Adı:
Vatikan
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993514
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vaticanum
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Karanlık Odalarda Bir Kehanet Fısıldanıyor…

Doğru sandıkların, derinlere indikçe yalanlara dönüşmek üzere…

Işid'e bağlı bir grup Vatikan’a sızar ve Papa Franciscus’u kaçırır. Papa’nın kaçırılışından bir süre sonra internette dolaşan bir video ruhani lideri tutsak halde göstermekte ve kan dondurucu bir duyuru yapmaktadır: I. Franciscus gece yarısı canlı yayında infaz edilecektir. Böylece zamana karşı kıyasıya bir yarış başlar.

Öte yandan Papa’nın kaçırılması tüm dünyada kaosa neden olmuştur. Milyonlarca insan sokaklara dökülür, bu arada radikal dinci terör örgütleri birçok saldırı gerçekleştirir ve çeşitli bölgelerde Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında çatışmalar baş gösterir. Dünya büyük bir savaşın eşiğindedir.

San Pietro Bazilikası’nda çalışırken tüm bu krizin ortasında kalan Tomás Noronha, Papa’nın tutulduğu yerle ilgili bir ipucu ararken gizemli bir isme ulaşır: Bu ipucu Tomas’ı kutsal kentin en karanlık sırrına götürecektir.

Vatikan’ın arkasında dönen kara oyunları gerçek belgeler kullanarak açığa çıkaran José Rodrigues dos Santos, Vatikan’la bir kez daha gerilim türünün ustası olduğunu kanıtlıyor.

“José Rodrigues dos Santos tarihî gerilimin yükselen yıldızı, adını bir yere not edin, yakında sıkça duyacaksınız!”
-Le Point-

“İnsanı sürekli diken üstünde tutan bir kurgu ve Vatikan’ın kulislerine ustalıkla dalan bir roman.”
-Journal de Québec-
600 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitabi genel olarak aslında beğendim. İçerisindeki tarihsel ve bilimsel verilerin gerçek olduğunu bilerek okumak daha çok etkiledi beni. Ama okurken kitaptan çok fazla koptum, ilgim dağıldı. Bu da içerisinde çok uzun uzun banka hesaplarından bahsetmesinden , bahsettiği politikacı , kardinal vs. isimlerinin çok fazla olmasindan kaynaklandı.
Ama şunu eklemeden geçemeyeceğim. Yazari ve kitabı araştırırken Portekizli Dan Brown diye birkaç yerde karsilastim. Bir Dan Brown hayranı olduğum için ilgimi çok çekmişti. Ama yok yok daha bir Dan Brown olamamış. O yolda ilerliyor, başarılı da ama bir Dan Brown tadı vermedi.
593 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Kitap, gercekle baglantili bilgileri olay icerisinde akici bir sekilde vermesiyle gercekten guzel bir eser olmus. Tek problem son 100 sayfaya geldigimde bi ara bunaldim banka hesaplari vs bir suru bilgilerden. Ama sonrasinda kitap tekrar kendine baglamayi basardi. Son sayfayi da bitirip kitabin kapagini kapadiginizda aklinizda su yargi belirecektir "diger kitaplarini da okumam gerek"..
600 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Gecenin zifiri karanlığında iki kişinin kedi gibi çevik ve esnek hareketler ile Vatikan’da tek tek odaları dolaşarak, kasaları soymaları ile başlıyor her şey. Aradıkları o özel şeyi yakalanmadan bulabilecekler miydi? Ve belki de en kısa zamanda amaçlarına ulaşıp, sansasyonel bir eylem gerçekleştirebilecekler miydi?

“İbn Temiyye, hazır mısın?”

Arkasındaki adam başıyla onayladı.

“Allah yardımcımız olsun” dedi Işıd’li.

Aynı zaman diliminde, Kutsal Papa’lığın tayin etmiş olduğu izinle Vatikan Katakomblarında Aziz Petrus’ın kalıntılarını aramak ile meşguldü ünlü tarihçimiz Profesör Thomás Noronha. Acaba aradığını bulabilecek miydi? Sevgilisi ile birlikte incelemeleri sırasında önemli bir bulguya rastlayan Noronha, bulduğunu doğrulamak adına hemen o dönemde burada görev almış ve hayatta olan (sampietrino)’yu bulmaya gider.

