Giriş Yap
Kızıl Ölüm
Kızıl Ölüm’ün gelmesiyle birlikte dünya mutlak ve geri dönüşsüz olarak dağıldı, paramparça oldu. On bin yıllık kültür ve uygarlık, göz açıp kapayıncaya kadar yok oldu, “köpükler gibi uçup gitti”.
Kızıl Veba, Jack LondonSayfa 30 - İş Bankası Kültür Yayınları
Reklam
Kimse dikkat etmemiş, herkes hasta 🥺
Bu havalar hasta ediyor dikkat edin 🥺
Gönderiye Git
2 yorumun tümünü gör
72 syf.
·
2 günde
Bu kitapta dünyada ki sekiz milyar insan içinden sağ kalan biri olan Profes Granser torunlarına salgını, salgında yaşadıklarını ve tekrar nasıl o zaman ki ilkel döneme geri geldiklerini, torunlarının anlayabileceği sade bir dille anlatmaktadır. Kızıl Veba' nın nasıl bir hastalık olduğuna gelecek olursak, kitapta şöyle geçmektedir; " İnsanın kalbi daha hızlı atmaya, ateşi yükselmeye başlar.Sonra da kontrol edilemeyen yangınlar gibi insanın yüzünü ve vücudunu kızıl bir renk sarar.Genellikle bu kızarma sırasında vücutlarında kasılmalar olurdu. Öldüğü andan itibaren vücudu parçalanıp dağılmaya, gözlerinizin önünde dağılmaya başlardı. Zaten salgının bu kadar hızlı yayılmasının nedenlerinden biri de buydu." İlk belirtilerden sonra kişi 10-15 dk içerisinde ölüyordu.O kadar hızlı bir salgındı. Ben kitabı çok severek okudum.İlgimi çekmişti.Hemen bitirilebilecek bir kitap.Kesinlikle tavsiye ederim.
Kızıl Veba
8.3/10 · 18,7bin okunma
Reklam
Kadercilik
Doktor Nuri karısıyla tartışıp konuştuğu bu ruh halinin ''kadercilik'' benzeri bir duygu olduğunu hissetmişti ama bize göre bu '' kadercilik'' değildi. Çünkü kaderci kişi tehlikeyi bilebilir ama ''Allah'a sığındığı için tedbir almaz. '' Teslimiyete kapılan umutsuz'' ise tehlikeden habersiz gibi davranır, kimseye sığınmaz ve güvenmez.
Veba Geceleri, Orhan PamukSayfa 244 - Yapı Kredi Yayınları
Umutlanmak
İnsanın salgının daha da şiddetlendiği gerçeğini kafasında sürekli tutup hayata devam etmesi çok zor olduğu için kişi kendiliğinden bir yalan uyduruyor ve geçici de olsa biraz umutlanabiliyordu.
Veba Geceleri, Orhan PamukSayfa 244 - Yapı Kredi Yayınları
Reklam
2
5
49 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42