Yüzbaşının Oğlu

6,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
672 gösterim
27 Mayıs'ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, "Saçların uzamış" diyor. Bununla da yetinmeyip, "Benimkilerden daha uzun" diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel'in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı...

Galatasaray Lisesi'nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs'ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan'a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu'nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu'nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu'nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050918236
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Mustafa Güler 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Zaman 1950 li yılların ortası .Kahramanımız , Galatasaray Lisesi’nde okuyan , 27 Mayıs darbesini yapan subaylardan birinin oğludur . Arkadaşları Beyoğlu’nun arka sokaklarında cinselliği keşfederken o en yakın arkadaşının annesiyle yasak bir aşk yaşamaktadır.İlişki yaşadığı kadın Menderes’in bakanlarından birisinin karısıdır.Darbe olmuş ve seçilmişler hapse atılmışlardır.

Kitap her şeye karşı gelen ,isyankar , kafayı sıyırmış bir yaşlı adamın ( yüzbaşının oğlu ) anlatımıyla başlıyor ve sırasıyla çoçuk , ergen , yaşlı adam psikolojik durumları ,çeşitli mekansal ve tarihsel arka fonlarla gözlerimizin önüne seriliyor.

Kitapta sosyolojik, psikolojik, siyasi, edebi, tarihsel pek çok değinilen konu var. Darbe döneminin acıları , günümüz siyasetinin yozlaşmış hali , okul anıları, takılan lakaplar , argolar ,fıkralar , tekerlemelerle süslenmiş olaylar , cinsellik katılarak , trajediyle mizahın birbirine girdiği akıcı bir dille bize aktarılıyor.

Okuma sırası olarak 3. yada 4. sıraya koyduğum kitabı incelemek için elime aldım ve bırakamadan okudum .Çok keyifliydi , en kısa zamanda dönüp tekrar okumak istiyorum. Mustafa Güler.

_bayanhiçkimse_ 
18 Şub 11:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

2014'te Hürriyet.com kitap yarışmasında kazanmıştım bu kitabı. Yarım bıraktığım kitabı tamamlamak için bu kadar yıl neden bekledim bilmiyorum ama keyifle okudum. Geçmişe yolculuk var daha çok kitapta. Yaşanmışlıkları duygularla birlikte vererek güzel tahliller sunuyor.

Kitaptan 4 Alıntı

_bayanhiçkimse_ 
17 Şub 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hayat mutlak bir yalnızlıkta uzun konuşmalarmış, yeni fark ettim bunu."

Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 136)Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 136)
_bayanhiçkimse_ 
17 Şub 22:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Allah annenin kalan ömrünü sana bağışlasın yavrum" dediğini anımsıyorum.O gün bugündür annemin hayatını gasp ettiğim, bir bakıma onu, kendi hayatımın uzaması için bizzat öldürdüğüm duygusuna kapıldığımı, hâlâ bu vehimle yaşadığımı itiraf etmeliyim.

Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 22)Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 22)
_bayanhiçkimse_ 
17 Şub 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kadehimde bulut / Tabağımda gökyüzü / Apostol bu ne biçim meyhane! "

Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 145)Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 145)
_bayanhiçkimse_ 
18 Şub 09:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bir hayatın hiçbir değeri yoktur belki ama hiçbir şey bir hayattan daha değerli değildir." Malraux

Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 206)Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 206)