s

Salgın

0 üye
72 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
22 saatte okudu
İNSANLAR DEĞİŞMEDİ.
Yıllar öncesinden yazılmış bir kitap olmasına rağmen ne kadar da gerçekçiydi dedim okurken. İnsanların her zaman aynı olacağını ve öncelikte her zaman tuttuğunu, kötülerin sayısının iyilerden katbekat fazla olduğunu tekrar gördüm. Körlük kitabında da bir salgın vardı ve kaybolan ilk şey yine insanlıktı. Konusu bir hastalık olan Kızıl Veba'nın tüm dünyaya yayılması ve birlik döneminde olması gereken insanların nasıl da hayvanlaştığı hakkında. Çok fazla anlatıp bu muhteşem eser hakkında herhangi bir spoiler verme durumunda bulunmak istemiyorum. Her ne kadar okurken iç karartıcı olsa ve baş karakter yerine kendimi koyunca berbat hissetsem de Jack London benim için eşsiz bir üsluba sahip yazar olduğu için hiç sıkılmadan okudum. Tek oturuşta bitirilebilecek, kısa soluklu ama yanı zamanda uzun süre sizi düşündürüp etkisi altında bırakabilecek kadar başarılı bir kitap. Okuyun, okutturun.
Kızıl Veba
Kızıl VebaJack London · Türkiye İş Bankası kültür Yayınları · 202033bin okunma
“Veba salgını ilan edin. Kenti kapatın!” E bu bizim covid.
Reklam
304 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
1947’de yazılan Veba 2019 Covid O kadar benzer ki insan psikolojisi, davranışları ve tepkileri sürekli covid 19 zamanlarını anımsadım. Hep kendime dediğim ama yapmadığım bir şey var.Bu önemli günlerde günlük tut! Covid zamanlarında günlük tutsaydım biraz psikolojik, sosyolojik ve dini tahlillerimi de aktarsaydım çok güzel bir kitap çıkarmış. Günümüzde, bugün yaşananlar bir şekilde kayıt altına alınabilir lakin o anki duygular, düşünceler, bakış açıları dile getirilmeyenler, gündeme gelmeyenler, yazılıp çizilmeyenler… işte bunlar için iyi bir günlük tutucusu olmak gerekir.
Veba
VebaAlbert Camus · Can Yayınları · 202420,3bin okunma
Medeniyet çatırdıyordu, herkes kendi başınaydı artık."
Başlıyor...
"Evet Castel," dedi, "neredeyse inanılması olanaksız. Ama açıkça bu veba gibi duruyor."
72 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
26 günde okudu
Tesaduf eseri TWD Daryl Dixon dizisinin yayinlanma tarihi ile ayni doneme denk geldi bu kitabi okumam. Ikisini ayni surecte tuketince aralarinda ne cok benzerlik oldugunu, biri birinden bir asir once kaleme alinmis olsa da ayni evrende gectiklerini fark ettim hayretler icerisinde. Ikisi de post-apokaliptik literaturun kaliteli temsilcileri. Tek eksigi donem olarak pandemi sonrasina denk gelmis olmasi. Eger bu iki icerigi de 2020'de tuketmis olsaydim muhtemelen bu distopik evren realitem olur, kafayi yerdim ahahhah. Kitabi okurken denk geldigim bir TWD Daryl Dixon diyalogu burakmak istiyorum buraya. Eminim Granser da torunlari icin ayni hislere sahipti: -Onlar icin uzuluyorum, dunyanin onceki halini bilmemelerine. +Sahip olmadigin seyi ozleyemezsin.
Kızıl Veba
Kızıl VebaJack London · Türkiye İş Bankası kültür Yayınları · 202033bin okunma
Reklam
59 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.