Sinyor Sigone (sampietrino) yaşlanmıştır ve çiçekli bahçede uyurken yanına gelen Thomás tam ona merakla sorusunu sormak isterken arkadan gelen bir sesle irkilir. “Ah Profesör Noronha!” Kardinal Hazretleri ulak aracılığı ile kendisini görmek ve önemli bir hususta görüşmek istediğini iletir. Noronha için işler beklendiği gibi gitmemektedir ve Kardinal’in bir sürpriz olmuştur. Neler oluyor???

Bir dizi kehanetler zinciri! Korkunç ve beklenmedik bir ölümün kehaneti kapıda beklemektedir. Profesörün bununla bağlantısı nedir ve ondan ne istenilmektedir? Tüm bu soruları soluk soluğa okuyarak merakla bekleyeceğinize eminim.

Kendisine tayin edilen kazı çalışmalarını yürütmekle görevliyken şimdi olaylar bambaşka bir yere sürüklemektedir kendisini ve sevgilisini. Kutsal makam, Papa Haşmetmeap’ında ricasıyla yardım etmeyi kabul eder ve Papa’nın güvendiği çekirdek kadro ile birlikte çalışacaktır artık. Zaten kazılarda Vatikan’ın temeline zarar veriyor sebebiyle geçici bir süre durdurulduğu için bunda sorun görmemektedir.

Hikâyemiz asıl bundan sonra başlamaktadır ve temelde gerçeğe dayanan bir skandallar zinciri biz okuyucuları bekliyor olacaktır. İnanılması güç rüşvet çarklarının nasıl döndüğünü, Kardinal ve Vatikan mensuplarının eşcinselliğe düşkünlüğünü (Dan Brown’da Başlangıç adlı eserinde İspanya Kralı ile ülkenin dini liderinin duygusal bağını kaleme almıştı) , cinayetleri, mafya hesaplaşmalarını göreceğiz.

Bir üst akılın planı sayesinde Papa’nın nasıl kaçırıldığına ve dünyanın dinler arası bir çatışmaya nasıl sürüklediğine şahit olacağız. Bürokrasinin çarklarının nereye kadar nüfus edip edemediğini öğreneceğiz. 1929 Laterano (Latran) antlaşması ile sağlanmış olan imkânları okuyacağız. Dahası, Vatikan’ın, Kutsal makamın gerçeğe dayalı bilgiler ile kişilerin elinde tam bir bataklığa döndüğünü hayretler içinde göreceğiz.

Daha başka detaylara girmeyeyim. Okuyarak bu duyguları yaşamanızı isterim. 593 sayfayı okurken sıkılmayacağınıza emin. José Rodrigues Dos Santos için geleceğin Dan Brown’u deseler de bence bu söze pek itimat etmeyiniz. Buluştukları tek ortak noktaları, ikisinin de tarihi mekânlara verdiği önem diyebiliriz (Ben şasen Dan Brow’un da bu konuda daha detaylı olduğu kanısındayım). Romanımız Pegasus yayınlarından olduğu için baskı hatası ve imla hataları korkusu olmadan alabilirsiniz. Açıkçası nokta ve virgül hatalarına dikkat eden bir okur olarak neredeyse sıfır baskı hatası diyebilirim.

Seri ve sürükleyici bir şekilde okuyacağınız türde bir roman diyebilirim. Benim bitirmem gene işlerimden dolayı zaman aldı ve sizin boş vaktinizde daha çabuk okuyacağınıza da eminim.

