1000Kitap Logosu
Resim

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

17 Takipçi
TAKİP ET
251 syf.
·
Puan vermedi
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Her ne kadar markaların pembe çiçeklerle romantikleştirdiği, anlamından kopup bugün çok daha farklı şekillerde “kutlanan” bir gün olarak karşımıza çıksa da biz bu günün varlık amacından soyutlanmasına izin vermeyeceğiz. Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlandığı şekliyle kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine; ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Bunun için öncelikle 8 Mart’ın uluslararası bir gün olarak tanınmasına gelene kadarki süreci, kadınların tarihini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Kadınlara karşı önyargı ve cinsiyet temelli ayrımcılığın çağdan çağa değişerek nasıl günümüze kadar uzandığını görmek kadınların bugünkü mücadelesini anlamaya yardımcı olacaktır. “Kadın doğasının yaşanabildiği özgür bir çağ oldu mu hiç? Erkekler eşlerinin karnını denetim altına almayı ilk ne zaman akıllarına koydular? Çağlar boyunca kadınlar, çocukluklarını, ergenliklerini, olgun yaşlarını ve yaşlılık yıllarını nasıl geçirdiler?” Aklımızdaki bu sorulara kısa kısa yanıtlarıyla akıcı bir şekilde anlatan dört kadın var karşınızda: College de France’ın onursal profesörü antropolog Françoise Heritier, kadın tarihi uzmanı bir tarihçi olan Michelle Perrot, düşünür Sylviane Agacinski ve tarihçi ve siyaset bilimci Nicole Bacharan. Kadınların “en güzel” tarihini bir de onlardan dinleyelim. İyi okumalar :)
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kadın
8 mart Emekçi Kadınlar Gününde çıkan kitabı okumaya başladım. Her hikâyenin basında 21 güzel resimle başlayan hikayeleri merakla ve zevkle okuyacağıma inanıyorum. İlk göz attığımda dikkatimi çeken hikayeler Zaman Gebe, Bazen Çikolata Yetmez ve Annem,Bebek ve Ben başlıkları oldu. Kitabın sonunda 21 kadının yasam öyküleride eklenmiş. 22 kadın 22 öyküde 8 mart 2022 'de çıkacakmış tüm kitap severlerin haberinsimdiden olsun. “Projenin sahibi ve kitabın editörlüğünü yapan Funda Ergenekon liderliğinde, Türkiye’nin dört bir yanından çok değerli 21 yazar bir araya gelerek, kadın temasını konu alan “21 Kadın 21 Öykü” isimli bir kitap seçkisi hazırlandı. Her öyküye can veren sözcüklerin önünde 21 ressamın çizimleriyle karşılaşacaksınız. Bu kitapta rakamlardan ibaret sayılan, çoğu zaman da sayılmayan tüm kadınların gerçekçi öyküleri sizlere sunuluyor. Kitapta öyküleri yer alan 21 yazar, 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Günü için bu kitabı sevdiklerine ve dünyaya öyküleri anlatıldıkça yaşayacak tüm kadınlara armağan olarak hazırladıklarını da belirtiyorlar.” 21 Kadın 21 Öykü kitap seçkisinde yer alan yazarlar: Aybüke Çolakoğlu, Ayser Özbulut, Belgin Bıyıkoğlu, Berrin Yelkenbiçer, Birsen Yurtdaş, Dilek İşcen Akışık, Elif Yalçın, Esra Sungun, Ferah Aladağ, Feride Cihan Göktan, Funda Ergenekon, Gülşah Babayiğit, Hatice Dökmen, Kerime Ural Cengiz, Meral Kurulay, Meyrem Karadeniz, Mezbure Keleş, Neslihan Eruslu, Nesrin Aslan, Raziye Demiralay, Zeynep Kasap
21 Kadın 21 Öykü
7.7/10 · 53 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
127 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kadının ve erkeğin hayata dair bakış açıları ve birbirleriyle uyum içinde olmaları için anlatılan tadından geçilmeyen bilgelik dolu okumaktan keyif aldığım bir kitap oldu, bi tık rahatsız olduğum noktalarda oldu Yaratanın dünya olarak görülmesi ve aşkın ilahlaştırılması kısmını çok hoş karşılayamadım ama mecazendir diyerek takılmamak için geçiştirdim, bu durum haricinde keyifle okunabilecek bir eser tavsiye ederim.
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
20 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
bir çocuk kitabı olduğunu düşünmüyorum.Ama orta çağda kadınlara olan tavırlar bakış açısı ve kadınlara nasıl muamele edildiğini çok güzel bir şekilde anlatmış. hikaye değil ama o çağı anlatmasını çok beğendim. insan okurken şuanki zamanın değerini anlıyor .etkileyici
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
Puan vermedi
Dolunay Kadınları İncelemesi
Dünyanın en saygın edebiyat ödülleri arasında yer alan Booker Uluslararası Ödülü’nü kazanan ilk Arapça roman olan Dolunay Kadınları aklı da kalbi de ele geçiren bir kitap… Yazarın titizlikle işlenmiş sanatı, okuru zengin bir hayal dünyasına davet ediyor. Zaman ve ölümle ilgili derin soruları ve ortak tarihimizin rahatsız edici yönlerini ele alıyor. Irk, kölelik ve cinsiyet gibi toplumsal klişelere direnirken, üslubunu bir metafor olarak ustaca kullanıyor. Dolunay Kadınları, bizi kısıtlayan ve özgürleştiren güçler üzerine düşünmemiz için çağrıda bulunuyor.
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
11 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.