Yahudi Devleti

·
Okunma
·
Beğeni
·
1904
Gösterim
Adı:
Yahudi Devleti
Baskı tarihi:
12 Aralık 2017
Sayfa sayısı:
135
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056516696
Orijinal adı:
Der Judenstaat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sümer Kitabevi Yayınları
Baskılar:
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
"Basel’de ben Yahudi Devleti’ni kurdum. Eğer yüksek sesle söylersem, bana bütün dünya güler. Oysa, belki beş fakat hiç şüphesiz ki elli yıl içinde herkes bu gerçeği görecektir. Yahudi Devleti’nin varlığı manevi temellere oturtulmuştur. Bu devlet Yahudi halkının bu konudaki istek ve azmi ile kurulmuştur."
Theodor Herzl

Yahudi milliyetçiliği Siyonizmin kurucusu kabul edilen Theodor Herzl, ırkına vadedildiğine inandığı Filistin topraklarında bir devlet kurma düşünü Yahudi Devleti’nde kaleme aldı. Kuruluşunu göremediği devletin bayrağının tasarımından göçmenlerin yolculuk ön hazırlıklarına, yerleşilecek toprağın ıslahına, günlük çalışma saatlerinin sınırlanmasına varıncaya kadar ayrıntılı tarifleriyle rehber niteliğindeki Yahudi Devleti, coşkulu bir manifesto özelliği taşıyor.
Yazar ve gazeteci kimliğinin yanında, Yahudiler için Filistin'den toprak talebiyle Sultan Abdülhamit’le yaptığı görüşmelerle de tanınan Herzl’in kitabını, hayatı ve bahsi geçen görüşmelere ilişkin bir giriş yazısıyla birlikte sunuyoruz.
112 syf.
·10/10
Yahudi devleti kitapta verilen süre gibi elli yıl sonra kuruluyor. Adamlar nasıl devlet kurmuş imrenmemek elde değil.

Artı ve eksi yanlarını biliyorlar. Bence en önemli mesele bu. Bir şeyin sorun olduğunu bilmezsen cozemezsin. Kuru hamaset yapmamışlar. Kitapta Amerika'nın Uruguay da toprak teklifi ve Abudlhamitten Yahudi devleti karşılığı bütün borçların ödenmesi teklifi çok ilgimi çekti.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ben Rubi'nin Fikirleri:
.. Yahudiler daima hükümetsiz, ordusuz olarak kendilerinden nefret eden bir kalabalık arasında yaşamışlardır. Nasıl olur da onlarda Haçlıların ve Kondottilerini'nin kahramanlıklarının görülmesini istersiniz? En sonuncusuna kadar imha edilmemek için, onlar da savunma araçlarını icada mecbur kaldılar. İki tane : para ve zeka...

Evet gerçektende öyle ; para ve zeka. Bay Herzl'ı can kulağıyla dinlemiş bu pek seçkin millet. Tarihte ilahi ikazlara uymayan ve peygamberlerinin sözünden sürekli firar eden pek uyanık bu millet, Theodor otur dese oturmuş kalk dese kalmış anladığım kadarıyla. Theodor Herzl yaşasa kendiyle gurur duyardı orası kesin. Kendilerini mazlum olarak gören bu mükemmelcikler başlarına geleni misli ile bugün Müslümanlara yapıyorlar , çok onurlu! Acıma duyguları da sadece kendileri için.

Tabi tebrik edilecek noktalardan, bu ileri derecedeki azim.

>>>Benim için İsrail bir virüstür...
"Kuduz bir köpek tarafından ısırıldığınız zaman kimi suçlarsınız? Köpeği mi sahibini mi ? Kuşkusuz sahibini. Bu yüzden bütün suç İsrail gibi bir ülkeyi desteklediği için Amerika'nın. (Robert De Niro)
112 syf.
·1 günde·10/10
Theodor Herzl, İsrail devleti kurulmadan yıllar önce kaleme aldığı Yahudi Devleti, kurulacak olan İsrail devletinin genel hatlarıyla nasıl kurulacağı, kuruluş aşamasında toplumun nasıl yönlendirileceği, devletin hangi prensipler üzerine kurulacağının taslağını sunmuştur.
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yahudi meselesinin ancak anavatanında yahudi bir ülkenin kurulmasıyla çözülebileceğine inanan Theodor Herzl  "Yüz ya da elli yıl önce bile bu rüyadan daha öte bir şey değildi. Bugün gerçeğe dönüşebilir. " düşüncesi ile  'vaad edilmiş topraklar' adı altında Filistin topraklarında kurmayı planladığı zihnindeki yahudi devletini, en ince ayrıntısına kadar  anlatmış eserinde.

Yahudilerin hayalini kurduğu bir düşüncenin en ciddi adımının başlangıcını oluşturuyor eserin sahibi. Kuracağı devlette yahudilerin ülkeye göçü, nasıl çalışması gerektiğini, toprakların nasıl paylaşılacağı, devletin dili, anayasası, hukuku, ticaretini titizlikle anlatmış, bütün bunların finansmanını, oluşturulacak bir yahudi şirketi ve yahudi derneği ile sağlamaya çalışabileceklerini önermiş.

