Zihin, Ahlak ve Beden Eğitimi

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
452 gösterim
Herbert Spencer, 1820-1903 yılları arasında yaşamış ünlü İngiliz sosyolog ve filozoftur. Yapmış olduğu çalışmalar ve yazdığı eserlerle yaşamış olduğu dönem ve sonrasına ışık tutmuştur. Spencer eserlerinde siyasi, sosyal ve felsefi olayların yanı sıra eğitim konusunu da işlemiştir. Eğitimle ilgili fikirlerini yoğun olarak yansıttığı Zihin, Ahlak ve Beden Eğitimi (Education: Intellectual, Moral and Physical) adlı eseri bunun en önemli kanıtıdır.

Spencer, Zihin, Ahlak ve Beden Eğitimi adlı eserini 1861 yılında yayınlamıştır. Elinizdeki bu kitap toplam dört bölümden, Spencer’ın ifadesiyle toplam dört makaleden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazar Temmuz 1859’da Westminster Review’de yayınladığı “Hangi Bilgi Daha Değerlidir?” adlı çalışmayı, ikinci bölümde Mayıs 1854’te North British Review’de yayınladığı “Zihin Eğitimi” adlı çalışmayı kullanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise Nisan 1858 ve Mayıs 1859’da British Quarterly Review’de yayınladığı “Ahlak Eğitimi” ile “Beden Eğitimi” adlı çalışmalardan yararlanmıştır. Spencer kitabın önsözünde bu makaleleri tekrar gözden geçirdiğini ve üzerinde çeşitli değişiklikler yaparak kitaba son şeklini verdiğini açıklamaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053644736
 • Çeviri:
  Mehmet Münir (Ertegün) İbrahim Balcı Selahattin Kaymakcı Ömer Faruk Sönmez Bahri Ata
 • Yayınevi:
  Pegem Akademi Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Bazi kimselere üstünlük kurarak onlarin hürmet ve bağlılığını , kendimizden yüksek derecede olanlarin sevgisini ve hosnutlugunu kazanmak , hayatın başlıca faaliyetlerinden ve temel uğraşlarındandir.

Zihin, Ahlak ve Beden Eğitimi, Herbert Spencer (Sayfa 21)Zihin, Ahlak ve Beden Eğitimi, Herbert Spencer (Sayfa 21)