Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Sadece oy isterken ve çocuk isterken devlet - baba tarafından hatırlanan, ev içi hayata mahkûm olunması arzulanan, kimi zaman buna cesaret edip dillendirilen, iş hayatında hem çalışan emekçi olarak hem de bir kadın olarak iki defa ezilen, kadına yönelik şiddetle mücadelede koydukları yasa (6284) uygulanmayan, yine bir bahaneyle İstanbul sözleşmesi gibi şiddete karşı bir güvencenin elinden alındığı, tüm bu olumsuzluklara rağmen fiili olarak bunlara karşı direniş gösteren, bunu yaparken yalnız kalan ancak mücadelesinden vazgeçmeyen ve kazanan/kazanmaya devam eden tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. 8 Mart bir bilinçtir. Kadın cinayetlerin politik olduğunun, Ev içi görünmeyen emeğin varlığının duyurulduğu, Kadına yönelik şiddetle mücadelede ses olduğunun, Toplumun eşitsiz odaklarına karşı bir duruş olduğunun, Kapitalist patriyarkal düzen karşısında çöken muhalefete ve ideolojilere rağmen ayakta kalabilmenin, İnsan olma bilincinin (doğaya, hayvana karşı da duyarlı olma bilinci) ayakta tutulduğu gündür 8 Mart. Bu vesileyle kutlamaktan çok, bilincine varmanın önemine değinerek anmak isterim 8 Mart'ı. Var olsun.
Reklam
Günümüz Kutlu Olsun 💜💜
ABİKE
ABİKE
🌸 https://1000kitap.com/kitaptirtil 🌺
CAN SUYUM
CAN SUYUM
🌹 @vanillaheidi 🌷
Gönül Makâmı
Gönül Makâmı
💐 https://1000kitap.com/Yok_k 🌼
Kübra
Kübra
🌻
ELissa
ELissa
💐
Jın
- yeniden doğacaksın, gerçek olacaksın, kendi annen, kendi baban olacaksın; kendi çocuğun kendi kusursuzluğun... g ö z l e r i n i a ç sen topraksın sen yeşilsin sen mavisin sen aslolansın -
Alejandra Jodorawsky
Alejandra Jodorawsky
İYİ Kİ KADINIM..
🫂💫 Yüzümde, bana güzel anılarımı hatırlatan çizgilerim; gözlerimde, bana hedeflerimi hatırlatan mor halkalarım; kalbimde sonsuz hissettiğim bir merhametim var. Kendime has bir güzelliğim; kendi doğru bildiklerim; biraz çocukluğum, biraz deliliğim; hem dağınıklığım, hem titizliğim var. Hem anneyim, hem sevgiliyim; ellerimde becerilerim, kendime yetebildiğim bir yüreğim var. İyi ki kadınım; çünkü en karanlıkta bile, kendime ışık olacak bir gücüm var.
Var olsun kadınlar! #8Mart Günaydın. Olan bitenin üzerine çokça düşünmek bizi ekseriyetle iyi yerlere götürmez. Bilirsiniz, nedenleri düşünmek insanı çürütür. Morrison'a kulak vermeliyiz belki de: "Ama nedenin altından kalkmak zor olduğu için, insan nasıla sığınmalı." Nedenleri bir kenara bırakıp, sonranın nasıl olacağına bakmalı
Reklam
Ben deli bir kadınım. Hep olmazlardadır aklım. Bakmadan su gibi akıp giden yıllara… Yaşlanmam, meydan okurum zamana. Ben deli bir kadınım. Hep olmazlardadır aklım. Kör bir inatla inanırım umuda… Düşerim, düştüğüm uçurumun kıyısından Tutunurum hayata. Ben deli bir kadınım. Hep olmazlardadır aklım. Gün gelir, ellerimle örerim etrafımdaki duvarı… Gün gelir, bir pire için yakarım ısındığım yorganı. Aşk dersen… Hep aynı… Onyedi yaşımın heyecanı. Dedim ya; Ben deli bir kadınım. Kimseyle ilgisi olmaz yaşadığımın. Mutluluğumu da mutsuzluğumu da Kendim yaratırım. Birhan Eroğlu
Neydi o dünkü havan öyle !
Bu ülkede, bir kadını sokak ortasında dövebilir, hatta öldürebilirsiniz. Ancak, öpemezsiniz. Çünkü biz ahlâklı bir toplumuz.
Güne gündeme dair
Bugun Gratis'i çılgın indirimlerle yağmalayacak ve bu yüzden ücretsiz ekstra mesai yapacak kadınlarında gününü kutlarım. Her seçim öncesi kadin haklarından dem vurup hiç bir şey yapmayan siyasetçi seninde gününü kutlarım Kadıni kadına şiddet,tecavuz,taciz üzerinden sömüren reyting sevdalısı senarist, televizyoncu dizi oyuncusu seninde gününü kutlarım Evinde kıçını devirip beğenmediği kadinlar günü paylaşımı bırakmayıp karısına "nerde kaldı benim çay"diyen evin öküzü seninde gününü kutlarım. Çalışma hayatında kendi hemcinslerine kariyer uğruna mobing uygulayan kadin seninde gününü kutlarım.
Reklam
Her başarılı kadının arkasında kendisi vardır.💪🏻
Kadınlar insandır, Biz insanoğlu... Neşet Ertaş
8 Mart’ı çıkarlar için kullanmadığımız birgün gelirse, işte o zaman gerçekten kutlu olacak ✊
Kadınlar...
Seni yok sayacaklar, sen daha çok var olacaksın. Sezai Karakoç
Özgürlük
Kor bir ateştir yüreğim. Coşku büyüttüm koynumda. Oğul(kızım)gitme demedim. Omuz verdim kavgasına. Bulutlar ağlar dağlardan akar. savrulur zindanlara zinciri kırar duvarı yıkar. kavuşuruz meydanlarda. boy veriliyor karanfilim. Özgür günün müjdesiyle. kızım(oğul) gitme demedim. Soluklar verdim sesine. boran ayırdı elimi. onun sıcak ellerinden. baş eğmez kar çiçeği. onurla yanındayım ben. Söz-müzik grup yorum
84 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.