Su Üstüne Yazı Yazmak

8,1/10  (35 Oy) · 
94 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.841 gösterim
"İnsanların taş üzerine yazdıkları yüzyıllık yazılar, Allah için su üstüne yazılmış yazı gibidir."

Amerika'da doğan, orada İslam'la tanışan ve halen orada yaşayan, çeşitli Amerikan ve Avrupa üniversitelerinde psikolojik danışmanlık dalında akademisyenlik yapan Muhyiddin Şekûr Su Üstüne Yazı Yazmak'ta tasavvufa giriş öyküsünü anlatıyor. Şekûr, bu serüveni tasavvufla karşılamasından başlatıp şeyhinin rehberliğinde eriştiği dervişliğe ve ötesine kadar götürüyor. Şeyhinden aldığı "ders"lerle hayatın her anına dalga dalga yayılan ve hepsi birer hikmete işaret eden, kendisine sunulan lütufları ve bu yolda geçirdiği dönüşümü dile getiriyor. Bölümler arasında ilerledikçe, okur da günlük hayatın içinde insana yapılan ilahi çağrıya tanık oluyor.

Lavabonun tıkanması, biriken günahlara karşı bir uyarıdır aslında. Sadece perşembeleri kendisini aramasını söyleyen şeyhine ulaşamadığında yaşadığı hayal kırıklıkları, yazarı Allah'a giden yolda pişiren ateştir. Yolda rastladığı yaralı kuş, şehirde kopması beklenen fırtına ve arabasının bozuluşu hep semadan gelen işaretlerdir görmeyi bilene.

Eski bir plakçaların iğnesini ararken aslında kaybettiği inancını aramaktadır. Ve tüm bu olaylarda okur, yazarın samimiyetine, bazen acemiliklerine, tereddütlerine, ama en çok da teslimiyetine şahit olur ve onunla birlikte ruhun ve kalbin bu olağanüstü serüvenine dâhil olur.

Su Üstüne Yazı Yazmak, okura karanlıklar içinden bir ışık sunuyor, soluk aldırıyor, umut aşılıyor...

Arayış içinde olanlar ve aradığını tasavvufta bulmayı umanlar için kaçırılmayacak bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789759161538
 • Çeviri:
  Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap
 • Kitabın Türü:
 
08 Tem 19:23 · Kitabı okudu · 2 günde · 1/10 puan

çok büyük beklenti ve merak ile başladım bu kitaba. evet çok akıcıydı ama bırakın bu kitaptan olan beklentimi, herhangi bir kitaptan olan beklentimi dahi karşılayamadı. evet gözümde fazlaca büyüttüm belki ama tamamen hüsran. kendini arayan bir adam ve tabii olduğu şeyh hakkında. adam önüne çıkan her olaydan ders çıkarıyor, arabanın bozulmasından ne tür felsefeler yapıyor ne tür ruhani hallare girip çıkıyor ve bu kısım çokça tekrar ettiği için bir yerden sonra sıkıcılaşmaya başlıyor. bu arada öyle abeslikler vardı ki başlıca hz. Şems ve hz. Mevlana arasındaki o
ilişkiye benzetme çabaları, şeyhin hamburger yiyip
coco cola içmesi ve bundan birkaç kere söz edilmesi
beni iyce itti kitaptan. üzgünüm ama kitabı merak eden varsa çok büyük beklentilere girmesin.

Zeynep Öztemel 
07 Tem 13:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Kişi kalbini dünya nimetlerine bağlamaktan vazgeçmekle kalmamalı, eşyaya verdiği kıymeti düşürmeli, yani kırılacak cam parçalarına elmas fiyatı vermekten vazgeçmeli..Bunun da ötesinde kalbin ancak aşk ve ibadetle diri kalacak bir hayatı vardır.."
.
.
.
."Şu 3 şeyi elden bırakma" diye tembihlemişti: "Eğitici dil, dikkatli kulak ve imanlı kalp.."
.
.
."Unutma, eğer bu dünyayı istersen sadece bu dünyayı alırsın, ama eğer Allah'ı istersen, hem dünyayı hem ahireti alırsın .."
.
.
."Beklenti, aşırı tatminden evlâdır.."
.
.
.
.Bazı kitaplar vardır öyle 1-2 günde okuyup bitiremezsin..Çünkü okuduğun satırları sindirmek istersin..Durup kendini bi yoklarsın..Öyle bir vurulursun ki aynı satırı belki iki üç kez okur "Ben bu dünyanın neresindeyim" dersin.? Hani bazen dank eder ya kafamıza yaşadıklarımız işte öyle birşey..İyiki yolum kesilmiş bu kitapla..

