Yaz Bitmesin

6,9/10  (36 Oy) · 
239 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.146 gösterim
Düşünmek ile suskunluk arasındaki orta odada, bitmeyen yazlar düşleyenler için.

"Sanki hiç vedalaşmamışım herhangi biriyle. Sanki artık hiç özlemiyorum. Kimseyi. Yazlıklardan ayrılanlar, güneşten solmuş tişörtlerinin omzunda getirirdi küçük yaz aşklarının ayrılığını. Mektuplarla, arada bir güçlükle açılan telefonlarla yaşatılırdı biraz daha yaz aşkı. Yaz bitimi, yirmili yaşlarım başlayana dek daha derin acıtırdı kalbimi ve o zamanlar daha çabuk onarabilirdi kalbim kendini. Bir ayrılığın, uzun bir yola çıkmanın, bir şehre son kez bakmanın burukluğu ile baş etmeyi öğrendim sonunda..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9786051423883
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şükran Güngör 
29 Ağu 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kısa kısa hikayelerden oluşan deneme tadında bir kitap. Hani bir anda birinci sayfadan başlayıp en son sayfaya kadar okunduğunda çok da akılda kalmayan ama ara ara çıkarıp birkaç kısım okuduğunuzda keyif alabileceğiniz bir kitap.

Aydın Nasuh 
 06 Nis 23:31 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

"Taş Hücre 'den sonra şöyle sıcak, kolay okunabilir bir kitapla devam etmek istedim okuma sürecine. Kitaplara bakınırken bir kaç gündür bana göz kırpan "yaz bitmesin"de karar kıldım. Aslında isteksizdim zira sayfaları karıştırdığımda 400-600 kelimelik kısa yazıların çokta keyif vermeyeceğini düşünüyordum.

Kitap, gazete yazılarından bir derleme, bazıları öykü niteliğinde, bazıları günlük gazete yazıları ayarında.

İlk başta sıkıcı bulduğum günlük genel geçer gazete yazıları daha sonra keyifli öyküler ve geçmiş zamanın hoş anlatılarına dönüştü diyebilirim.

Naif bir kadın İclal Aydın. Sadece ismi tanıdık gelirdi bana şimdi biraz da olsa kendisini de tanıdım. Bir kere 80 li yılların özlenen çocukluğunu, değerlerini çok güzel yansıtmış. Bir kız çocuğunun saflığı ve güzelliği içinizi okşuyor. Hayatı anlamaya çalışıyor yazar ve sorgularken anladıklarını okurlarla da paylaşıyor. Umut dolu olduğu anların ertesinde kırılgan ve karamsar olabiliyor, bu da içtenliğinin bir yansıması.

Özellikle son dört-beş yazı çok başarılı."bir mutsuzluğun üzerine sevinç kuranlar" adlı yazısı sağlam bir kalem olduğunun açık bir ıspatı gibi. Ayrıca bu öykü "haset"'lik üzerine sade ama çok çarpıcı bir anlatı.

Özlem Ersöz 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 1/10 puan

Okuduğum en gereksiz kitaplardan biriydi. Başladığım bir kitabı yarım bırakamadığım için sonuna kadar da devam ettim. Zaman kaybı. Sırf kitap çıkarmak için yazılmış.

fatih kahramani 
08 Şub 00:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Türkiye'nin en güzel türkçe konuşanı olarak tarihe geçen yazarın edebi anlamda yazdığı mükemmel kitap.Türk edebiyatını bana sevdiren ender kitaplardan birisi

Akıcı bir kitap. Roman takıntınız yoksa okuyabilirsiniz. Ağır bir kitabın üzerine iyi gidiyor. Belirli bir konu yok. Azar azar bir çok şeye değinilmiş. Sıkmıyor ama çok da merak uyandırmıyor..

SelinGuzel 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İclal aydın kitapları hep oldum olası ruhumu okşamış, bana hep umut aşılamıştır. Bu kitap da klasik İclal Aydın güleryüzlülüğünde bir kitap.

ilknur gümüş 
12 Şub 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Çok guzel kktap bence yaaaa herkese tavsiye ederim bu arada

Kitaptan 10 Alıntı

Emire Nişli 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece "sevmek" harekete geçirir donmakta olan bir kalbi...
Ve hızla çarpan bir kalptir her seferinde dünya üzerindeki onca güzel şeyin sebebi. Yani... sızlayan yerinden başlamalı bir insanı sevmeye.
Sevgi kadar da sevilmektir bir acının yara bandı...

Yaz Bitmesin, İclal AydınYaz Bitmesin, İclal Aydın
Emire Nişli 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan sadece kendisi için seviyor karşısındakini. Sorumluluğu fazla gelince kaçıyor.

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 32 - Artemis Yayınları)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 32 - Artemis Yayınları)
Merve Gürdal 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan sadece kendisi için seviyor karşısındakini. Sorumluluğu fazla gelince kaçıyor. Bu bir kedi de olsa, bir sevgili de...

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 32)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 32)

"Şarkılar daha az ağlatır oldu beni. Filmler daha uzak... Daha korkak oldum, daha cesur görünerek... Daha kapalı oldum, daha açık olduğum sanılarak... Ve daha kırılgan oldum, daha güçlüyüm diyerek..."

Yaz Bitmesin, İclal AydınYaz Bitmesin, İclal Aydın
Kemal EFE 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Özlemek, yaptığımız en iyi iş oldu zamanla.

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 20)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 20)
KahveLekesi 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

Aşk ve diğer heyecanlar yaşam devam ettiği sürece bitmiyor elbette. Ama insanın kalbi bir daha 17 yaşında ki gibi çarpmıyor. Hiçbir göz rengi 17 yaştaki gibi zihninizde leke bırakmıyor. Hiç bir el 17 yaştaki gibi terlemiyor. Hiç bir şarkı 17 yaştaki gibi sadece sizin olmuyor. 17yaşını geçmiş herkes biliyor ki, insan bir daha 17 olmuyor.

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 96)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 96)
Büşra Ekmen 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Albümler çıkacak ortaya. Kıyılamayacak resimlerin kimisine. Aslında yaşananların ta kendisine. Ne zamandı, neydi tarih, kaç yıl öncesiydi, diye düşünülecek. "Hoyrat bir makas" çıkacak kutulardan. "Eski bir fotoğraftan oyulacak" kutulara anısı sığmayan.Y ani geride kalan...

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 147)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 147)
Mehtap Akbudak 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayat bu kadar basit bir şeydi işte. Yaptıklarımız, yapmak istediklerimiz, özlediklerimiz, pişman olduklarımız,onardıklarımız ,onaramadıklarımız...

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 18)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 18)
Kemal EFE 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sızlayan yerinden sevmeye başlamalı bir insanı. Sevdiği kadar da sevilmektir zaten bir acının yara bandı.

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 49)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 49)