Zihin Kuşları

9,0/10  (1 Oy) · 
10 okunma  · 
1 beğeni  · 
574 gösterim
"Zihin Kuşları, durağanlaşmış edebiyat ortamımızda sanki yetmişli yılların canlı, temiz, taze rüzgârlarını yeniden estiren bir kitaptır. Leylâ Erbil, düşünce yazılarından edebiyatçılığını, edebiyatından düşünsel altyapısını sezebildiğimiz, duru, saydam olduğu kadar çok katmanlı ve derinlikli bir yazar.

"Zihin kuşları" nereye uçuyor, nereye konuyor? Bu kitap boyunca onları takip ediyorsunuz, kanat çırpıntılarını duyuyorsunuz; ama bir uçuş programı, bir rota çıkarmak isterseniz yaya kalıyorsunuz. Neden böyle? Çünkü Erbil, denemeleriyle bizi bir şemaya, bir sisteme bağlamayı amaçlamış değil. Tersine, kuşlara serbestçe uçup konsunlar diye ufkumuzda yer açalım istemiş olmalı."
-Füsun Akatlı-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  210
 • ISBN:
  9789754584646
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Ölümün kaçınılmazlığı, insanın bu evrensel korkusunu karşılayamayan sistemler; onları aldatmaya çalışmayan onurlu eleştirel akıl her zaman durup durup gizemciliğin kucağına düşüyor. Zayıf ve sakatlanmış olan kişilerin düşkünlüğü yüzünden kurtuluş da erteleniyor. Dinler bu yüzden yok olmuyor. Gizemlere her zaman bir yer var böyle adaletsiz bir dünyada. Esrarlar, sırlar, gizemler, mucizeler, fallar, tarotlar, yıldızlar...

Zihin Kuşları, Leyla ErbilZihin Kuşları, Leyla Erbil