Kişisel Gelişim Psikoloji

Profil
Çocuk doğuştan bir bilim adamıdır. Eğitimin niyeti; kişinin getirdiği merak potansiyelini beslemek, daha karmaşık soruları sorabilecek ve yolculuğa zevkle devam edebilecek durumda kalmasını sağlamaktadır.
Sayfa 139
Sokratik sorgulama
İnançlarınıza, başkalarının size yanlış gelen inançlarıymış gibi yaklaşın. Bunlara karşı en iyi savları oluşturduktan sonra kendi kanılarınızın varsayımlarını ve zayıf noktalarını tespit edin. Bu inanca dair ne gibi kanıtlarım var? Kanıtları yanlış yorumlamış olabilir miyim? Başka karşı kanıtlar bulabilir mi yim? Böyle gitgide derine inen sorular sormaya devam ettikçe, dayanaksız inançlarınızı daha kolay tespit edebilirsiniz. Approach your beliefs as if they were other people's beliefs that seem wrong to you. Once you have constructed the best arguments against them, identify the assumptions and weaknesses of your own beliefs. What evidence do I have for this belief? Could I have misinterpreted the evidence? Can I find other counter-evidence? As you continue to ask deeper and deeper questions like these, you can more easily identify your own unsubstantiated beliefs.
Sayfa 71 - Serenad Yayınevi 2.Baskı Santiago Ramón y CajalKitabı okuyor
Reklam
Arama motorları, eğlence platformları ve sosyal medya tıklanıp görüntülendikçe kazandığı için, gerçeği göstermektense kullanıcılarının arzularına hitap etmek işlerine daha çok gelmektedir. Dolayısıyla da bilgiyi dağıtan dijital algoritmalar, bizi gerçeklik tünellerine ve yankı odalarına çekerek bilişsel algoritmalarımızı daha da çok çarpıtmaktadırlar. Since search engines, entertainment platforms and social media profit from clicks and views, they are more interested in catering to the desires of their users than showing the truth. Therefore, digital algorithms that distribute information further distort our cognitive algorithms by luring us into reality tunnels and echo chambers.
Sayfa 70 - Serenad Yayınevi 2.Baskı Santiago Ramón y CajalKitabı okuyor
Direnme zihinden ayrılamaz olduğundan, direnmeyi bırakmak, teslim olmak, zihnin -sizin efendiniz, "siz" gibi görünen sahtekâr, sahte tanrı olarak- sonudur. Bu durumda tüm yargılama ve tüm olumsuzluk ortadan kalkar.
Hiç kimse işlev-bozukluğunu, çatışmayı, acıyı seçmez. Hiç kimse deliliği seçmez. Onlar sizde geçmişi ortadan kaldıracak kadar mevcudiyet, karanlığı dağıtacak kadar ışık bulunmadığı için meydana gelir. Siz tamamen burada değilsiniz. Henüz tam uyanmadınız. Bu arada, koşullanmış zihin yaşamınızı yönetmektedir.
Zihnin acıyı size bir kurban kimliği yaratmak için kullanmasına izin vermeyin.
Reklam
Izdırabınız
Bu sizin çarmıha gerilişinizdir. Bırakın o sizin yeniden dirilişiniz ve yükselişiniz haline gelsin.
Bir simyacı haline gelin. Adi metali altına, ıstırabı bilince, hastalığı aydınlanmaya dönüştürün.
Eğer büyük bir hastalığa yakalanmışsanız, onu aydınlanmak için kullanın. Yaşamınızda vuku bulan her "kötü" şeyi aydınlanmak için kullanın.
Doğu'nun dövüş sanatlarının altında yatan derin bilgeliği hatırlayın: Rakibinizin kuvvetine direnmeyin. Onu yenmenize izin verin.
Reklam
Doğadan öğrenin: Her şeyin hiçbir doyumsuzluk ya da mutsuzluk olmadan nasıl başarıldığını, yaşam mucizesinin nasıl geliştiğini görün.
watching, observing
«"The Watcher", or, as it's often called, "the observing mind," refers to the inherent knowing capacity of AWARENESS. Sometimes in teaching MINDFULNESS, this is spoken of as a separatw thing, as in 'you can cultivate the observing mind.' More accuratelt, it's a function of what we call mind or CONACIOUNESS...not the thinking mind, but awareness itself: the mind that knows.»
Sayfa 22 - Pamela Weiss, Zen Buddhist teacher and coachKitabı okuyor
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.