Profil
Şabân Ayının Ehemmiyeti
Şabân ayı çok mühim bir ay.. insanların çoğunun da gafil olduğu ay.. bu aylarda orucu arttırmak sünnetlerden.. değerlendirelim.. tohumunu güzel hazırlayan; elbette ki güzel, bereketli bir ramazan mevsimi geçirecektir.. biiznillah 🌷
Sünnet’in Trajikomik Tarihi
Tanrılar Osiris ve Seth ile Tanrıçalar Nephtys ve İsis kardeştir. Seth, kardeşi Nephtys ile, Osiris ise diğer kardeşleri İsis ile evlenir. Ama bir sorun vardır; Seth de tıpkı Osiris gibi, güzel İsis'e aşıktır. Seth, İsis'e sahip olduğu için Osiris'ten nefret eder. Onu öldürme planları yapar ve sonunda Osiris'i öldürüp parçalara ayırır. Seth, öyle nefret doludur ki, Osiris'in cinsel uzvunu da keser. İsis, Osiris'in farklı yerlere gömülen vücut parçalarını bulur ve birleştirir, ama cinsel uzvu kayıptır. İşte o kayıp uzuv için halk tarafından törenler yapılır, kötü Seth lanetlenirken, iyi Osiris yüceltilir. Bu uygulama zamanla "Osiris'e bağlılık ritüeli'ne dönüşür ve sünnet olanların Osiris'in acısını paylaşan, kutsanmış/seçkin kişiler olacaklarına inanılmaya başlanır.
Reklam
İnce bir nokta!..
~•~ “...sünneti de Resûlullah Efendimiz'e Allah emretmiş oluyor ve kaynak yine Allahu Teâlânın tavsiyesi olmuş oluyor.” ~•~
Uykudan önce yemek yenmemeli zira kalbi sertleştirir. (Sünnettendir😉) •Hz.Muhammed (s.a.v)
Sünnete ittiba etmeyen, tembellik eder ise, hasaret-i azîme; ehemmiyetsiz görür ise, cinayet-i azîme; tekzibini işmam eden tenkid ise, dalâlet-i azîmedir.
Sayfa 59 - Envar Neșriyat
Reklam
Biz müslümanlar olarak, iman ediyoruz ki; Hz. Muhammed 'siz bir İslam'ı düşünmek mümkün değildir.
Sünnet bir cezaydı.
"Ortaçağda yaşamış Yahudi âlim Musa İbn Meymun, sünnetin cinsel arzuyu azalttığını ve bunun da iyi bir şey olduğunu savunur. Bu fikri savunan tek kişi o değildir. 19. yüzyılda sünnet, mastürbasyon yapma dürtüsünü azaltmak için başvurulan 'çarelerden' biriydi."
Sahabe'nin Hadis'leri muhafazası hakkında..
Kur'an'ı muhafaza ederken başarılı olanlar, niçin O'nun mübeyyini (açıklayıcısı) olan ve korunması kendisinin muhafazasına bağlı olan Sünnet'i hıfzetme noktasında aciz kalsınlar..
Sayfa 14 - MukaddimeKitabı okudu
Reklam
Rasûlullah'ın ﷺ bazı sözlerini kabul etmediğinde ne mi olur!? "Kişi, onun sebebiyle helak olabilir. Bedenen değil,dinen helak olur. Dinen helak olmak da bedenen helak olmaktan daha kötüdür. Çünkü yok olup gitmek, az veya çok yaşasın, her bedenin sonudur. Dinen olmak ise -Allah korusun- dünyanın ve ahiretin kaybedilmesi demektir."
Bu kaidelerin yanı sıra, camide yahut toplantıda izinlerini almadıkça iki kişinin arasına sokulmanın helal olmayacağı iki kişinin arasına ancak izinleri alındıktan sonra oturulabileceği, sohbet halkasının ortasına oturan kimsenin Peygamber'in diliyle kınanmış olacağı, oturduğu yerden kalkıp dışarı çıkanın döndüğünde, eski yerine oturma hakkına herkesten daha fazla sahip olduğu gibi kaideler de Resûlullah (s.a.s.) tarafından konulmuştur.
Sünnet; Müslümanca düşünme ve Müslümanca yaşamanın adı idi.
Sayfa 532Kitabı okudu
57 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.