Tanrı'nın Formülü

8,8/10  (107 Oy) · 
185 okunma  · 
96 beğeni  · 
3.205 gösterim
"Rab mahirdir ama zalim değildir. Doğa sırlarını sinsiliğinden değil özündeki yüceliğinden dolayı saklar."
-Albert Einstein-

1951 sonbaharı: İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion, Albert Einstein'la tanışmak için Princeton'a gider. Ziyaretinin amacı nükleer silah elde etmektir. Atomla başlayan gizli sohbetleri hızla Tanrı'nın varlığına doğru yönelir. Einstein Tanrı'nın formülünün peşindedir. Dünya düzenini tepe taklak edebilecek bir önemde olduğu için CIA de bu belgenin izini sürmektedir.

Günümüz Kahire'si, Tahrir Meydanı: Kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha'nın hayatı, çekici İranlı bir kadın olan Ariana Pakravan'ın, çok gizli bir elyazmasını deşifre etmek için yardımını istemesiyle alt üst olur. Albert Einstein imzalı elyazmasının başlığı Tanrı'nın Formülü'dür. Bu formülü deşifre edebilecek tek uzman Noronha'dır. Bunun farkında olan tüm güçlerse Noronha'yı izlemektedir. Kendisiyle birlikte dünyanın da kaderini ilgilendiren bu formül pandoranın kutusuna dönüşmek üzeredir.

Tanrı'nın Formülü, zamanın başlangıcına, evrenin kökenine ve hayatın anlamına dair bu müthiş macerada kuantum fiziğini dinle, Batı felsefesini Doğu mistisizmiyle buluşturan "Tanrı var mı? Doğum ve ölüm nasıl şeyler? Evren sonsuz mu yoksa bir gün yok olacak mı?" gibi insanlığın her zaman üzerine kafa yorduğu sorulara da bir cevap ararken okurlara unutamayacakları bir macerayı da sunuyor.

Tanrı'nın Formülü bilimin hâlâ keşfetmeye çaşlıştığı biricik yer olan dünyadan ve onun başşlangıcı ve sonundan bahsediyor. Hikâyenin konusu bilimsel ayrıntılara boğulmadan okuşyucuyu ilk sayfadan sonuna kadar ele geçiriyor. Tanrı'nın Formülü sinemaya uyarlanacak kadar güçlü bir görsel algıya sahip. Peki, hikâyede ne anlatılıyor? Okuyucuyu bunu kendi başına keşfetme zevkinden mahrum bırakmayacağım. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki kitabı bir kez okumaya başladığınızda elinizden düşüremeyeceksiniz.
-O Primeiro de Janeiro, Portekiz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  552
 • ISBN:
  9786053432104
 • Orijinal Adı:
  A Fórmula de Deus
 • Çeviri:
  Cem Demirkan
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

1951 yılında Eınstein'ı ziyaret eden İsrail başbakanı ondan yeni kurulan devleti için bir nükleer bomba yapmasını ister. Bu görüşmeyi dışarıdan dinleyen CIA, Albert Einstein'ın Tanrının Formülü adlı el yazmasının peşine düşmek için çalışmalara başlar...

Kriptolog ve tarih profesörü olan Thomas Noronha'nın sade hayatı giren Ariana Pakravan, İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı adına ondan çok gizli bir el yazmasının şifresini çözmesi için karşı çıkamayacağı bir teklif sununca, Thomas teklifi geri çevirmeyip kabul eder. Bu el yazması Albert Einstein'a ait olan ve CIA 'inde peşinde olduğu ünlü formüldür ve Thomas kendini bekleyen tehlikelerin farkında olmadan yazının şifresini çözmeyi kabul eder...

Bir yanda İran devletinin acımasız kanunları bir yandan CIA, Thomas Noronha'yı hiç beklemediği tehlikelerin içine sürüklemekte geç kalmamıştı. Yaptığı araştırmalar derinleştikçe Thomas bu formülün bambaşka bir sırrı sakladığını anlamaya başlamış olmasına rağmen tehditler ile yüzleşmek zorunda bırakılmıştı...

