Zar Adam

6,2/10  (344 Oy) · 
1.337 okunma  · 
174 beğeni  · 
5.641 gösterim
Gündelik hayatından monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist Luke Rhinehart Manhattan'da eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır. Hem Batı hem de Doğu felsefelerinin hayatın anlamı alternatiflerinden tatminsizlik yaşayarak basit zar atışlarıyla kendi dinini oluşturarak hayatını sonsuza kadar değiştirir.
Rhinehart ve hastaları kısa zaman içinde ebedi kurtuluşlarının tek yolunun her şeyi zarların kararına bırakmak olduğuna inanmaya başlarlar. Luke, seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki zar atışlarıyla yeni dinini muhafazakar davranış ve ahlak çöküntüsünün esprili bir birleşimine dönüştürür. O bu düşünceyle kendi yaşantısını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır..

Amerikan psikoanalitik kültürünün fütursuz bir parodisi ve rahat okunan Zar Adam kitabı eğlenceli, mizahi, şok edici ve altüst edici...

"Hafızalardan silinmeyecek bir kitap. Çok zekice kurgulanmış."
-Time Out-

"Olağanüstü eğlenceli. Gelecekte hayatınızı değiştirebilecek kışkırtıcı fikirlerle dolu, çok tehlikeli."
-Forth Star, Telegram-

"Etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı bir roman. Ancak o tehlikeli bir roman olabilir. Okuyucular gözlerinden yaş gelene kadar gülecekler."
-David Slavitt-

"Çok sayıda eğlenceli öğenin olduğu bir cehennem. Rhinehart bir yazar olarak üstün bir performans sergilemiş."
-New York Herald-

"Eğlenceli ve iyi yazılmış. Yalnızca ilk 30 sayfası çağdaş nihilizm düşüncesinin zekice bir özeti. Zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına kuşku yok."
-Time-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786055943394
 • Orijinal Adı:
  The Dice Man
 • Çeviri:
  Enver Günsel
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:

Hayatımda ilk kez bir kitabı yarım bırakmama sebep olmuştur. Bu aslında yazarın başarısızlığı değil aksine başarısıdır. Anlatılanlar ve yapılanlar o kadar gerçek ve çiledek çıkarıcı ki daha fazla devam edemedim ve kitabı bırakmak zorunda kaldım. Psikolojisi kaldırabilecek insanlar okusun, seveceklerdir.

Samet Ö. 
 17 Nis 00:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zar adam hayatın sıradan akışından sıkılan bir psikoterapistin hayatını zarın yönlendirmelerine göre yaşamaya karar vermesiyle başlıyor. Diyelim ki işe gidiyorsunuz aniden durup bunu zarın seçeneklerine yüklüyorsunuz. Bu seçenekler sizin istediğiniz, istemediğiniz, isteyip de yapamayacağınız şeyler vb. gibi 6 seçenekten oluşuyor. Sonra zarı atıp çıkan sonucu kesin bir kararlılıkla uyguluyorsunuz. Çıkan sonuç eve geri dön ve uyumaya devam et çıkabilir her ne kadar işten atılmanıza bile sebep olabilirse de. Kitabın olağanüstü akıcılığı içinde insana bir şeyler katan psikolojiden, felsefeden ve bizzat hayatın kendisinden bir şeyler buluyorsunuz. Daha önceden 'Olasılıksız' isimli kitabı okuyup beğenmiştim. Kitap kapağı ona benzediği için aldım ve tabi ki pişman olmadım. Ammavelakin kitabı beğensem de kültler içinde yerini alabilmesine şaşırmışımdır. Sonuç olarak alın, okuyun. Okuma alışkanlığı olmayanlara önerilebilecek kitaplardan biridir.

Sadettin TANIK 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İlginç bir kurguyla yazılmış bir roman. Uçuk bir fikir nasıl saplantı haline gelebilir ve hayatınızı nasıl topyekün etkiler bu romanda bunu göreceksiniz. Uçuk bir fikirle yazılmış bir romanı sevebilecekseniz okuyun...

Sevgi Kirgin 
19 Nis 22:19 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Tam bir manyak konulu kitap aslinda dusunmek gerekirse suanki hayatin gerceklerini anlatmis gizli kalmis seyleri gun isigina cikarmis yazar sıkılmadan okunacak bir kitap.

Taner durmaz 
12 Haz 00:36 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

HayaTinizi nasıl yaşamak istersiniz ?
Peki ne yapacağınıza nasıl karar verirsiniz?
ve hayatıniz ı ve yaşamınızı sadece iki tane zar ile yönetmeye ne dersiniz

Beyza Aydin 
05 Ağu 04:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 3/10 puan

Hiç unutmam bu kitabi uzun yolculukta otobuste okuyordum. Yanimdaki bayan Zar Adam mi okuyorsunuz dedi imali bir sesle. Evet yeni başladım dedigimde Bence okumayi birak simdiden demişti.
Devami geldikce neden böyle söylediğini anladim: Kitapta cinsel içerik var demektense cinsel içerikte kitaba yer verilmiş demek daha uygun olur sanırım. Fakat kitabi birakamadim çünkü kurgusu beni okuyacaksin dedi adeta.

neslihan karagöz 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · 3/10 puan

ben seni hiççç mi hiççç beğenmedim zar adam . hep kitabın bir yerinde sonunda bir atak yapacak birşeyler olucak diye bekledim ama beklentimi karşılamadın malesef. bana göre okuyucuya iyi bir mesaj vermeyen bir kitap oldu. karekteri hiç mi beğenmedim bir psikiyatrist ' in hayatını ve eylemlerini daha iyi bekliyorum ben açıkçası :)

Ahmet Sak 
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başta ilk önce saçmalık abartı diyeceğiniz bir kitap sonraların da adamın düşünceleri ve yapmak istediklerini düşündükçe kitabın içine düşüyorsun psikoloji olarak okunacak kitaplardan biri diyebilirim şahsi fikrim

yaprak mısra 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

hayatımda okuduğum en kötü kitaplardan biriydi. bir kitabı maksimum bir haftada bitiren ben bu kitaba aralık ayında başladım ve ancak bitirebildim. yok yani gitmedi. sırf başladığım kitabı yarım bırakma huyum olmadığı için zorladım kendimi

Librarian 
08 Eki 2014 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Okuyacağım kitaplar hakkında öncesinde iyi kötü bir araştırma yapmaya çalışırım. Hele ki satın alacaksam. Bu roman yoklukta Abdurrahman Çelebi şeklinde elime geçtiği için bir kaç okuyucu yorumuna göz atıp okumaya başladım. Yorumların büyük bir kısmında yarısına kadar katlanın sonra değecek dendiğinden sabırla katlandım. Ama ıı ıııh. Psikoloji sevdiğim bir alan olmasına, kendimi oldukça açık fikirli biri olarak tanımlamama ve tüm sabır katsayılarımı kullanmama rağmen Zar Adam'ın peşine takılamadım bir türlü. Ve ciddi anlamda sıkıldım. Felsefesini savunmak adına yaptığı tüm o şahane tahlillere rağmen zar adam mentalitesini sunma, test etme ve yaşama biçimi bana çok yanlış ve sıkıcı geldi. Kitabı yarım bırakmadıysam tek nedeni yarım kalan romanların bende karabasan etkisi yaratıyor olmasındandır.

Kitaptan 33 Alıntı

Lulum 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ahmakları takdir etmek için ahmak, sürüyü takdir etmek için sürünün içinde olmak gerekir.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 88)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 88)
Dideral40 
16 Haz 19:29 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bir yere bağlanıp kalmış gibiyim. Yaşadığım hayattan ve kendimden bıkmıştım, yaşamdan zevk almıyordum, ama diğer yandan da tercih ettiğim bir değişim de yoktu.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 12 - Pegasus)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 12 - Pegasus)
Dideral40 
20 Haz 15:35 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Birbirimize karşı derin, delice, açıkça nevrotik bir ihtiyaç hissettik; toplumun sosyal olarak kabul edilen çılgınlık türlerinden biriydi bu, yani aşktı.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 100 - Pegasus)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 100 - Pegasus)
Rumeysa 
26 Ağu 13:14 · Kitabı okudu · 3/10 puan

"Siyah ya da beyaz, ne olursak olalım, ben sana yardım etmek istiyorum. "

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 39)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 39)
Tuncay YILDIRIM 
19 Haz 10:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Çocuklar sayı tutma sıkıntısına nadiren katlanırlar, kim kazandı, kim kaybetti konusuna pek önem vermezler, ödül düşünmezler, oyun sona ermese bile aldırmazlar. Aslında çocuklar şans elemanının fazla olduğu oyunları severler, çünkü böyle oyunlarda bireysel yetenekler doğrudan doğruya kıyaslanmaz. Otomatik olarak yeniden başlayan oyunlardan hoşlanırlar, böylece herkese yeniden şans tanınmış olur.

Zar Adam, Luke RhinehartZar Adam, Luke Rhinehart
Gezgin 
15 May 22:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü iyi söylenmiş bir yalan tanrıların armağanıdır.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 7 - Pegasus)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 7 - Pegasus)
Rumeysa 
27 Ağu 23:36 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Yavaşça ama sürekli olarak deliliğe doğru ilerliyordum, dostlarım. Benliğimden geriye kalan her ne varsa değişiyordu.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 166)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 166)
Rumeysa 
27 Ağu 10:21 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Öğrendiğimize göre çocuk dünyada düzen ve tutarlılık görmek ister, aksi takdirde güvensizlik hisseder ve korkar. Ama nasıl bir düzen olmalı bu? Çocuk uygun tutarlılık görmek zorunda değildir, bana göre çocuk uyumlu, güvenilir uyumsuzlukla da büyüyebilir. Aslında hayat böyledir; eğer ebeveynler sadece uyumsuzluğu kabul etseler ve övseler, çocuklar ebeveynlerinin riyakarlığından ve cehaletinden asla korkmayacaklar.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 130)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 130)
4 /