Profil
Selâmün Aleyküm...
Evet değerli ablalarım,kardeşlerim, abilerim. Benim gibi uykuyu seven bir çok insan var. Sabah namazını kılıp hemen uyurdum genelde bazen de bir çok alarım kurduğum için hep erteledim sonra da uyuya kalırdım. Artık her şeyin farkına varmam gerekiyordu bu uyku düzenini sadece ders için değil sağlıklı bir yaşam için hazırladım sağlıklı uyku için günümü daha güzel daha verimli ve kaliteli geçmesi için hazırladım. Benimle beraber uyku sorunu düzeltmek isteyen kişiler için de paylaşmak istedim. Çok konuştum hakkınızı helal edin vaktinizi aldım. Allah'a emanet olun...
Neden uyudukça uykumuz gelir.
Ortalama sağlığa sahip bir insan günlük yedi saat falan uyuyunca yeterliymiş derler. Diyelim ki bu yedi saati uyuduktan sonra yataktan ya da uyku modundan çıkamadın, o vakit biyolojik zaman mekanizması ikinci yedi saati kurarmış ve bu ikinci yedi saat bitene kadar insan sersem semelek dolanırmış.
*Uykunuzu bir dinlenme kıldık (Nebe'/9)
Uyumasaydık ne olurdu? Daha çok çalışırdık. Daha fazla görevimiz olurdu… Uyku için gerekli olan iki şeyden uzak kalırdık aynı zamanda: Karanlık ve sessizlik… Hep bir koşuşturma ve telaş içinde olurduk; dinlenmeye ve kendimizi dinlemeye hiç fırsat bulamazdık...
*وَجَعَلْنَا نَوْمَكُمْ سُبَاتًاۙKitabı okudu
..ayıkken uyuyor ama uykuda uyanık kalıyordu.
Sayfa 31 - Can YayınlarıKitabı yarım bıraktı
Modern insan sürekli meşgûl ve gürültü çıkarıyor. Eğlence kültürü bir sektör yarattı ve gecenin kaçı olursa olsun arabanıza atlayıp dışarı çıkıyorsunuz. Çılgınca bir koşuşturmanın içinde­yiz. Erkenden uyuyanlara Tavuk diyorlar!
1980 Darbesi, insanımızın ruh sağlığını birkaç yıl da olsa korudu. Akşam saat beşten sonra dışarı çıkma yasağı vardı. TRT, gece saat on birde kapanıyordu. Karartma geceleri vardı. Bir halkın erkenden uyuması için ille de askerî darbe mi olması gerekiyor acaba?!
Allah isteseydi yirmi dört saatimiz aydınlık olurdu. Gecenin ve gündüzün peşi sıra olmasında hikmetler vardır. Elektriğin bulunmasından sonra sokaklar ışıl ışıl, kafamızı dinleyecek karanlık ortam bulamıyoruz. Ölümü unuttuk. Yıllardır insana günde iki buçuk saat uykunun yeteceğinden ve sekiz saat uyku­nun sadece aptallar için olduğundan dem vuruyorlar. Az uyuyup çok çalışmak alkış topluyor, fedakârlıktan sayılı­yor. Kahve tüketimi, uyarıcılar bu yüzden arttı. Kapitalistler, insanlar çok çalışıp az uyusunlar diye kafeinli içecekleri pazarlıyorlar, daha sonra çok çalışıp az uyumaktan çıldıranlara da uyku ilâçları pazarlıyorlar.
9. BÖLÜM DEĞERLENDİRME
1. Endişe ve stres insomnianın temel unsurlarıdır. Bunların uyku bozukluklarınızda rol oynadığını kabul edin. En aza indirmeye çalışın. 2. Verimsiz uyumanıza neden olan tüm etmenlere sahiden bakmanız ve bunları iyileştirmek için bir plan geliştirmeniz çok önemlidir. Başkalarının yardımına başvurun. Konuyu onların kavrayışına açın. 3. Bir BDT-İ planı geliştirin. Eğer kendiniz yapamıyorsanız, her köşe başında küçücük ofislerinde oturup size yardımcı olmak için bekleyen sertifikalı BDT-İ uzmanları olduğunu unutmayın. 9. Bölüm alıştırma puanınızı hesapladınız mı? Kendinizi hazırlayın. Bu sorunu çözmek zaman alır ve kökleri ruhunuza gömüldülçe çıkarmak daha zor olacaktır. Yerlerinizi alın. Ben buna Dermansız Insomnia değil, Ağır Insomnia, dememin sebebi var.
Sayfa 174Kitabı okudu
8. BÖLÜM DEĞERLENDİRME
1. Odanız karanlık olsun. Manyak bir karanlık. 2. Yeni yatağınıza ve yatak odası mobilyalarınıza o kadar çok para harcayın ki nikotin ve kafein alışkanlıklarınıza ayıracak paranız kalmasın. 3. Eşinize özel bir hediye alın. Sonra onu, onun veya sizin uyku problemleriniz çözülene kadar bir süre yataktan kovun. 4. Bir uyku rutininiz olsun. "İyi geceler Ay Dede'yi kullanmaktan çekinmeyin. Yetişkinlerde de işe yarar. Uyku probleminizin kafeini azaltmak ve yatak odasını ışıktan arındırmak gibi basit yöntemlerle çözülmesini yürekten isterim ancak öyle olmazsa bile sorun yok. Uyku sorunları genelde çok daha inatçı ve son derece köklüdür. Okumaya devam edin ve uykusuzluğunuzla nasıl başa çıkacağınızı anlamaya başlayın.
Sayfa 156Kitabı okudu
31 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.