Sonuncu

6,7/10  (11 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
641 gösterim
Selami bey İstanbul'un köklü bir ailesinden gelir. Fransa'da felsefe doktorası yapıp döndükten sonra, evlenir, çocukları olur, dingin bir yaşam sürer. Ama yaşamının en büyük amacı kitabını, Serencam adını verdiği denemesini bitirmektir. Başladıktan kırk yıl sonra, seksenlerinde bitirir, tek adet olarak bastırır, kitabını eline almasından yirmi dört saat sonra da ölür. Büyük boy, yirmi yedi bin sayfadan oluşan bu dev yapıtı başından sonuna okuyan tek kişi çıkmaz, ama boyutları ve biçimi yıllar yılı insanların ilgisini çeker.
Serencam, boyutu ve gizemi nedeniyle büyük gürültü koparır. Kimsenin okumadığı ama görmek için insanların kuyruğa girdiği bu dev kitap ne anlatmaktadır? Tahsin Yücel, her zamanki ironik üslubuyla anlatıyor Serencam'ın öyküsünü. Sonuncu, iş, sanat ve basın dünyasına göndermelerle dolu, son derece düşündürücü bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789750711503
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Süheyla Merve 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonuncu'yu D&R beş lira indiriminden aldığım bir kitap. En başta çok korkmuştum, beğenir miyim, beğenmez miyim diye ama çok sevdiğimi söyleyebilirim. Kitap dört kişinin ağzından sırayla anlatılıyor. Bu sebeple çok göze batmasa da tekrara düşebiliyor. Günümüzün okurlarının yanlışlarını, hala kitabı bakılmak için yazıldığını düşünenleri eleştiriyor. Özgün bir şeylerin ortaya çıkarmanın çok zor olduğunu ve popüler olmuş, her kitabın bir ''alıntı'' olduğunu anlatıyor ve kitabın dili. Türkçe'yi çok güzel kullanıyor, kitaba başlar başlamaz içine düşüyor ve onları hayal edebiliyorsunuz, tek sorun karakterlerin isimleri.