Dünyanın var oluşunun sırrı; yok olacağı, Tanrı'nın varlığının ispatı ve insanın ne için yaratıldığının soruları ile karşı karşıya gelen Thomas bu sorularda ki cevapları, bilim adamlarının ispatları, matematikçilerin, doğu mistisizminde yer alan öğretilerin, dinler ve kuantum fiziğinin sunduğu delillerle, kendi inançlarını da sorgulamasına sebep olmuş ve sonuca her adım yaklaştığında ise yeni bir bilginin gizemini öğrenmekte olduğunu şaşkınlıkla takip etmeye başlamıştı...

Kitapta bilim adamlarının neleri keşfettiğini yazar fazlasıyla konuya dahil etmiş. Devletlerin kendi çıkarları doğrultusunda amacına ulaşmak için yollarına çıkan engelleri nasıl aştıklarını bir kez daha gözler önüne sermiş. Bilim adına yapılan birçok araştırma tarihi veriler ile eserde yerini almış. Yazım dili sade ve akıcı. Sıkılmadan bir sonraki sayfaya geçeceksiniz.

Yazar, eserini kaleme alırken, hangi kaynaklardan yararlandığını ise kitabın "Son Söz" bölümünde paylaşmış. Keyifli okumalar...

Kitap ve Kahve Delisi 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion, Albert Einstein ile tanışmak için ziyaretine gider. Atomla başlayan sohbet Tanrı'nın varlığıyla devam eder. Einstein Tanrı'nın formülünün peşindedir ve ölmeden önce bir el yazması bırakır. Belge İran lıların eline geçer ve şifreyi çözmesi için Kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha dan yardım isterler. CİA de belgenin peşine düşünce olaylar içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Thomas'a bu zorlu yolculuğunda çekici iranlı kadın Ariana Pakvaran yardım eder.
Kitap fizikten ve matematikten çokça bahsetmiş teoremler ve paradokslarla evrenin var oluş nedeni ve Tanrı'nın varlığı araştırılmış. Açıklamalar fiziğe ilgisi olmayanlar için biraz sıkıcı gelebilir ama anlatılanlar kitabın sonunda belgelendirilmiş. Kitap bu anlatımların dışında olayların çözülüş şekli açısından Dan Brown tarzında anlatılmış merak uyandırıyor.
Kitabı okurken evrenin ve bizim yaradılış nedenimizi fizik kurallarıyla tekrar sorgulayacaksınız. Bilgi yüklü bir kitap herkese tavsiye ediyorum.

İrem 
24 Nis 09:04 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Fizikten astronomiden ve daha birçok bilimden bilgiler verilmiş ve kurgu bilimle -fazlasıyla-doyurulmuş. Eser bilimsel yönden çok etkileyici bi dilde ele alınmış. Diyorsunuz ki keşke yazar bunları sadece bilimsel dilde yazsaymış. Kurgunun çok geri planda kaldığını görüyorsunuz. Yazar biraz Dan Browncılık oynamış. (Dan Brown'ınki çok kaliteli bir üslup ama Dan Brown'ın kurgu yönü baskın bilimsel ciddi hataları olan kitapları var) Ancak olay örgüsü yani Pakravan ve Noronha'nın aşk macerası çok ucuz bir hikaye, fazla basit ve boğucu. Ve Bayan Pakravan kitabın cinsel objesi, yazarın yazarken bi kendinden geçip taşşş gibi hatun demediği kalmış, kitapta adı geçen her yerde bu bilim insanının vücut betimlemelerini görebilirsiniz.
Bilimsel bi roman yazicam biraz ondan biraz bundan mantığıyla yazılmış bir kitap.
Not: Ayrıca farklı diye çok çabuk her şeyin büyüsüne kapılan insanların gereksiz yücelttiği bir kitap.

Erhan Kurupınar 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kahramanımız tanrının varlığına ulaşabilmek için bilimsel bilgilerin peşinde koşuyor.Kitaptaki matematik ve fizik konularındaki diyaloglar çarpıcı ve anlaşılır üslupla aktarılmış.Kitabın polisiye ve aksiyon kısımları sanki biraz yavan kalmış hissi bırakıyor.Ancak sürükleyici ve her sayfası merakla okunan bir kitap olmuş.