Şimdiden keyifli okumalar dostlar. :)
600 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Yazarın bu son kitabını da bitirdim sonunda,Profesör Noronha,bu sefer Vatikan'ın karanlık dehlizlerinde Papa'nın IŞID tarafından kaçırılması sonucu dünyada ortaya çıkan kaosla birlikte (bazı bölümlerde Türkiye'den bahsetmekte. Yunanistan'la karşılıklı savaş durumuna gelme durumunu anlatmakta) Vatikan'ın içişlerinde oluşan aksaklıkları kara para aklama işlerini Papa'nın kaçırılması kurgusu üzerine irdelemekte.Bazı bölümler de mali açıklamalar çok ayrıntılı olduğu için sıkılabiliyor okur.Profersör yine şifreleri çözerek sonuca ulaştığı bir roman olmuş.
600 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Spoi içerir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.
Karanlık odalaeda bir kehanet vardır ve ilk başta sizi meraka sürüklüyor,yazarımız.Ana karakterlerimiz en derine inip araştırma yapmaya başladıkça her şey yalana dönmeye başlıyor.IŞID'e bağlı bir grup Vatikan'a sızıp Papa Franciscus'u kaçırır.Papa'nın üzerinden geçinen bu grup bir süre sonra internette dolaşan bir video ruhani liderini tutsak hale getirir ve kan dondurucu bir duyuru yapar.Bu duyuruya göre 1.Franciscus gece yarısı canlı yayında infaz edilmesidir.Böylece zamana karşı bir yarış başlar.Valla okurken biraz Dan Brown etkisi gördüm.Dan Brown'un bütün kitaplarını okumuşve kitaplarının filmini izledikten sonra daha da hoşuma gitmişti.Eğer bu kitabında filmi çıkarsa izleyeceğim.Her zamanki gibi tavsiyem ilk önce kitabını okuyun ve sonra gidin filmine. :)Neyse ne diyordum,ben?Hah,kitap içeriği hakkında bilgi veriyordum. :) Öte yandani se Papa'nın kaçırılması kaos'a neden olur.Milyonlarca insan sokaklara dökülür,bu arada bu terör örgütleri birçok saldırı düzenlemdye,din görevlileri üzerinden iş görmeye devam eder.Çeşitli bölgelerde Hristiyanlarla Müslümanlar arasında çatısmalar meydana gelir ve dünya savaşa sürüklenir.
600 syf.
·3 günde·6/10
#Vatikan
#JoseRodrıguesDonSantos
#pegasusyayınları
Yazar ismini “Tanrı’nın Formulü “ kitabı İle duyurmuş olsa da ben içeriğinde sunulan bütün tarihsel ve bilimsel verilerin gerçek olması nedeni ile bu kitabını okumayı seçtim ...
Başlarda çok iyi başlayan bir kitaptı.Vatikan’da dönen dalavereciliği, sahtekarlığı ,hırsızlığı okurken kitap aldı başını gitti .Bir baktım ki nerdeyse kitabı yarılamışım Derken Papa kaçırıldı ,işte tam da bu noktadan Sonra kitabın benim için dönüm noktası olduğu yere gelmiş bulundum.Konu banka hesapları bölümüne gelince resmen kitaptan koptum Okuyucunun kafasını karıştıracak çok gereksiz detaylara girilmiş ,çok sıktı o bölümler beni . Çeviriden kaynaklı bir sorun olabileceği ihtimalini de bulundurdum tabi ki aklımın bir köşesinde . Her ne kadar sonlara doğru heyecan tırmanışa geçse de o ilk sayfalardaki heyecanı bulamadım ben .
Genel olarak kötü değildi ama okunmasa da olur tadında bir kitap
Kitaptan çıkarılan ders; Şiddetin şiddetten başka bir şey doğurmadığı
600 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Kitabı ilk defa kitapçıların raflarında gördüğümde hemen uzanarak incelemeye başlamış bir çırpıda arka yüzü okumuş merak içinde kalmıştım.Bu kitabı almalıydım.Ama fiyatının yüksekliği beni engellemişti.Denizli kitap fuarı imdadıma yetişerek;iyi bir indirimle almamı sağladı.Kitap 592 sayfa.Okumaya başlayıp bitirdiğimde olayların toplam 100 sayfaya geçmediğini fark ettim.Yazar 492 sayfada o kadar detaylı bilgiler vermiş ki bazen bırakmayı bile düşündüm.Yazarın tüm kitaplarını okudum.Bence bu detay işinden bir an önce kurtulmalı.Gelelim kitabın diğer yorumlarına;
1-Vatikan da inanılmaz dolaplar döndüğünü öğrendim.
2-Kitabın kahramanı Tomas Noronha bir tarih profösörü olmasına rağman maşallah her şeyden anlıyor.
3-Profesör her şeye şüpheyle yaklaşırken iş İSLAMLA ilgili olunca hemen kabulleniyor.
4-KOnuda ki olayda vatikan,siyasiler,mafyanın parmağı olmasına rağmen son bölümde sadece işid sorumluymuş gibi abd başkanı bombalama yapacaklarını belirtiyor.
Yani anlayacağınız her ne olursa olsun İSLAM düşmanlığı bu kitapta aleni bir şekilde gizliden gizliye işleniyor.
Bir daha bu yazarın kitabını alırmıyım bilmiyorum.
Siz yine de beni dinlemek zorunda değilsiniz.Belki de siz okuyunca beğeneceksiniz.
Hepinize iyi okumalar.
Çok sıkıldım okurken. Yazarın diğer kitaplarına güvenerek almıştım fakat beklentimin çok altındaydı. Vatikan hakkında bazı seyler öğreniyorsunuz evet. Ama bu, kitabı kurtarmıyor maalesef. İki kişinin sohbeti üzerinden koca bir roman bitti neredeyse. Okumak isteyenlere duyurulur efendim..
600 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

