Yaşama Tutkusu

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
162 gösterim
Acımasız bir gerçekçi olan Rus yazarı Vasilli Makaroviç Şukşin, (1929-1974), Sibirya'da doğdu. Geniş taygalarda yaşayan sade insanın, köylülerin, emekçilerin yaşamöykülerini yazdı. En çarpıcı özelliği, Anton Çehov gibi uzatmalardan arınmış, yalın kısa ve özlü yazmasıdır.
Şuskin, bir çok film senaryosu yazdı, aynı zamanda sinema yönetmenliği ve oyunculuk da yaptı. Cem Yayınevi, ölümünden sonra 1976 yılında Lenin ödülünü alan Şuskin'in on dört öyküden oluşan "Yaşama Tutkusu" adlı eserini, Mehmet Özgül'ün Rusça aslından yaptığı çevirisiyle sunar.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2003
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789754067651
 • Çeviri:
  Mehmet Özgül
 • Yayınevi:
  Cem Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
17 Oca 16:08 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Vasili Şukşin ismiyle beni tanıştıran bir eser oldu, Yaşama Tutkusu. İçerisinde on dört hikaye barındıran ve içlerinden bir tanesinin kitaba ismini verdiği, akıcı, okunması kolay bir eser. Makaroviç Şukşin'in, doğduğu yer olan Sibirya'yı öykülerinde kullanması, doğduğu yer ile ilgili gözlem gücünün yüksek olduğunu okuyucuya hissettiriyor.

Hikayelerinin bazı kısımlarında sağlam güldüğümü itiraf etmeliyim. Başta da bahsettiğim gibi okunması kolay, akıcı bir eser ancak bu beni memnun etmeye yetmedi. Neden diye soracak olursanız; hikayelerinin genelinde görülen, kadınlar hakkındaki genellemeler, kadına olan kötü bakış açısı, okuyucuyu yanlış düşüncelere sevk edebilir. Zaten kadınlar hakkında olumsuz önyargılara sahip olan erkek okuyucuyu düşüncesinin haklılığı konusunda ikna edebilir. Daha önceden de yazmış olduğum yorumlarda, yılmaz bir aşk hikayesi arayıcısı olduğumu söylemiştim. Aradığım aşkı on dört hikayeden hiçbirinde bulamadım.

Değişik bir yazar tanımak isteyenler için tavsiye edebileceğim, aşk veya etkileyicilik arayanlar için tavsiye edemeyeceğim bir eser, Yaşama Tutkusu.

Kitaptan 4 Alıntı

'Ömrümüz boyunca cebelleşiyoruz kendimizle! Çok becerikliyiz diyoruz, çok... Oysa şuraya bak; orman, bozkır, gökyüzü...Tutku dolu bunların hepsi! Ne güzellik, bak! Sevmek gerek, bundan ötesi boş! Sevmek, bu her şey demek!'' Vasili Şukşin/Yaşamak Tutkusu

Yaşama Tutkusu, Vasili ŞukşinYaşama Tutkusu, Vasili Şukşin
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
16 Oca 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Zavalllının karşısında yiğit kesilen kişi, yiğidin karşısına gelince pısıp kendisi zavallılaşır.

Yaşama Tutkusu, Vasili Şukşin (Sayfa 107 - Cem Yayınevi - Nikitiç)Yaşama Tutkusu, Vasili Şukşin (Sayfa 107 - Cem Yayınevi - Nikitiç)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
17 Oca 01:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir insan yaşarken için için yanar, bir başkası ise durduğu yerde çürür. Birinin her hücresi anlamlı şeylerle doludur, bir başkası ise öylesine yaşar gider.

Yaşama Tutkusu, Vasili Şukşin (Sayfa 175 - Cem Yayınevi)Yaşama Tutkusu, Vasili Şukşin (Sayfa 175 - Cem Yayınevi)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
16 Oca 15:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ne kadar kötülük, ne kadar pislik varsa getirip burnunuza dayarlar. " Bu iyidir, sen de böyle yaşa." diye. Nefret ediyorum bu insanlardan, onlar gibi yaşamak istemiyorum. Onların her söyledikleri palavra. Birer ceset hepsi en kokuşmuşundan. Tertemiz yıkanmış ölülere saygıda kusur etmeyiz, öyleyse sen de kirlenmiş dirilere biraz saygı göster, onları sev. Yeryüzünde kutsal insan bulunduğuna inanmıyorum. Öyleyse "Vardır!" diye uydurmaya kalkmayın!

Yaşama Tutkusu, Vasili Şukşin (Sayfa 108 - Cem Yayınevi)Yaşama Tutkusu, Vasili Şukşin (Sayfa 108 - Cem Yayınevi)