Gökhan Taşpınar 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Matematik, klasik fizik, kuantum fiziği ve biraz da metafiziğe dayalı bilgilerle formulu açıklamaya çalışan yazar, aynı zamanda bol aksiyonlu olaylarla kitabı akıcı hale getirmiş...Hem tane tane hem de hızlı bir şekilde okumak istenilen ilginç bir kitap..en çok etkilendiğim kısmını aşağıda paylaşıyorum..
"Tüm kozmos matematiğe dayalıdır. Evrenin temel kanunları matematik denklemleri ve formülleriyle açıklanır,fizik kanunları bilgiyi işlemek için kullanılan algoritmalardır ve evrenin sırrı matematiğin dilinde kodlanmıştır. Her şey, her şeyle ilişkilidir, öyle görünmese bile. Ama bu kodu matematik bile tam olarak çözemez. Tüm bu özelliklerin içerisinde en gizemli olanı budur:evrenin nihai gerçeği saklayış şekli. Matematik evrenin dilidir ama şüphelerden oluşan bir gölgenin onu ispatlamanın imkanı yoktur. Ne zaman bir şeyin sonuna varmayı başarsak garip bir sır perdesi gizemin son kısmını görmemizi engeller. İşte yaratıcının imzasını gizlediği yer burasıdır. Herşey öyle bir incelikle tasarlanmıştır ki en derin sırların açığa çıkarılması mümkün değildir..."

Şehram Sadiqzade 
13 Şub 17:02 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Die Gottesformel)) Əsər bilim yönündə çox gözəl alınıb. Bilgilər doğru, kesintisiz və anlaşıqlı. Yazar beynimizdə sual qalmasına şərait yaratmadan bütün puzzle qurmağı bacarıb ama romanın növü bilim-kurgu olduğundan kurguda çox aşağıda qalmış. Əsərə hansı tərəfdən baxmanız çox önəmli. bilim yönündın baxılsa 5/5 ama kurgu yönündən baxılsa 3 bal belə götürə bilməz. ona görə də əsərə başlayanda sırf bilgi öyrənmək məqsədilə oxuyun çünki aşırı çox və möhtəşəm bilgilər yer alır. Tövsiyə edə biləcəyim əsərlərdəndi bu da))
Xoş mütaliələr :)

Gezgin 
20 Nis 12:22 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Tanrının formülü, tanrının varlığını mistisizmden farklı olarak matematiksel olarak açıklamaya giriştiği karmaşık yoldan sizleri kuantumdan sicim teorisine ve daha bir çok bilinmezliğe seyahat ettirecek kurgusal bir bilim romanı.

özlem 
 25 Nis 21:53 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap beni çok etkiledi. Yazarın diğer 3 kitabını da hemen alıp okuyacağım. Çok değişik ve güzel. Bilim ve inanç denizinin karşılaştırmalı yorumuna bayıldım. Kitabı okurken kafamda yerine oturan taşların sesini duydum diyebilirim.

yağmur 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaptı. Hem bilimsel hem edebi bir şekilde bu kadar güzel yazılamazdı. Evreni, Tanrıyı, Einstein'ı merak eden herkese öneririm. Keyifli okumalar...

Elif Ünal 
08 May 02:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biraz fizik bilgisi gerektirse de kurgu olarak çok güzeldi. Bazı yerlerini fizikle aram pek olmadığı için anlayamamıştım. Tek nefeste bitirilebilecek bir kitap.

4 /

Kitaptan 55 Alıntı

Nurhan Işkın 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Para, güç, eşyalar...Hiçbir şey sevginin yerini tutamaz.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 521)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 521)
Nurhan Işkın 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İranlılar yüksek hızlı merkezkaç kullanarak uranyum zenginleştirebilecekleri tesisler inşa etmişlerdi.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 59)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 59)
Nurhan Işkın 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zaten hayatımız boyunca atomlarımızın neredeyse tamamının değiştiği de ispatlandı.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 83)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 83)
Nurhan Işkın 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben kütüphanelerin tozlu havasını, el yazmaları ve papirüslerin küflü kokusunu severim.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 147)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 147)
Nurhan Işkın 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sessizlik mutlaktı, boğucuydu, öldürücüydü. Böyle kesin bir sessizliğin olabileceğini insan hayal bile edemezdi.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 203)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 203)
Gamze Metin 
02 May 01:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanrı, yarattıklarını yargılayarak aslında kendisini yargılamış olmuyor mu?

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos SantosTanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos
Nurhan Işkın 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evren öyle bir incelikle tasarlanmıştır ki, bir zekaya ve amacı olan bir hassasiyete işaret etmektedir. Her şey en başından beri belli olduğundan bizim varlığımızın tesadüfi olması da mümkün değildir.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 494)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 494)