Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer

7,7/10  (45 Oy) · 
119 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.866 gösterim
Dikkat! İçerde Felsefespri var!

"Yılın en matrak çoksatarı"
-The Boston Globe-

"Çok güldüm, çok şey öğrendim, çok sevdim"
-Roy Blount Jr.-

Felsefe mi? Felsefeyi anlamak için büyük bir dehanın zekâsına ve peygamber sabrına sahip olmak gerekir. Bu doğru değil! Bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitap bu efsaneyi yerle bir ediyor.

"Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer..." ile birlikte kendinizi olağanüstü eğlenceli bir felsefe dersinin içinde bulacaksınız. Felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını göreceksiniz. Ama bir dakika... Bu iki kavrayış yolu, yani felsefe ile espri aynı şey mi yoksa? Fıkra ve esprilerin kuruluşu ve etkisiyle felsefi kavramların kuruluşu ve etkisi aynı malzemelere dayanmaz mı? İkisi de aynı şekilde aklımızı gıdıklamaz mı? Şey, biraz düşünüp sonra söylesek?

Harvard'lı iki felsefe profesöründen "güldürürken düşündüren" bir Stand-Up...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055691226
 • Çeviri:
  Algan Sengintüredi
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Hakan Kocaman 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Felsefeyi anlamak çoğumuz için zordur. Hatta bazılarımıza çoğu zaman saçma bile gelir. Felsefenin mizahla buluşarak herkesin kolayca anlayabileceği ve sıklıkla yüzünde tebessüm oluşacağı bir eser.

Erhan 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Son derece eğlenceli bir kitap. Komik fıkralarla harmanlanmış bir felsefe kitabı... Tabii yanınızda gülebileceğiniz bir arkadaşınız varsa beraber okumanız kitabı ayrı bir eğlenceli kılıyor. Ben eşimle okumuştum. Felsefeyi mizahi bir dille dinlemek isteyenler okusun derim.

ahmet kaplan 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

felsefeyi çok eğlenceli ve mizahi bir yolla anlatan,okurken hem bilgilendiren hemde içindeki fıkralarla güldüren çok güzel bir kitap.kitabı okuduktan sonra hemen diğerini okumak istedim

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felsefe ve mizah aynı potada birleşince bu kitap çıkıyor işte ortaya. Okumaktan keyif aldığım güldürürken düşündüren güzel bir kitap.

Gökhan Emiroğlu 
12 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarların çeşitli fıkralar ve espriler yoluyla felsefî akımları anlatıkları bu kitabı okurken zamanınızı keyifle geçireceksiniz.

Kitaptan 4 Alıntı

Murat Sezgin 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında genel olarak, geçmiş deneyimlerinden çıkarım yapmayan kişinin boş kafalı veya daha kaba tabirle tam bir salak olduğunu kabul ederiz.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 57)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 57)
Murat Sezgin 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz Batılıların çoğu, Doğu'nun "bir şeyi anlamıyorsan, aydınlanma yolundasındır" kavrayışını anlamayız.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 106)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 106)
Halil İbrahim kapan 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bildiğinizi düşündüğünüz şeyleri bildiğinizi nasıl bilirsiniz? "Biliyorum işte" yanıtını bir kenara koyduğunuzda geriye kalan epistomolojidir.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas CathcartPlaton Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart