Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer

7,9/10  (54 Oy) · 
142 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.955 gösterim
Dikkat! İçerde Felsefespri var!

"Yılın en matrak çoksatarı"
-The Boston Globe-

"Çok güldüm, çok şey öğrendim, çok sevdim"
-Roy Blount Jr.-

Felsefe mi? Felsefeyi anlamak için büyük bir dehanın zekâsına ve peygamber sabrına sahip olmak gerekir. Bu doğru değil! Bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitap bu efsaneyi yerle bir ediyor.

"Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer..." ile birlikte kendinizi olağanüstü eğlenceli bir felsefe dersinin içinde bulacaksınız. Felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını göreceksiniz. Ama bir dakika... Bu iki kavrayış yolu, yani felsefe ile espri aynı şey mi yoksa? Fıkra ve esprilerin kuruluşu ve etkisiyle felsefi kavramların kuruluşu ve etkisi aynı malzemelere dayanmaz mı? İkisi de aynı şekilde aklımızı gıdıklamaz mı? Şey, biraz düşünüp sonra söylesek?

Harvard'lı iki felsefe profesöründen "güldürürken düşündüren" bir Stand-Up...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055691226
 • Çeviri:
  Algan Sengintüredi
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Hakan Kocaman 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Felsefeyi anlamak çoğumuz için zordur. Hatta bazılarımıza çoğu zaman saçma bile gelir. Felsefenin mizahla buluşarak herkesin kolayca anlayabileceği ve sıklıkla yüzünde tebessüm oluşacağı bir eser.

Sinemis Özdemir 
29 Nis 23:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bölümüm olmasına rağmen anlamakta zorlandığım bir branş olan felsefeyi bu kadar eğlenceli düşünmezdim. Felsefespriler sizi düşünmeye iterken, okuduğunuz şeyleri kolayca anlamanız sizin ''filozof mu oldum lan ben şimdi¿'' diye düşünmenize sebep oluyor. Okumadan ölmeyin çünkü felsefe hayattır.

Erhan 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Son derece eğlenceli bir kitap. Komik fıkralarla harmanlanmış bir felsefe kitabı... Tabii yanınızda gülebileceğiniz bir arkadaşınız varsa beraber okumanız kitabı ayrı bir eğlenceli kılıyor. Ben eşimle okumuştum. Felsefeyi mizahi bir dille dinlemek isteyenler okusun derim.

Deliler Cumhuriyeti 
07 Mar 00:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Felsefi konuları çok eğlenceli ve mizahi şekilde anlatmayı başarabilmiş bir eser. Felsefeye ilginiz olmasa bile bu seriyi okumanızı tavsiye ederim. Eğer felsefeye karşı bir ilgi uyanmazsa içinizde çaylar benden. :)

ahmet kaplan 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

felsefeyi çok eğlenceli ve mizahi bir yolla anlatan,okurken hem bilgilendiren hemde içindeki fıkralarla güldüren çok güzel bir kitap.kitabı okuduktan sonra hemen diğerini okumak istedim

F.İ. 
15 Mar 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Üniversiteden çok sevdiğim bir hocamın tavsiyesi üzerine okumuştum bu kitabı. Felsefeyi bu kadar akılda kalıcı şekilde öğrettiğini fark edince serinin diğer kitaplarını da okudum. Hepsi birbirinden eğlenceli. Mutlaka okumalısınız.

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felsefe ve mizah aynı potada birleşince bu kitap çıkıyor işte ortaya. Okumaktan keyif aldığım güldürürken düşündüren güzel bir kitap.

Gökhan Emiroğlu 
12 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarların çeşitli fıkralar ve espriler yoluyla felsefî akımları anlatıkları bu kitabı okurken zamanınızı keyifle geçireceksiniz.

Kitaptan 9 Alıntı

Murat Sezgin 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında genel olarak, geçmiş deneyimlerinden çıkarım yapmayan kişinin boş kafalı veya daha kaba tabirle tam bir salak olduğunu kabul ederiz.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 57)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 57)
Murat Sezgin 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz Batılıların çoğu, Doğu'nun "bir şeyi anlamıyorsan, aydınlanma yolundasındır" kavrayışını anlamayız.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 106)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 106)

Ekonomi teorisi özellikle "fark olmayan yerde ayrım belirlemek"yanılgısına sıkça düşer.Örneğin,ilksel anlamda "yoksullara refah"ile "zenginlere vergi indirimi" arasında gerçekte ne fark vardır?

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 155)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 155)

Yirminci yüzyıl filozoflarından Karl Popper,tüme varımlı mantık eleştirisinde,bir teorinin sağlam olabilmesi için onun yanlış olduğunu gösterebilecek bazı mümkün durumların bulunması gerektiğini öne sürmüştür.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 33)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 33)

Eğitimli kitlenin bu büyük filozaflara ilişkin cehaletinin nedeni Akademik şovenizmi miydi?Yoksa esas suçlanması gerekenler,dönemlerinde bu müthiş kadınları ciddiye almamış domuzlar mıydı?

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 144)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 144)
Halil İbrahim kapan 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bildiğinizi düşündüğünüz şeyleri bildiğinizi nasıl bilirsiniz? "Biliyorum işte" yanıtını bir kenara koyduğunuzda geriye kalan epistomolojidir.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas CathcartPlaton Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart

Soren,"ben,bir bireyim.Yukarıdan bakılınca her şeyin pek huzurlu görünmesi kimi umurunda?Ben burada,ortasındayım ve endişeliyim.Tehlike ve umutsuzluk içindeyim.Ben'den bahsediyorum.E,bana ne evrenin yuvarlanıp gidişi kaçınılmazsa ? Üstüme yuvarlanıyor yahu!"

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 111)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 111)