Sonuncu

7,0/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
565 gösterim
Selami bey İstanbul'un köklü bir ailesinden gelir. Fransa'da felsefe doktorası yapıp döndükten sonra, evlenir, çocukları olur, dingin bir yaşam sürer. Ama yaşamının en büyük amacı kitabını, Serencam adını verdiği denemesini bitirmektir. Başladıktan kırk yıl sonra, seksenlerinde bitirir, tek adet olarak bastırır, kitabını eline almasından yirmi dört saat sonra da ölür. Büyük boy, yirmi yedi bin sayfadan oluşan bu dev yapıtı başından sonuna okuyan tek kişi çıkmaz, ama boyutları ve biçimi yıllar yılı insanların ilgisini çeker.
Serencam, boyutu ve gizemi nedeniyle büyük gürültü koparır. Kimsenin okumadığı ama görmek için insanların kuyruğa girdiği bu dev kitap ne anlatmaktadır? Tahsin Yücel, her zamanki ironik üslubuyla anlatıyor Serencam'ın öyküsünü. Sonuncu, iş, sanat ve basın dünyasına göndermelerle dolu, son derece düşündürücü bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789750711503
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Süheyla Merve 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonuncu'yu D&R beş lira indiriminden aldığım bir kitap. En başta çok korkmuştum, beğenir miyim, beğenmez miyim diye ama çok sevdiğimi söyleyebilirim. Kitap dört kişinin ağzından sırayla anlatılıyor. Bu sebeple çok göze batmasa da tekrara düşebiliyor. Günümüzün okurlarının yanlışlarını, hala kitabı bakılmak için yazıldığını düşünenleri eleştiriyor. Özgün bir şeylerin ortaya çıkarmanın çok zor olduğunu ve popüler olmuş, her kitabın bir ''alıntı'' olduğunu anlatıyor ve kitabın dili. Türkçe'yi çok güzel kullanıyor, kitaba başlar başlamaz içine düşüyor ve onları hayal edebiliyorsunuz, tek sorun karakterlerin isimleri.

UĞURCAN KOÇ 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Konusuyla, işleyişiyle, kurgusuyla, diliyle ve daha aklıma gelmeyen bir çok güzel özellikle dolu bir roman. Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaptı belki de. 330 sayfa ancak bir solukta okudum, okuyamadığım anlarda özledim, özlememe rağmen hakkını vererek okumak için zaman ayırdım. Diğer kitaplarını da okumak için yanıp tutuşuyorum resmen. Böyle büyük bir yazar, ki yakın zamanda vefat etmiş bir yazar, bu güzel platformda çok az okunmuş maalesef. Okuyan da bu lezzeti teşvik etmesi gerekirken, tam tersi önyargıdan çıldıran bir milletin karşısına 3 gibi komik notlar vererek bu utancı ikiye katlamış adeta. Beğenilmemeye saygım sonsuz ancak söz konusu bu yazar ise ki sadece yazar da değil, bir çok güzel çevirilerini de okumaktayız, adı bile 7 den başlar. Şahsen ben beğenmediğim bir kitaba puan vermemeyi veya yorum yapmamayı tercih ediyorum. Zira mutlaka o kitabı başka birileri okur, beğenir. Bu şekilde önyargı oluşturmamakta fayda var. Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Herkese tavsiye ediyor, keyifli okumalar diliyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

UĞURCAN KOÇ 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünyamızda yeni bir şey yok! Tüm düzenimiz ve tüm etkinliklerimiz yinelemek, var olanı dönüştürmek üzerine kurulu!

Sonuncu, Tahsin Yücel (Sayfa 305 - Can Yayınları)Sonuncu, Tahsin Yücel (Sayfa 305 - Can Yayınları)