Ülkü uğruna cömertce bencillikten uzak bir şekilde kendisini kavganın ortasına atanlar için ne de büyük bir zafer ve nam var!  Sözleriyle de eserine son vermiş Bay Herzl.

Keyifli okumalar.
112 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Abdülhamit ve filistini para karşılığı isteyen bir yahudi arasında geçen meşhur diyalog bu kitabı yazan adam Herzl dir.
Kitap daha çok birleşim çağrısı gibi Yahudilere hitaben yazılmış. İlk etapta kabaca anti-semitizm den bahsediyor ve genel olara bu anti-semitizm pencesinde zulum gören Yahudilerin bir vatan kurması gerektiği fikrini savunuyor. Ve bu vatan/devlet in nasıl olması gerektiği genel hatlarıyla anlatıyor.
Okunmalı mı?
Şart değil
Akıcı mı?
Pek değil
Yahudiler hakkıda fikir sahibi olmamızı sağlar mı?
Kısmen...
Diyeceklerim bu kadar.
112 syf.
Dört bölüm halinde ele almış Yahudi Devletini Theodor Herzl.

Ortaçağ'dan yazıldığı döneme değin, dünya üzerindeki Yahudilerin yaşamış olduğu sıkıntıları, ancak kendi devletlerini kurdukları zaman aşa bilecekleri tezini savunuyor Herzl. Yahudileri bir ulus olarak görüp, Vaadedilmiş topraklarda hem kendileri için hemde insanlık için iyi şeyler yapabileceklerini sıralıyor.

Kuracağı devlet için Yahudilerin nasıl çalışması gerektiğini, toprakların nasıl paylaşılacağı, toplumun sınıflarını, devletin anayasası, hukuku, eğitimi, dili gibi vb. alanların nasıl doldurulması gerektiği gibi oldukça ince hatlarına kadar kurulacak İsrail devletinin taslağını çizmiş. Kitap yazıldığı dönem göze alındığı vakit Herzl'ın zihnindeki devleti; titizlikle hiçbir ayrıntısını atlamadan mükemmel bir plan dahilinde oluşturduğunu görmemek mümkün değil.

Bir Yahudi hayranı değilim ama şu bir gerçek; Amaçlarını elde etmek için her yolu deneyip yılmayan bir millet olduklarını söylemeden edemeyeceğim.
Ayrıca yazıldığı dönemden yaklaşık 50 yıl sonra devletin kurulmuş olması, Yahudilerin kendilerine ne kadar çok inandıklarının bir göstergesi.
112 syf.
·Beğendi·10/10
O zamanlar, insanlar tarafından gülünen, bugün ise tüm halkların hizmet ettiği bir sistemin dünyaya adaptasyonunu ve işleyişe geçirilmesinin temellerinin nasıl atıldığına dair bir fikir edinmek açısından önemli bir manifesto.. Belki, Dünya üzerinde ki tüm bayrakların ve sınırların ortadan kalkmasına sebep olabilecek birilerine de ilham kaynağı olabilir.. Bu son yazdıklarım, sizlere belki komik ve ütopik gelebilirler, yalnız unutmayın ki, Theodor Herzl'de fikirlerini ilk defa öne sürdüğünde, bu fikirler de diğerleri için gülünç ve ütopik gelmişlerdi..
112 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
"İlk hedefimiz, egemenlik; dünyanın bir kısmında sadece gereksinimlerimizi kâfi miktarda karşılayan, uluslararası yasalarla bizi garanti altına alan egemenlik". Kitabı okuduktan sonra adamların bu kitaptaki sistemi harfiyen uyguladıklarını görmemek imkansız. Bankalar, ticaret sistemi, bireysel emeklilik, göç yapılacak yerlerin plan ve tanzimi, aklınıza ne gelirse... hatta günümüzde 8 sa. çalışma sistemi ilk bu adamlar tarafından-ilk başlarda 7 sa.- uygulanmış. Şu anda ülkemize baktığımızda çalışma sistemimizden yerleşim sistemine kadar ne varsa hayatımıza bir şekilde etkisi olmuş... Herkese iyi okumalar...
112 syf.
·5/10
Siyasal Siyonizmin kurucusu olarak kabul edilen Theodor Herzl'in kaleme aldığı bu yapıt İsrail devletinin kurulmasında adeta bir kilometre taşı niteliği taşımaktadır. Eserde Yahudilerin bir cemaat ve dini bir topluluktan ibaret olmadığı ve bu topluluğun aynı zamanda bir ulus özelliği taşıdığının altı çiziliyor. İsrail üzerine araştırmalar yapanlar için okunmasını mutlaka tavsiye ediyorum.
112 syf.
·9/10
Bir kitaptan çok, bir manifestoya benzeyen eser, dünya üzerinde bütün Yahudilerin hayalini kurduğu bir düşüncenin, en ciddi adımlarının başlangıcını oluşturur. Eserin sahibi Herzl, aslında bir hukuk mezunudur, fakat mezun olduktan sonra gazetecilik yapmıştır. Herzl, modern Siyonizmin kurucusu olarak kabul edilir.

