Nedim Gürsel

Yazar 6,4/10 · 52 Oy · 28 kitap · 129 okunma ·  10 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

10 okur beğendi.
52 puanlama · 45 alıntı
0 haber · 2.042 gösterim
129 okur kitaplarını okudu.
87 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Nedim Gürsel'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Nedim Gürsel'in Biyografisi

1951 yılında Gaziantep'te doğdu. 1970'te Galatasaray Lisesi'ni, 1974'te Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Aynı yerde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. İlk yazıları 1969'tan itibaren edebiyat dergilerinde yayınladı. Sorbonne Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı dersleri verdi. Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi'nde (CNRS) Türk Edebiyatı üzerine araştırma başkanı olarak çalıştı. Kitapları yabancı dillere çevrildi. ESERLERİ

Boğazkesen (Fatih'in Romanı)

Nedim Gürsel’in Boğazkesen’deki Fatih Sultan Mehmet algılaması ve tasviri eleştirilere uğradı.Gürsel, tarihi bir kişiyi anlatmasına rağmen bu kişiliğin bir roman kahramanı olduğunu söyledi.

Yapıtları yalnızca Türkiye'de değil, Batı ülkelerinde de yankılar uyandıran bir yazar Nedim Gürsel. Bu kez tarihle buluşturuyor bizi, daha doğrusu, Anadoluhisarı'ndaki eski bir yalıda Fatih dönemi üzerine bir roman yazan kahramanın öyküsüne, geçmişte kalmış kişilerin öykülerini katıyor. Fatih Sultan Mehmet, Çandarlı Halil, Uluğ Bey gibi tarihsel kişilerle saray cücelerinin, içoğlanlarıyla gezgin dervişlerin, Bizans yosmalarıyla keşişlerin öykülerini birlikte anlatıyor. Ne var ki tüm varoluşunu yazdığı romana adayan kahramanın yaşamına 12 Eylül askeri darbesiyle birlikte giren genç ve güzel bir kadın altüst ediyor her şeyi. Yapıtıyla sevgilisi arasında bocalayan roman kahramanı, bir seçim yapmaya zorlanıyor. Hem tarihsel bir roman Boğazkesen, hem de bir tutkunun, bir aşkın romanı. On beşinci yüzyıl Osmanlı tarihini ve İstanbul'un fethini tüm ayrıntılarıyla, seyrine doyulmaz bir minyatür renkliliğiyle okura sunan Nedim Gürsel, iki ayrı eksende gelişen anlatıyı ustalıkla yürütüyor, okuru serüvenin iki ayrı zamanında sürükleyip götürüyor.

Sevgilim İstanbul

Nedim Gürsel, yabancı ülkelere çevrilip yayınlanan kitaplarıyla, edebiyatımızı sınırlarımızın dışına taşımış değerli bir yazarımız. Boğazkesen adlı romanı, Türkiye'de aylarca satış listelerinden inmedi. Sevgilim İstanbul adlı bu kitapta, dünyayı yapayalnız dolaşan gurbette bir yazarın aşklarını, anılarını, özlemlerini bulacaksınız. Öykülerin kahramanı, Paris, Moskova, Leningrad, Atina, Cezayir, Marakeş, New York ve İstanbul'da dolaşırken, gerçekte belleğinin derinliklerinde yol alıyor. Her gittiği ülkeye, her gördüğü kente kendi geçmişini de taşıyor çünkü. Fransız Pen Kulübü Jüri Özel Ödülü ile Haldun Taner Öykü Ödülünü alan Sevgilim İstanbul'un bu yeni basımında Nedim Gürsel'in ilk öyküleriyle birlikte bir kısa film senaryosu da yer alıyor.


Kadınlar Kitabı

Nedim Gürselin bu kitabı, 1983 yılında ilk kez yayımlanmış ve on gün sonra da toplattırılmıştı. Yazarı hakkında müstehcenlik gerekçesiyle dava açılmış, ancak sonuçta yazar aklanmış, kitap da yeniden günışığına çıkma şansı bulmuştu. Kadınlar Kitabını yeniden basarken, kitabın sonuna yazarın mahkemede yaptığı savunmayı da eklemeyi doğru bulduk. Ayrıca ünlü İspanyol yazarı Juan Goytisolo, bu kitap için bir de önsöz yazdı. Çevrilip birkaç ülkede yayımlanan bu kitabın ilgiyle okunacağına inanıyoruz. Nedim Gürsel bu kitabında bir yandan kendi kimliğini ararken, bir yandan da İstanbul kentine olağanüstü güzellikte bir aşk mektubu yazıyor. -Tahar Ben Jelloun-


Gemiler de Gitti

Yine uzak bir kıyıdan yazıyor Nedim Gürsel ve okurlarını yeni yolculuklara çağırıyor. Denize kayan kent Venedik'e, İsa'nın bile uğramadığı yoksul bir köye, naif ressam Pirosmanişvili'nin kenti Tiflis'e, güneyin seraplarıyla yıkımdan sonraki Saraybosna'ya, Saint-Nazaire' den demir alan transatlantiklerin dünyasına götürüyor. Bu yolculuğun duraklarından biri de Mevlânâ'yla Şems'in olağanüstü aşklarının tanığı Konya. Boğazkesen'in yazarı, öykü tadında okunan bu kitabıyla yeni ülkeler, benzersiz dünyalar keşfettirecek size.

