Zar Adam

6,1/10  (230 Oy) · 
1.009 okunma  · 
103 beğeni  · 
4.768 gösterim
Gündelik hayatından monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist Luke Rhinehart Manhattan'da eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır. Hem Batı hem de Doğu felsefelerinin hayatın anlamı alternatiflerinden tatminsizlik yaşayarak basit zar atışlarıyla kendi dinini oluşturarak hayatını sonsuza kadar değiştirir.
Rhinehart ve hastaları kısa zaman içinde ebedi kurtuluşlarının tek yolunun her şeyi zarların kararına bırakmak olduğuna inanmaya başlarlar. Luke, seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki zar atışlarıyla yeni dinini muhafazakar davranış ve ahlak çöküntüsünün esprili bir birleşimine dönüştürür. O bu düşünceyle kendi yaşantısını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır..

Amerikan psikoanalitik kültürünün fütursuz bir parodisi ve rahat okunan Zar Adam kitabı eğlenceli, mizahi, şok edici ve altüst edici...

"Hafızalardan silinmeyecek bir kitap. Çok zekice kurgulanmış."
-Time Out-

"Olağanüstü eğlenceli. Gelecekte hayatınızı değiştirebilecek kışkırtıcı fikirlerle dolu, çok tehlikeli."
-Forth Star, Telegram-

"Etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı bir roman. Ancak o tehlikeli bir roman olabilir. Okuyucular gözlerinden yaş gelene kadar gülecekler."
-David Slavitt-

"Çok sayıda eğlenceli öğenin olduğu bir cehennem. Rhinehart bir yazar olarak üstün bir performans sergilemiş."
-New York Herald-

"Eğlenceli ve iyi yazılmış. Yalnızca ilk 30 sayfası çağdaş nihilizm düşüncesinin zekice bir özeti. Zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına kuşku yok."
-Time-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786055943394
 • Orijinal Adı:
  The Dice Man
 • Çeviri:
  Enver Günsel
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir anlığına aklına gelen çılgınca bir fikri hayat felsefesi haline getiren bir kahramanın öyküsü. İradesini zihninden alıp bir maddeye nakleden bir insanın başından geçen komik, trajik yer yer rahatsız edici, tam olarak "garip" diyebileceğimiz olaylar silsilesi. Yazarın zaman zaman 3.kişi açısından 1.kişi açısına geçerek anlatımı romana farklı bir hava katmış. Romanı bitirdiğinizde içinizden yükselen kınama duygusuna fazla kapılmamanızı öneririm.

Sadettin TANIK 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İlginç bir kurguyla yazılmış bir roman. Uçuk bir fikir nasıl saplantı haline gelebilir ve hayatınızı nasıl topyekün etkiler bu romanda bunu göreceksiniz. Uçuk bir fikirle yazılmış bir romanı sevebilecekseniz okuyun...

Ahmet Sak 
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başta ilk önce saçmalık abartı diyeceğiniz bir kitap sonraların da adamın düşünceleri ve yapmak istediklerini düşündükçe kitabın içine düşüyorsun psikoloji olarak okunacak kitaplardan biri diyebilirim şahsi fikrim

neslihan karagöz 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · 3/10 puan

ben seni hiççç mi hiççç beğenmedim zar adam . hep kitabın bir yerinde sonunda bir atak yapacak birşeyler olucak diye bekledim ama beklentimi karşılamadın malesef. bana göre okuyucuya iyi bir mesaj vermeyen bir kitap oldu. karekteri hiç mi beğenmedim bir psikiyatrist ' in hayatını ve eylemlerini daha iyi bekliyorum ben açıkçası :)

Librarian 
08 Eki 2014 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Okuyacağım kitaplar hakkında öncesinde iyi kötü bir araştırma yapmaya çalışırım. Hele ki satın alacaksam. Bu roman yoklukta Abdurrahman Çelebi şeklinde elime geçtiği için bir kaç okuyucu yorumuna göz atıp okumaya başladım. Yorumların büyük bir kısmında yarısına kadar katlanın sonra değecek dendiğinden sabırla katlandım. Ama ıı ıııh. Psikoloji sevdiğim bir alan olmasına, kendimi oldukça açık fikirli biri olarak tanımlamama ve tüm sabır katsayılarımı kullanmama rağmen Zar Adam'ın peşine takılamadım bir türlü. Ve ciddi anlamda sıkıldım. Felsefesini savunmak adına yaptığı tüm o şahane tahlillere rağmen zar adam mentalitesini sunma, test etme ve yaşama biçimi bana çok yanlış ve sıkıcı geldi. Kitabı yarım bırakmadıysam tek nedeni yarım kalan romanların bende karabasan etkisi yaratıyor olmasındandır.

yaprak mısra 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

hayatımda okuduğum en kötü kitaplardan biriydi. bir kitabı maksimum bir haftada bitiren ben bu kitaba aralık ayında başladım ve ancak bitirebildim. yok yani gitmedi. sırf başladığım kitabı yarım bırakma huyum olmadığı için zorladım kendimi

Kubra Cangul 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Okuduktan sonra anladım kitabın kapağında yazanların abartı olduğunu çünkü benim hayatımı değiştirmediği gibi maalesef hiç beğenmedim. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Klasiklere devam :)