Manifestosunda, bir İsrail devletinin neden zaruri bir ihtiyaç olduğunu açıklamış, bu zaruri ihtiyaç için neler yapılması gerektiğini bazen kısa, bazen uzun bir şekilde anlatmıştır. Gözünü başlarda Arjantin topraklarına diken Herzl, sonradan ''Vaad Edilmiş Topraklar'' diyerekten, Filistin ve civarına yönelmiştir. Manifestosunda, kurulacak devletin sınırlarına nasıl göç edileceğinden tutun da, oraya yerleşecek Yahudi vatandaşların nasıl eğitileceğine, nasıl evlerde oturacaklarına, sağlık hizmetlerine, banka sistemlerine, toplu ulaşımına varana kadar fikirler beyan etmiştir. Bütün bunların finansmanını ise, bir Yahudi şirketi ve kabul edilebilirliğini arttırabilmek için sanat vb. alanlarda hizmet edecek olan bir Yahudi Derneği ile sağlamaya çalışabileceklerini önermiştir. Gayet sistematik bir şekilde önerilerde bulunan Herzl, hayal ettiği devleti göremeden ölmüştür ancak bugün ki İsrail devletinin kurulmasında ön ayak olanlar arasında birinci sıradadır.
Eğer eskisinin yerine yeni bir tane ev kiralamayı istersem, inşa etmek için önce onu yıkmalıyım. Doğal düzene, işte bu yüzden bağlı kalmalıyım.
Sağlıklı bir insan, yoğun bir şekilde günde üç buçuk saat çalışabilir.
Ailesine, dinlenmeye ve diğer meşguliyetlere ayırdığı aynı uzunlukta bir zaman aralığından sonra tekrar tamamıyla dinlenmiş olarak işe koyulabilir.
Böyle yaşayan her işçi harika şeyler yapabilir.
Neredeyse giderilmesi olanaksız bir düzeyde uzun yıllar boyunca farklı ulusların dilleriyle eridiğimize göre, biz tarihi sadece babalarımızın inancı doğrultusunda hissediyoruz.
Biz vatansız bir ulus olduğumuz sürece, bizim varlığımız nerede kabul edilir ki?
Biz, insanlarımıza bir vatan vermeliyiz. Ve bunu onlara, onları yaşayan toprağından acımasızca çekip alarak değil, onları dikkatlice, filizlerine ve köklerine zarar vermeden bulunduğu yerden alıp, daha iyi bir yere taşımalıyız.
Yahudilere karşı herhangi resmi bir haksız tavrın başlaması kalıcı bir ekonomik krizi meydana getirir.
Bu yüzden hiçbir silah etkili biçimde bize karşı kullanılamaz, çünkü bu silahlar onları kullanan ellere zarar verir.
"Biz zulüm yaşadığımız yer olan bu mekânlardan (Avrupa'dan bahsediyor) göç ettik ve yeni göç ettiğimiz yerlerde zulüm kavramının varlığına neden olduk".
Theodor Herzl
Sayfa 22 - Ataç
Daha aşağıdaki basamaklara bakmamalıyız, daha yukarıya, en yukarıya bakmalıyız. Ve yükselmeliyiz.
Uğraşılıp, kazanılıp edinilmiş zenginliklerimizi terk etmeyip, onların farkına varmalıyız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yahudi Devleti
Baskı tarihi:
12 Aralık 2017
Sayfa sayısı:
135
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056516696
Orijinal adı:
Der Judenstaat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sümer Kitabevi Yayınları
Baskılar:
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
Yahudi Devleti
"Basel’de ben Yahudi Devleti’ni kurdum. Eğer yüksek sesle söylersem, bana bütün dünya güler. Oysa, belki beş fakat hiç şüphesiz ki elli yıl içinde herkes bu gerçeği görecektir. Yahudi Devleti’nin varlığı manevi temellere oturtulmuştur. Bu devlet Yahudi halkının bu konudaki istek ve azmi ile kurulmuştur."
Theodor Herzl

Yahudi milliyetçiliği Siyonizmin kurucusu kabul edilen Theodor Herzl, ırkına vadedildiğine inandığı Filistin topraklarında bir devlet kurma düşünü Yahudi Devleti’nde kaleme aldı. Kuruluşunu göremediği devletin bayrağının tasarımından göçmenlerin yolculuk ön hazırlıklarına, yerleşilecek toprağın ıslahına, günlük çalışma saatlerinin sınırlanmasına varıncaya kadar ayrıntılı tarifleriyle rehber niteliğindeki Yahudi Devleti, coşkulu bir manifesto özelliği taşıyor.
Yazar ve gazeteci kimliğinin yanında, Yahudiler için Filistin'den toprak talebiyle Sultan Abdülhamit’le yaptığı görüşmelerle de tanınan Herzl’in kitabını, hayatı ve bahsi geçen görüşmelere ilişkin bir giriş yazısıyla birlikte sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 165 okur

  • Büşra Keskin
  • Fergana

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0