Vatikan
Jose Rodrigues Dos Santos
PEGASUS YAYINLARI
Sayfa Sayısı: 600

Karanlık Odalarda Bir Kehanet Fısıldanıyor…
Doğru sandıkların, derinlere indikçe yalanlara dönüşmek üzere…
IŞİD’e bağlı bir grup Vatikan’a sızar ve Papa Franciscus’u kaçırır. Papa’nın kaçırılışından bir süre sonra internette dolaşan bir video ruhani lideri tutsak halde göstermekte ve kan dondurucu bir duyuru yapmaktadı: I. Franciscus gece yarısı canlı yayında infaz edilecektir. Böylece zamana karşı kıyasıya bir yarış başlar.

Tarihi gerçeklere ve belgelere dayanarak üzerine kurgu yapılan güzel bir roman ancak yazarın diğer kitapları kadar akıcı değil. Okurken çok yerde ilgim dağıldı. Kurgu içinde uzun uzun banka hesaplarından bahsedilmesi, politikacı, kardinal isimlerinin çok fazla olması bu durumu tetikliyor. Bununla beraber devamlı diken üstünde ve tetiktesiniz. Şaşırtıcı bilgilerle donatılmış. Yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi çok fazla bilimsel bilgiler yok bu yüzden okumak daha kolay. Vatikan'ın kirli çamaşırlarını merak ediyorsanız işte burada.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
https://zebramo.com/users/323273809
https://tr.letgo.com/...cf-ae68-907bd57c8ca5
600 syf.
·5/10
Ilk 150 sayfada olay başlıyor. Sonraki 300 sayfada vatikan in kara ve pis para işlerinden bahsediyor. Basta merak ediyorsunuz ama sonradan bayıyor sıkıyor. Sonra tekrar olaya dönüyor ve bağlıyor. Aradaki gereksiz 300 sayfa daha kısa anlatılıp kitabın kısa ve öz olması sağlansa daha güzel olur 2 günde bitermiş...
600 syf.
·6/10
Bu yazardan okuduğum beşinci kitap. Maalesef diğerleri kadar beğenmedim ve zorla bitirdim. Konusu çok iyi, ama çok iyi işlenmemiş maalesef. Yazarın diğer kitaplarını gözü kapalı tavsiye ederim, ama bunun için aynısını söyleyemeyeceğim.
"Hiç kimse iki efendiye kulluk edemez.Ya birinden nefret edip öbürünü sever, ya da birine bağlanıp öbürünü hor görür. Siz hem Tanrı'ya, hem de paraya kulluk edemezsiniz." İSA MESİH
Engellere karşı koymayı cesareti olmayan kişi sonsuza dek mağlup olmaya mahkumdur.Belki yenilecekkti ama asla mağlup olmayacaktı.
Hiç kimse iki efendiye kulluk edemez. Ya birinden nefret edip öbürünü sever, ya da birine bağlanıp öbürünü hor görür. Siz hem Tanrı'ya hem de paraya kulluk edemezsiniz .
" Yaradan, sonsuz bilgeliği içinde her şeyi belli bir niyetle yapar. Nedenleri gizemlidir, bizlerse onun ellerinde yalnızca birer piyondan ibaretiz. "
Düzen yeniden sağlanınca kilisenin lideri sözlerine devam etti.

