Profil
Bu topraklar için, kadın uğruna çarpışır gibi, dövüşüyoruz.
Sayfa 95 - Cilt 3Kitabı okuyor
80 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Sadece bir tiyatro eseri olarak okunsa günümüzde vatan millet duygusunu anlatan yapımlara, eserlere göre yoğun olmayan olay kurgusu sebebiyle basit kalır belkide bu kitap. Ama yazıldığı dönemde teşkil ettiği önem ve oluşturduğu etki nedeniyle hudut sınır konulamaz bir noktada bu eser. O dönemde dış mihrapların halkın üzerinde oluşturduğu kafa karışıklığını büyük ölçüde ortadan kaldıran ve insanların gönüllerinde vatan aşkını canlandıran Namık Kemal’in bu tiyatro eserinin adı bile bir ikon. İnsanların cepheye giderken sevdiklerinden ayrılırkenki duygu durumları çok nahif cümlelerle anlatılmış. Ve bunca ayrılık cephede birçok kavuşmayla taçlandırılmış kitapta. Namık Kemal’in bu tiyatro eserini sahnede canlandırışını izlemeyi çok isterdim.
Vatan Yahut Silistre
Vatan Yahut SilistreNamık Kemal · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 201820,9bin okunma
Reklam
Bir erkek gibi savunamadığın ülken için şimdi bir kadın gibi ağlıyorsun.
Vatan kavramını belirleyen şey nedir? Merhum Remzi Oğuz Arık'ın ifadesiyle coğrafyayı vatan kılan, hatıralarımızdır. Yurt içi ve yurt dışı göçlerin hız kazandığı çağımızda gerek ülke gerekse şehir bağlamında "Nerelisin?" sorusunun sözde değil, özde cevabını verelim mi? Kabrinizin nerede kazılmasını, evladınızın düğün toyunun nerede yapılmasını arzuluyorsanız sizin vatanınız artık orası olmuştur.
Sayfa 36 - Ötüken NeşriyatKitabı okuyor
Müslüman dünyasında İslam olmadan vatanperverlik de mümkün değildir.
«Yeni toplumlar kendileriyle birlikte yeni şarkılar getirir.»
Sayfa 30 - Palet yayınları, Çev: Ali Haydar TanerKitabı okudu
Reklam
Devletimizin sınırları sizin atalarınızın kemikleri üzerinde yayılıp, genişlemedi mi? Bu topraklar babalarınızın, atalarınızın kahramanlık destanlarıyla doludur.
Sayfa 176 - Cilt 2Kitabı okuyor
“Vatan takriben değil kat’iyyen bizimdir.”
İstiklal Mücadelesi’nin “ya ölürüz, ya kurtluruz” parolası işte, bundan ileri geliyor. Gerçekten bunun,ikisi ortası olmaz.Türk milleti, ya bu çemberi yarıp geçecektir, yahut da burada ölmeğe razı olacaktır.
Reklam
Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.
214 syf.
8/10 puan verdi
Anadolu savaşta...
Kendi edebiyatımızda yadsınamaz yeri olan bu kitabın çok güzel bir anlatımı var. Hala okumamış olanların okumasını öneririm. Hem İçinden geçtiğmiz o zorlu günlerin nelere mal olduğu, ara köylerin ve orda yaşayanların duruma ve vatana bakış açısını acı da olsa gerçekliğiyle göz önüne seren bir kitap. Okurken insanın içi acıyor, atalarına minnet borcunun asla ödenmeyeceğinin farkına bir kere daha varıyor.
Yaban
YabanYakup Kadri Karaosmanoğlu · İletişim Yayınları · 202143,5bin okunma
"Tüm dünya yerle bir olurken, insanın kendisi için çalışması bir suç. Günümüzde artık hiç kimse sadece kendisi için hissedemez, kendisi için yaşayamaz."
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - FerdinandKitabı okudu
Vatanın ne demek olduğunu ben de biliyorum, fakat bugün ne anlama geldiğini de biliyorum: Cinayet ve esaret! İnsan bir halkın üyesi olabilir, fakat halkı çıldırdığında kendisinin de çıldırması gerekmez. Sen onlar için bir rakamdan, bir sayıdan ibaretsin, bir alet, anlamsızca ve vicdansızca ölüme gönderilen bir askersin yalnızca, oysa benim için kanlı canlı bir insansın, bu nedenle onlara katılmana izin vermeyeceğim. Onlar istedi diye senden vazgeçmeyeceğim
Sayfa 30 - İş Bankası yay., 5. Basım, Çev: gülperi sert.Kitabı okudu
946 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.