avrasya kara kütlesinin batı ucundaki birkaç küçük siyasal yapı, 1500 dolaylarından itibaren Doğu Avrasya’nın daha kalabalık ve birçok bakımdan daha gelişkin toplumlarını da kapsamak üzere dünyanın geri kalan kesimine egemen olma yoluna tam olarak niçin girdi? Buna bağlı ikinci sorum şu: Batı’nın geçmişteki üstünlüğüne ilişkin iyi bir açıklama bulabilirsek, geleceği konusunda bir öngörü ortaya koyabilir miyiz? Bu gerçekten Batı dünyasının sonu ve yeni bir Doğu çağına geçiş mi demektir? Başka bir ifadeyle, insanlığın daha büyük kısmının Batı Avrupa’da Rönesans’ın ve Reform hareketinin ardından ortaya çıkan uygarlığa – bilim devrimiyle ve Aydınlanma süreciyle harekete geçen, Atlantik’in öteki yakasına ve ta Avustralezya’ya kadar yayılan, devrim, sanayi ve imparatorluk çağlarında doruğuna ulaşan uygarlığa – az çok bağlı olduğu bir çağın sönüşüne mi tanık olmaktayız?
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9750821967
 • Çeviri:
  Nurettin Elhüseyni
 • Yayınevi:
  YKY
 • Kitabın Türü:
Ferdi Bişkin 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Batı'nın bugünkü gelişmişlik düzeyine nasıl ulaştığının, bu sırada Doğu'da nelerin olup bittiğinin tarihi. Ferguson geniş bir perspektif çiziyor ve Batı'nın ilerleyişini altı başlık altında inceliyor. Bu başlıklar: rekabet, bilim, mülkiyet, tıp, tüketim ve çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Çokça bilgi var kitapta ama bazen konu dışına o kadar çok ve uzun çıkıyor ki ana konu neydi unutuyorsunuz. "Çok lafta yalan, çok para da hırsızlık vardır" sözünü doğrular biçimde, çok gelişmişlikte de bolca acı ve gözyaşı var. Üstelik bu gözyaşının büyük kısmı Doğu'ya ait.

Kitaptan 1 Alıntı

Ferdi Bişkin 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kölelik
"(...) uygarlık kölelere gerek duyar. Yunanlılar bu konuda gayet haklıydı. Pis, berbat, yavan işleri yapacak köleler olmazsa, kültür ve derin düşünce neredeyse olanaksız hale gelir."

Uygarlık, Niall Ferguson (Sayfa 227 - Yapı Kredi Yayınları)Uygarlık, Niall Ferguson (Sayfa 227 - Yapı Kredi Yayınları)