“Eskiden çalıştığım bölgenin papazı bir gün bana şöyle demişti: `Görünür bir şey olan paramızı elde tutmayı başaramıyorsak, cemaatimizin görünmeyen ruhlarına nasıl sahip çıkacağız?´”
''Kilisenin liderleri çoğunlukla çevreleri tarafından pohpohlanıp şımartılan narsistler olmuştur. Daha bundan kısa zaman öncesine kadar benim görevimde bulunanlar kendilerini yelpazeli bir koltukta taşıttırıyorlar ve başlarına, papanın bütün krallardan üstün olduklarının göstergesi olan tacı takıyorlardı.''
“Aydan güneşe geçiyoruz çünkü Aziz Malaki, II. Ioannes Paulus’u de labore solis, yani `güneşin emeğinden´ olarak tanımlıyor. Bu papa ile güneş arasında nasıl bir ilişki bulunuyor?”

Yanıt hiç gecikmedi.

“Kutsal II. Ioannes Paulus Cenapları olan Polonyalı Karol Wojtyla’nın dönemine genel olarak bütün Doğu Avrupa’yı, özelinde de ana vatanı Polonya’yı baskı altında tutan komünist rejime karşı verdiği mücadelenin damga vurmuş olduğunu bilirsiniz mutlaka. Komünist rejimlere karşı çalışmalarda bulunan bu papa, Moskova’nın gözünü korkutmuştu. Bu yüzden de onun öldürülmesini emrettiler bu iş içinde Bulgar gizli servisine başvurdular. Bulgarlar hesabına çalıştığı söylenen Ali AĞCA adında bir Türk, 13 Mayıs 1981 günü onu öldürme girişiminde bulundu. Sanırım bu tarihin önemi dikkatinizden kaçmamıştır, öyle değil mi profesör? ”

“Meryem Ana’nın Fátima’daki ilk görünüşünün yıl dönümü bu.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vatikan
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993514
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vaticanum
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Karanlık Odalarda Bir Kehanet Fısıldanıyor…

Doğru sandıkların, derinlere indikçe yalanlara dönüşmek üzere…

Işid'e bağlı bir grup Vatikan’a sızar ve Papa Franciscus’u kaçırır. Papa’nın kaçırılışından bir süre sonra internette dolaşan bir video ruhani lideri tutsak halde göstermekte ve kan dondurucu bir duyuru yapmaktadır: I. Franciscus gece yarısı canlı yayında infaz edilecektir. Böylece zamana karşı kıyasıya bir yarış başlar.

Öte yandan Papa’nın kaçırılması tüm dünyada kaosa neden olmuştur. Milyonlarca insan sokaklara dökülür, bu arada radikal dinci terör örgütleri birçok saldırı gerçekleştirir ve çeşitli bölgelerde Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında çatışmalar baş gösterir. Dünya büyük bir savaşın eşiğindedir.

San Pietro Bazilikası’nda çalışırken tüm bu krizin ortasında kalan Tomás Noronha, Papa’nın tutulduğu yerle ilgili bir ipucu ararken gizemli bir isme ulaşır: Bu ipucu Tomas’ı kutsal kentin en karanlık sırrına götürecektir.

Vatikan’ın arkasında dönen kara oyunları gerçek belgeler kullanarak açığa çıkaran José Rodrigues dos Santos, Vatikan’la bir kez daha gerilim türünün ustası olduğunu kanıtlıyor.

“José Rodrigues dos Santos tarihî gerilimin yükselen yıldızı, adını bir yere not edin, yakında sıkça duyacaksınız!”
-Le Point-

“İnsanı sürekli diken üstünde tutan bir kurgu ve Vatikan’ın kulislerine ustalıkla dalan bir roman.”
-Journal de Québec-

Kitabı okuyanlar 42 okur

  • Sezen Seven
  • Mrvt yzc
  • SihirliFlut
  • Basri can çokgezen
  • sercan
  • Üsame Sarıtaş
  • Dilek Atayman
  • Elif Ercivan
  • Aspandabürküt
  • Mahir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15 (3)
9
%15 (3)
8
%20 (4)
7
%25 (5)
6
%15 (3)
5
%5 (1)
4
%0
3
%5 (1)
2
%0
1
%0