Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini

8,4/10  (22 Oy) · 
62 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.243 gösterim
"Evet, bol bol okuyarak, varlığımın, bir olasılık olduğumun kanıtlarını aradım.Kendimi nerede buldum bilir misiniz? Kaybolmuş, başka bir dünyada güzel ve doğru olduğumu nasıl öğrendim? Bir Yunanlının yazdıklarını okuyarak.

Güler misin ağlar mısın? Ben bir İtalyan askeriyim ve ataları benim gibilere gönüllerince sevmek hakkını tanıyan biricik halkı eziyorum."

De Bernieres, kitabında Yüzbaşı Corelli, Dr.Yannis, Pelagia ve Carlo gibi kendi kahramanlarını Hitler, Mussolini, Komünizm ve Faşizm gibi insanlık tarihinin kahramanları (!) ile buluşturuyor.

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini duygusal ve neşeli, lirik ve öfkeli, trajik ve ironik, açıksözlü ve şaşırtıcı üslubuyla, yayımlandığı günden bu yana bir fenomen olmaya devam ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  465
 • ISBN:
  9789750802102
 • Orijinal Adı:
  Captain Corelli's Mandolin
 • Çeviri:
  Özden Arıkan, Sevgi Sanlı
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Kaya 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

II.Dünya Savaşında Faşist İtalya'nın Yunanistan'ı işgali sırasında bir İtalyan Komutan olan Yüzbaşı Corelli'nin yunanlı bir kadın ile olan aşkını anlatır.Duygu, Sanat, dostluk, savaş katliamları gibi durumları iç içe geçirerek anlatan nefis bir roman.

Leyla durmuş 
20 Ağu 01:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savaşın insan üzerindeki etkisini anlatan oldukça başarılı kitap. Baştan sona muhteşem bir akıcılık... etkisini üzerimden atamadigim hayatımda okuduğum en güzel roman diyebilecegim, yüzümde tebessümle anlatabileceğim bir şaheser

Halil Yavuz KAYA 
17 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yakın tarihi, harikulade bir aşkın izdüşümüyle, yazarın mükemmel yorumu, müthiş betimlemeleriyle.. defalarca okuyabileceğim tat da, duygusallık ile gerçekliği aynı teknede ustaca yoğrulmuş. müthiş bir kitap.
OKUYUNUZ...

Heathcliff Andrew Ledger 
 03 Tem 23:11 · Kitabı okudu · 7/10 puan

garip duygular içerisinde bırakan eser.özellikle verdiği şaşkınlık , ' yok canım bu kadar olur mu ? ' cümlesini kullandırtması değişik bir eser olduğunu kanıtlar nitelikte.en etkili ve akılda kalıcı örneği ise zorlu hava koşullarında yapılan savaş esnasında bir askerin ısınmak için tuvalet ihtiyacını üzerinde gidermesidir.gerçekten böyle bir an yüzyıllarca unutulmayacak türden bir andır. savaş , insanların birbirlerini alçaltmak için yaptığı eylemden başka bir şey değildir , acıdan başka bir şey vermez.

Kitaptaki aşk ve sevgi konusuna gelecek olursak ; mandras ve pelage arasında yaşanan şey aşktır yani yüzeyseldir , geçicidir, bedenseldir ama pelage ve corellli arasında yaşanan şeyin adı sevgidir ve sevgi tinseldir. bu ilişkide aşk eşiği çoktan aşılmıştır artık . on yıllar boyunca dahi unutamazlar birbirlerini ve yaşadıklarını .

Kitabın beğenmediğim yanı ise zaman zaman sıkıcı olması , kurgunun biraz dağınık olması.

Borahan 
15 Ağu 19:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yunanistanın ikinci dünya savaşında İtalya tarafından işgalinde Yunanistan' da bulunan bir İtalyan subayının bir Yunan kızına aşık olmasını konu alan ve bununla beraber savaşın binbir türlü rezilliklerini de yüzümüze çarpan nefis bir roman. Kitaptan çok etkilendiğim için filmi de yapılınca izlemek istedim. Sinema yapıtlarının romanların düşünsel zenginliğine ulaşamayacağını, dakikalara sıkışmış bir görselin olayları mekanları betimlemekte sığ ve çaresiz kaldığını o zaman anladım. Okunasıdır Corelli, izlenerek yaşanmaz.

Kitap okumak 
 28 May 01:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Savaş ve insanı akıcı bir üslupla gözler önüne sermekte roman. Sinema filmi de çekilmiş olmasında rağmen romanın daha akıcı ve etkileyici olduğunu düşünüyoruz. Kitaplığımızda yer alması gerektiğine inandığımız romanlardan biri.

Kitaptan 44 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
19 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bilir misin, çocukluk, hayatımızda çılgınlığın sadece hoş görüldüğü değil, beklendiği biricik zamandır."

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Sayfa 58)Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Sayfa 58)
Halil Yavuz KAYA 
19 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Askerler öldüğü, ülke yakılıp yıkıldığı zaman ayakta kalıcı olan, şerefdir,namustur. Kötü zamanlar geçtiğinde ölü bedene can veren onurdur...

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Sayfa 42)Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Sayfa 42)
Esragnmt 
 17 Şub 00:30 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fazla uzak olmayan bir yerlerden yürek paralayıcı, boğuk bir çığlık duydu; henüz tamamen ölmemiş olduğu halde ateşe atılan bir askerin içler acısı mücadelesiydi bu.

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Sayfa 338 - Yapı Kredi Yayınları)Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Sayfa 338 - Yapı Kredi Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her zaman bir seçenek vardır. Eller hangi işe bulaşırsa bulaşsın, sorumluluk kafadadır."

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De BernieresYüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres
Halil Yavuz KAYA 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Onurun çeşitli yüzleri vardır. Sanırım bir tanesi de annene iyi davranmaktır."

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De BernieresYüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres
Esragnmt 
05 Şub 22:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Efendimiz, buyurursa kabul, ben var bulunmak bir istirhamat, lazım tekellümü hafi."

Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Yapı Kredi Yayınları)Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Louis De Bernieres (Yapı Kredi Yayınları)
5 /