Yavuz selim zık 
03 Şub 16:28 · Kitabı okudu · 1 günde · 2/10 puan

Kitabı okuduktan sonra yaktım.. Bu kadar lanet bir kitap olamaz. inanılmaz derecede saçma ve gereksiz buldum kitabı. Sapık sadist ve psikolojisi bozuk bir karakter var ve bu karakter psikiyatri uzmanı. Hadi hayatını zarlara göre yönlendiriyorsun tamam da diş fırçalamak için de zar atmak nedir ? aşırı derecede cinsel isteği olan karakter yaptığı işin günah olduğunu biliyor fakat kararı verenlerin zarlar olduğunu düşündüğü için kendini günahkar değil de hz. isa yerine koyuyor. zarların da tanrı olduğu düşünüyor. dolayısıyla zarlar ile yapılan suç ve günahın tanrının işi olduğuna inanıyor. BU KİTAP BENİM KİTAP SERÜVENİMDE Kİ KARA LEKE OLMUŞTUR. Uzak durun.

Necmiye 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Psikiyatr luke Rhinehart evli .2 çocuklu iyi hayatı olan birisidir,hayatında bir şeylerin eksikliğini farkeder,zar adam olduktan sonra hayatı.aile.düzeni,işi altüst olur.Hayatındaki yapacağı her şeyi zarlara danışarak yapmaya başlar.o kadar ilerletir ki işi zarlardan çıkan sonuç iyi de olsa kötü de olsa koşulsuz uygular.Adete bir din haline getirir bu uygulamayı.Anormal davranışları yüzünden deli olduğu kanatine varılmıştır artık.netice itibariyle Freud'un düşünceleri etkisinde kalınarak,biraz esprili,biraz abartılı,uç örneklerle yazılmış etkileyici,ama kitabın arka kapağında yazıldığı gibi olağanüstü,şok edici de değil.

Tuncay YILDIRIM 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Arkadaş arasında yapılan kitap sohbetlerinde övgüyle bahsedilen bir kitap olması bende yüksek bir beklenti oluşturdu. Daha önce yazarın kitaplarından (Kafası Kıyak) birini okumuştum ve beğenmemiştim. Kitap beklentimi karşılamadı.

4 /

Kitaptan 13 Alıntı

Ayşegül 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ahmakları takdir etmek için ahmak, sürüyü takdir etmek için sürünün içinde olmak gerekir.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 88)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 88)
Ferhat Bacik 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

1. Ben bir çok benden oluşuyorum
2. Patron olarak tayin ettiğim beni ömür boyu sorumluluğa mahkum etmeyeceğim.
3. Azınlık benlerime kendi ölçüleri oranında kendilerini yaşamalarına fırsat vereceğim.
4. Zar yöntemi dışında hiç bir istekte uzlaşmıyoruz. Çünkü aslında uzlaşma bir aldatmacadır. Tüm benlerim kendi isteklerini gerçekleştirmek için fırsat bulacaklar.
5. Zarın sonucunu asla tartışmayacağım.

Zar Adam, Luke RhinehartZar Adam, Luke Rhinehart
Librarian 
 03 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Librarian
Hayat can sıkıntıları okyanusunda vecde gelme adalarıdır ve otuz yaşından sonra kara nadiren görünür. En iyi durumda, aşınmış bir kumsaldan diğerine dolaşıp dururuz ve çok geçmeden üzerine bastığımız bütün kum tanelerini tanır gibi oluruz.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 10)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 10)
ipek 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zar benim çobanımdır; ben istemeyeceğim;
O benim yeşil çimenlere uzanmamı ister, bende yatarım;
O beni durgun suların kıyısına götürdü,ben yüzdüm.
O benim ruhumu mahvetti:
O beni doğruluk yoluna götürdü
tesadüfler hatırına...

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 274)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 274)
Muharrem Armağan 
 21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bütün insanlar çok yalanlı bir toplumda tüm benlikleriyle yalan söylerlerse, sadece hastalar dürüst olmaya çalışırlar ve sadece çok hasta olanlar diğerlerinin dürüst olmasını isterler.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 281 - pegasus)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 281 - pegasus)
Tuncay YILDIRIM 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kendinizi anlayın,kendinizi kabul edin ama kendiniz olmayın.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 11)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 11)
Necmiye 
 15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanın değişebilmesi için, onun hakkında hüküm verecek olan çevresinin değişmesi gerekir. İnsan çevresi, etrafındaki insanlar, kurumlar, mağazalar, sinema kahramanları, kendisini neşelendiren ya da kızdıran filozoflar tarafından tanımlanır. Büyük psikolojik rahatsızlıklar -kimlik çatışmaları- bir birey çevresindeki insanları değiştirmeye başladığında meydana gelir. Ben iyi bir oğulum olgusundan ben iyi bir dostum olgusuna geçiş bir devrim sayılır. Diğer yandan, adamın dostları ona bir yıl sadık kalır, ertesi yıl ihanet ederlerse ve adam da sadık koca iken değişik hergele olursa devrim olmamış demektir. Sınıf kuralı dokunulmamış olarak kalır, sadece küçük meselede politika değişikliği olmuştur.

Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 177)Zar Adam, Luke Rhinehart (Sayfa 177)
2 /