Profil
e sayısı, matematiğin en güzel özdeşliği olarak bilinen eşitlikte de kendine yer bulur. Matematiğin en temel sayılarından 0, 1, π, е ve sanal i = √-1 sayılarını bir araya getiren özdeşlik şöyledir: e^iπ +1=0 Bu eşitlik, Euler özdeşliği adıyla bilinir.
216 syf.
7/10 puan verdi
Rakamsız Matematik
Matematikte rakamlar göremeyince hepimiz birden korkarız. Fakat aslında matematik sadece kağıt üstünde çözdüğümüz sorularda değil; aksine her yerdedir. Matematik herkesin konuşabileceği, evrensel bir dildir: rakamlı veya rakamsız, matematikle her şeyi anlatabiliriz. Bu kitap, özellikle matematikten korkan kişilerin okuyabileceği bir kitap. İçinde bulunduğumuz sistem bize matematiği sadece sınavdan ibaret korkunç bir şey gibi gösteriyor. Bu kitapta boyutlar, sonsuzluk, cebir, modellemeler gibi birçok konuyu oldukça anlaşılır bir dille okuyup öğrenebiliyoruz. Bu sayede aslında okuyan kişi, matematiğin birkaç sınav sorusundan ibaret olmadığını, aksine daha fazlası olduğunu ve matematiğin yaşamımızı mümkün kılan en değerli şeylerden birisi olduğunu anlayabilir. Aynı zamanda matematiğe ilginiz varsa ve farklı şeyler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, veya sadece eğlence amaçlı okuyabileceğiniz bir kitap. Benim tek beğenmediğim nokta, biraz daha fazla akademik bilgi içermesini isterdim fakat bu başka bir okuyucu için iyi bir özellik olabilir. Eğlenceli ve sade bir dille yazılmış.
Rakamsız Matematik
Rakamsız MatematikMilo Beckman · Sahi Kitap · 20229 okunma
İki biçim, birini esneterek ve bastırarak ama kesmeden ya da yapıştırmadan diğerine dönüştürebiliyorsanız eştir.
Bir sayı dizisine ok atacak olursanız, bir tam sayıyı kusursuz şekilde vurma olasılığınız sıfırdır. Çok küçük bir olasılık bile söz konusu değildir. Aralarda başka rakam vardır çünkü.
Bir şeyin mümkün olduğunu ispatlamak kolaydır: Yaparsınız o şeyi, olur biter. Bir şeyin mümkün olmadığını ispatlamak daha zordur. Birkaç farklı yol deneyip sonra vazgeçerek, ‘Gördün işte, yapılamaz’, diyemezsiniz. Birisi daha sonra çıkıp o şeyi çok daha akıllıca bir yolla yaparsa epey utanç verici bir durum doğar.
Belki bazı damardan matematikçilerin tüm dünyayı neden bir matematik problemi olarak düşündüğünü anlamaya başlamışsınızdır artık. Karmakarışık kavramları temel matematiksel kavramlara benzetebiliyorsak modellerimizi de hafiften karmaşıklaştırıp her şeyin tam matematiksel tanımına ulaşamaz mıyız?
Matematikle fazlaca uğraşan insanlar aynı argüman örgülerinin tekrar tekrar karşılarına çıktığını fark etmeye başlar.
216 syf.
6/10 puan verdi
Rakamsız Matematik uzun zaman önce aldığım ve okumak için anca fırsat bulduğum bir kitap. İçinde gerçekten sayılar yok. Genelin korkusudur, içine sayı girmeyince matematik korkunç olur. Ama bu durum biz matematikçiler için geçerli değildir. Zaman zaman çok eğlendiğim, zaman zaman da hızlı hızlı geçtim; sıkıntıdan patladığım bir kitap oldu. Matematik öğrencileri ve öğretmenleri okuyabilirler…
Rakamsız Matematik
Rakamsız MatematikMilo Beckman · Sahi Kitap · 20229 okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.