Uzun Sürmüş Bir Yaz

1976 Türk Dil Kurumu Ödülünü kazanan Nedim Gürselin bu ilk kitabı, belli başlı Avrupa dillerine de çevrilmiş, ne var ki 12 Eylül darbesinden sonra Türkiye'de uzun süre yasaklanmıştı. Yeni basımının genç kuşaklarca da ilgiyle karşılanacağını umuyoruz. Bir baskı döneminin, bireylerin iç dünyalarında yol açtığı sarsıntıları, işkence ve ölüm karşısındaki davranışlarını anlatırken, çocukluğun büyülü dünyasını da şiirsel bir dille yansıtan Uzun Sürmüş Bir Yaz için kitabın Fransızca çevirisine yazdığı önsözde Prof. Etiemble şöyle diyor: Önce iç sürgün, yani gizli eylem; sonra dış sürgün, yani yazmak. Özgürlük için savaşımın çetin, çok çetin olduğunu, çoğu kez şiddet eylemlerine dönüştüğünü biliyoruz? İstanbul baskı döneminin o tiksinç ve tehlikeli günlerini yaşıyor yeniden. Her önemli yapıt gibi Nedim Gürsel'in yapıtı da öylesine ince bir acıyla dokunmuş ki, çoğunluğun öyküsü öznel bir bilincin duyarlığında somutlaşıyor.

Nedim Gürsel'in Kitapları Kitap Ekle

9. Aragon (İsyan ve Şiir)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  4 Okunma
5,7/ 10  (3 Oy) ·  3 Okunma
15. Güneş'te Ölüm (İspanya İzlenimleri)
6,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
20. Başkaldıran Edebiyat (Havanda Su Dövmeyecek Edebiyat Tutkunları İçin...)
0,0/ 10  (0 Oy)
Bütün Kitapları Göster
Cemre Kara, bir alıntı ekledi.
 04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şehirler, gülüm, caddeleriyle değil anıtını diktiği şairleriyle büyük oluyor.

Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 76)Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 76)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kurban Bayramında Dedenizin Aldığı Koç
Yalnız sana sokulur, seni sahiplenirdi, ama dedenle büyükannene biraz uzak dururdu. Onlara kafa tuttuğu, boynuz vurduğu olurdu kimi zaman, sana asla. Sonra, bayram gelip çattığında ağlamana, bağırıp çağırmana aldırmadan bahçenin dibinde keserlerdi. Kahrolurdun! Koçun kanı toprağa akar, derisini yüzen kasap sanki sana çalardı bıçağı, senin canın yanar, senin kanın akar, senin derin yüzülürdü. Küserdin herkese. Herkes orada olurdu bayramda, annenle baban, teyzelerin. Eve yılda bir uğrayan hayırsız amcan bile. Onların varlığı avunman için yeterli değildi. İlle deden gelecek, başını okşayıp teselli edecek seni, ille aynı şeyi, her kurban bayramında anlattığı öyküyü anlatacak. İbrahim'e gökten bir koç inmeseydi onun yerine senin kurban edileceğini söyleyecek. Sen de gözyaşlarını silip kara kara düşünecek, derin bir iç çekişten sonra dedene hak verecek, Allah'a koçu gönderdiği için şükredeceksin. Yoksa sen yatacaktın bıçağın altına, senin kelleni kesecekler, ciğerinden kebap bağırsaklarından mumbar yapacaklardı. Hep böyle olur, her bayramda dedenin alıp getirdiği, kendi ellerinle besleyip okşadığın, alıştığın, erkek kardeşinmiş gibi bağlandığın koç senin yerine kurban edilir, ciğerin kebap etinden surra işkembesinden çorba bağırsaklarından mumbar yapılır, bir kısmı evde yendikten sonra artanı fakir fukaraya dağıtılırdı. Koçtan geriye, büyükannenle üzerine uzanıp açık pencereden yıldızlara baktığın sedirdeki pösteki kalırdı yadigâr.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 37 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 37 - Doğan Kitap)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
17 Şub 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hayat mutlak bir yalnızlıkta uzun konuşmalarmış, yeni fark ettim bunu."

Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 136)Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 136)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Uzza, Taştan Olan Sen Gittin Artık Kanlı Canlı, Sakallı Putlarımız Var...
Evet, telaffuz etmeden önce dikkatle tartmalı sözcükleri. Yoksa kendi ağırlığınca günahları tartılır mizanda. Bu "mizan" da ne demekse. Hiç duymamıştım. Sonra Kureyş'ten Muhammed adında biri çıktı, Allah'ın bizden yüce olduğunu söylemeye, yaymaya başladı. O'na eş koşulamayacağımızı, mahşer gününde mizan kurulup herkesin bu dünyada işlediklerinin tartılacağını, Allah'ı bir sayanların, yalnızca O'na kulluk edenlerin cennete, bize tapan, bize kurban kesenlerin cehenneme gideceklerini vaat etti durdu. İnsanoğlu öldükten sonra, bedeni toprak olduktan sonra dirilmesi mümkünmüş gibi. Bize gelince, biz başkayız. Onlar gelir geçer, biz bu dağlar durdukça, bu güneş tepemizde parladıkça kalırız. Muhammed'in ağzından bal akıyormuş diyorlar. Onu dinleyen bizden yüz çeviriyormuş. Yalan! Ben Kureyş'i bilirim. Bizden başkasına gönül indirmez onlar. Muhammed'in ağzından o güne dek hiç duyulmamış, büyülü sözcükler dökülüyormuş, öyle diyorlar. o da şair olmasın!

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 51 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 51 - Doğan Kitap)
Nesli, bir alıntı ekledi.
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanrı yeryüzünü yaratmadan önce yemyeşil bir töz yaratmış, sonra bu töz su olup akmaya, Tanrı korkusundan yücelip taşmaya başlamıştı ya, işte o suyun üzerinde beliren ilk toprak olduğundan adı ''Ümmü'l-Kura'' yani yerler anasıdır.Bedenin tam ortasında bir göbek, belki meme ucudur. Tanrı ''Kün!' diye buyurduğunda, kaf nuna değer değmez ilk olan, çevresindeki dağlarla mıhlanıp sağlamlaştırılan ece kenttir.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 16)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 16)
Nesli, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Âmine'den son peygamber, milyonlarca Müslüman'ın sevgilisi, adını, daha doğrusu sayısız adlarını her anışta ''Sallallahu Aleyhi ve Sellem'' diyerek ona olan bağlılıklarını dile getirdikleri Muhammed Mustafa Ahmed el Mahi doğdu. Ne var ki babası Abdullah oğlunu göremedi. Karısı hamileyken Suriye'ye giden bir kervanın sorumluluklarını yüklenmiş, dönüşte hastalanarak Yesrib'de Hakk'ın rahmetine kavuşmuştu. Aslında çocukken kavuşacaktı bu rahmete, babası onu Allah'a kurban etmeye kalkışmıştı çünkü, tıpkı Hazreti İbrahim gibi, Allah'ın ona genç yaşta bağışladığı on oğlundan en küçüğünü Kabe'de, Hubel'in kırmızı akikten putunun ayakları dibinde boğazlamaya hazırdı.
Neyse ki, bu kez Allah bir koç göndereceğine çocuğunun annesi Fatma'yı soktu devreye.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 72)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 72)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ağzına biber sürseler yine iyi, cehennemliktin vesselam. Sol omzundaki günah meleği çalışmaktan, harıl harıl günahlarını yazmaktan yorgun düşmüştü artık, yediğin naneler, karıştırdığın haltlar değil boyunu, Sipil Dağı'nı bile aşmıştı.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 248 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 248 - Doğan Kitap)
Ahmet Leman, bir alıntı ekledi.
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Deprem çok şiddetliyse sarsıntı ölçerlerin durmayacağını kim öne sürebilir!

Uzun Sürmüş Bir Yaz, Nedim GürselUzun Sürmüş Bir Yaz, Nedim Gürsel
Nesli, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslında uykudayken de canınız alınabilir, ölmezsiniz. Sonra eceliniz gelinceye dek her sabah Tanrı sizi yeniden diriltir. İsa'yı dirilttiği gibi. Savaşta arapları öldüren deden Allah'ın tüm Müslümanların canını geceleri alıp gündüz iade ettiğine inanıyor, korkunun ecele faydası olmadığını biliyordu.Ama Tanrının verdiği canı almaktan da çekinmiyordu.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)
Nesli, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanrı İbrahim'i sınamak istedi ya da bir an İsmail yanında, kendi katında olsun istedi, kim bilir. O her şeye kadir değil mi? Hem esirgeyip bağışlayan, hem de müntakim olan değil mi? İbrahim'in günahı neydi ki Tanrı ondan öç almak istesin? Bunu bilmiyoruz. Ama İbrahim'e oğlu İsmail'i kendine kurban etmesini buyurduğunu biliyoruz. Veren de O, alan da; kim ne karışır.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)
Bütün Alıntıları Göster

Nedim Gürsel ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.