Profil
Manidar koşular..
Bir ceylan çılgın gibi koşuyordu. Bir fil sordu: - Niye böyle koşuyorsun ceylan? Ceylan cevap verdi: - Polis köydeki bütün keçileri tutukluyor. Fil: - Ama sen keçi değilsin ki. Ceylan: - Yargının içinde bulunduğu durumda keçi olmadığımı kanıtlaman yirmi yıl sürer! Ve fil de koşmaya başladı.. (Alıntı)
Sosyal realite..
Cambazın biri, eşeği yularından çekip gelmiş pazara. Bir başka cambaz yanaşmış: - “Kaça bu eşek?” “Bin lira.” - “Aldım gitti, ver elini helalleşelim..” Birkaç kişi alıcının kulağına fısıldamış: “Yahu görmüyor musun, bu eşek topal. Onun için ucuza verdi.” - “O eşek topal değil, tırnağının arasına taş kaçmış. Bu nedenle topal sanıp ucuza elden çıkarmaya bakıyor.” Eşeği satana koşmuşlar: “Yahu bu eşek topal değilmiş, tırnağına taş kaçmış.” Satıcı gülmüş: “Eşek topal olmasına topal da, öyle sansınlar diye taşı tırnağına ben koydum.” Alıcıya koşmuşlar: “Yahu bu eşek gerçekten topalmış, taşı o koymuş. Seni de kandırdı, parayı aldı!” Alıcı dövünmeğe başlamış: - “Vay namussuz herif! Verdiğim para sahte olmasaydı beni kazıklayacaktı demek..” Başka bir mecradan fıkrasını alıntıladığım Oktay Zingal adlı arkadaş fıkranın sonuna şu manidar yorumu eklemiş: "Çağımız insanının ahlâk yapısının özeti...! Yalan söylediklerini biliyoruz.!! Yalan söylediklerini biliyorlar.!! Yalan söylediklerini bildiğimizi biliyorlar.!! Yalan söylediklerini bildiğimizi bildiklerini biliyoruz.!! Ama yine de o yalanı söylüyorlar.!!"
Reklam
“Anne, üşüyorum. Sobayı yakamaz mısın?” “Kömürümüz yok.” “Neden?” “Çünkü baban işsiz kaldı.” “Neden?” “Fazla kömür olduğu için.” Böylesine bir delilik, kapitalist sistemin doğası gereğidir. Çoğu toplumsal normlarda bu delilik, apriori olarak kabul görür.
Musa, İsa ve sakallı bir ihtiyar golf oynuyormuş. Musa uzun mesafeli bir atış yapmış; top çim alana inmiş ama dosdoğru gidip yapay gölcüğe yuvarlanmış. Aynı anda Musa sopasını kaldırmış, gölcüğün suları ikiye ayrılmış ve top yoluna devam edip çimlere ulaşmış. İsa da uzun bir atış yapmış. Onun vurduğu top da doğrudan gölcüğe gitmiş ama tam içine düşecekken havada asılı kalmış. İsa gitmiş, suyun üzerinde yürüyüp topu almış ve yeşilliğe bırakmış. Sıra sakallı ihtiyara gelmiş. İhtiyarın vurduğu top doğrudan çitlere çarpıp yola fırlamış, o sırada yoldan geçen bir kamyondan sekip gerisingeri golf sahasına yönelmiş. Bu top da gölcüğe gidiyormuş ama gitmemiş, çiçeklerin arasına düşmüş. Çiçeklerin arasındaki bir kurbağa topu görür görmez atılıp ağzına alıvermiş. Tam o sırada bir kartal süzülerek gelmiş ve kurbağayı kapmış ve yükselmiş. Kartal, pençelerinde kurbağayla golf sahasının ucuna doğru ilerlerken kurbağa topu ağzından bırakmış ve top süzülerek doğrudan deliğe girmiş. Bunun üzerine Musa, İsa'ya bakmış ve "Babanla golf oynamayı hiç sevmiyorum."
Bir elektrik ampulünü takmak için kaç İtalyana gerek vardır? Biri ampulü tutar iki yüzü odayı çevirir.
Sayfa 178Kitabı okudu
İmam da Pek Cesur(!) Maşallah
Müslüman olmayan bir adam elinde büyük bir bıçakla camiye dalar ve sorar: Aranızda Müslüman olan var mı? Korkudan kimse bir şey diyemez. Birazdan yaşlı bir adam ayağa kalkar: “Ben Müslümanım” der. Bıçaklı adamla yaşlı adam camiden çıkarlar. Adam dışarıdaki koyunları gösterip: “Amca, bunları kurban edip fakirlere dağıtmak istiyorum ama ben beceremem yardım eder misin?” Yaşlı adam epey bir hayvanı kestikten sonra “ben yoruldum başka birini bul” der. Adam bu sefer kanlı bıçakla yine camiye girer ve sorar: “Aranızda başka Müslüman var mı?” Az önceki yaşlı adamı doğradığını düşünen cemaat çok korkar ve herkes aynı anda imama bakar. İmam: “Ne bakıyorsunuz bana. İki rekât namaz kıldırdık diye hemen Müslüman mı olduk?”
İstanbul YayıneviKitabı okudu
Reklam
Annemin dedesinin dedesinin iki tane hanımı varmış. Bir gün seçim günüymüş, dede demiş ki hanımlarına: "Mührü şu işaretin/sembolün üzerine basacaksınız." Onlar da tamam demişler. Neyse oyu kullanıp gelmişler. Dede "neye bastınız mührü" diye sormuş. Hanımlardan biri demiş ki: "Sıraya bastım" (:D) Öteki de demiş ki: "Sen saf mısın, duvara basılacaktı." (:D)