Necmiye 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Minyeli Abdullah isimli kitabı okurken orada muhyittin Şekur'un gölgeler koridoru isimli kitabının ismi geçiyordu,merak ettim aldım okudum,peşinden su üstüne yazı yazmak isimli kitabını okudum,her iki kitabında da sufi geleneğini anlatıyor ve Amerikalı bir derviş olan,Amerika ve Avrupa'da üniversitelerde psikolojik danışmanlık dersi veren ,Türkiye'yi de ziyaret etmiş olan Muhyittin Şekur'un mütevazi yaşantısını ve hayat felsefesini okuduktan sonra ona hayran kalmamak mümkün değil,

Suskun/ca 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Muhyiddin Şekur'un sufilik yolunda ilerlerken yaşadıklarını anlattığı kitabı aslında tam bir manevi terapi niteliği taşıyor. Okudukça kendimi sorguladığım ve tevekkül eksikliğimin farkına vardığım bi kitap oldu. Okunması tavsiyedir :)

Mehmet Ferit 
11 Nis 11:36 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Şeyhinin istikametinden ayrılmayan; hamlıktan, pişmeye varan bir talebenin hayat öyküsüdür, Su Üstüne Yazı Yazmak... Kitabın yazarı Muhyiddin Şekûr'un tasavvufa ilk adım atışının öyküsü... Bizlere; evdeki mutfak lavabosunun tıkanmasından, yolda rastladığı yaralı kuşa kadar, hepsinin aslında "İlahi" birer mesaj olduğunu anlatıyor kitabında. Günlük hayatımızda "şer" olarak algıladığımız bir çok olayın temelinde aslında nice hikmetler olabileceğine vurgu yapıyor. Yolculuk esnasında aracımızın tekerinin patlamasının, belkide az ileride ölümümüze sebep olabilecek herhangi bir kazayı önlenmesi gibi... Kitabı okuduktan sonra muhtemelen olaylara daha sabırlı ve pozitif bir bakış açısıyla bakacaksınız.

Bu kitabı okumak için dingin bir ruh halimi bekledim ve hep erteledim, abartmayı hiç sevmem ama bu kitabın öyle muhteşem bir sinerjisi var ki;kelimelerin, cümlelerin,yazılanların latifliğinden ayrılıp dünya ya dönmek gelmiyor içimden...kelimeleri dans ettiren yazar, tam da ismi gibi su üstünde kelimeleri inceden inceye gönlümüze nakşediyor,kitabın içinde bir yaprak olup kalasım geldi..sözlerin içinde erimek zaman zaman..karanlıklara takılan Ruhlara bir ışık sunuyor,soluk aldırıyor,umut aşılıyor..

Ekrem Özkara 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sizi manevi bir yolculuğa çıkaracak ,arayış içinde olanlar ve aradığını tasavvufta bulmayı umanlar için ,bir solukta okuyacağınız,kaçırılmayacak bir roman.

Zeynep Betül Demirses 
13 May 13:16 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Muhyiddin Şekur'den Su Üstüne Yazı Yazmak adlı eserde sıra.
Diyor ki, Lavabonun tıkanması, biriken günah lara karşı bir uyarı dır aslında...
Bir müridin, olgunlaşma evre sinde yaşadığı sıkıntı ları ve zorluk ları baz alan bu eser i tasavvuf i eser okuyanlara kesinlikle tavsiye ederim.

Şüheda 
07 Ağu 16:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tasavvufla nasıl karşılaştığını,kendini nasıl gelistirdigini,hayatın her olayından nasıl anlamlar çıkarılacağını,her olayın bizim için bir tepki ölçümü olduğunu gösteren ve hayata birazda başka pencereden bakmanızı sağlayacak muhteşem bir kitap :)

Meryem Yılmaz 
14 Nis 17:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Muhyiddin Şekur ile tanışma kitabım; Su Üstüne Yazı Yazmak..
'Hamdım, Piştim, Yandım' soluğunun yüzyıllardır devam eden, edecek olan bir yansıması bu eser.
"İnsanların taş üzerine yazdıkları yüzyıllık yazılar, Allah için su üstüne yazılmış yazı gibidir."
Baştan sona kitabın kahramanın su üstüne yazıp durduklarını hakikate ulaştırma çabası ama bu sadece kahramanın meselesi olmadığından bizi de içine çekip varlığımızı, yokluğumuzu sorgulamak için bir fırsat...
Nitekim her birimiz kendi hikayemizin kahramanı değil miyiz?

Kitaptan 74 Alıntı

Beyza Gördebil 
14 Oca 01:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gökyüzü hiçbir yerde, kalbini Allah'a açan insanın üstünde olduğu kadar berrak değildir."

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin ŞekurSu Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur

Ey sessizlik, ne kıymeti bilinmez cevhersin sen, aptalların aptallıklarını örter hikmet ehline de ilham olursun. / Fars Atasözü

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 97)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 97)

Namaz, mutlak anlamda bir hizmettir. Allah'a, benlik kaygısından azade biçimde hizmet etmektir. Aslında, insanın bütün hayatı namaz gibi olmalıydı. İnsan sadece başıyla değil, bütün benliğiyle secdeye vardığında, hayatının en büyük makamına varmış oluyordu.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 185)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 185)

Küçük bir yağmur damlası sabırla taşta yara açar ve en uzun yolculuklar tek bir adımla başlar.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 330)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 330)

Edepli kişi, kalbin aslî iştiyaklarını keşfeder ve Rabb-i Zülcelâlinin kalbine rahmetle dercettiği sırları ayan beyan görür, gösterir. Edep hem bir eminlik hali, hem bir karakter ve kişilik duruluğudur; bir mücadelenin meyvesi ve nefsin dizginlenmesidir.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 197)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 197)