• Klasik Distopya denildiğinde aklınıza ne geliyor? Bırakalım o güzel kitapların isimlerini bu sefer. Şöyle yapalım. Bir seri oluşturacaksınız, bu seri oldukça heyecanlı ilerleyecek. Gereksiz ve uzun sahneler de dahil buna. Önemli olan ilerlemesi ve ardından da şöyle bir soru göreceksiniz: “Biz Nereden Geldik” ve bu soruya cevap veriyorsa o serinin artık Klasik Distopya olarak adlandırıldığını öğreniyoruz.
  İSYAN; Işıl diye adlandırılan virüsü yok etmeye programlanmış (ve bunun için insanlara eziyet eden) insanların topluluğu. Tam adı: İnsanlığın Sonu Yok Etme Araştırma Noktası. Bunlar yok, KAYRAN dedikleri o yaşadıkları ve Thomas gelene kadar tıkıldıkları Labirent Şehri yok. Yalnızca yaşanan güneş patlaması ve azalan nüfus. Başta da 2 karakterimiz var. Mark ve Trina. Hadi bir de onların ağzından yaşayalım olayları. Mark ve Trine kim mi? Bilmem.
  Mark ve Alec. Çok güzel bir savunma ve girer girmez bir çatışma derken yine heyecanlı bir kitaba giriyoruz. Hadi burası Virüs Spoiler'i olsun. Mark'ın karanlıkta dokunduğu ve adını öğrendiğimiz büyük virüs akımı. VC321xb47
  Alec, Trina, Lana, Deedee (Sürpriz Kız), Mark. Virüsün yaşattığı sorunlar için de PSK yani Patlama Sonrası Koalisyonu var. Bu sefer de oraya hücum ediliyor. Bu kitap da hoş. AMRİD: Army Medical Research İnstitute of İnfectious Diseases (Ordu Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma Tıp Enstitüsü) hakkında John ve Katie'nin yazışmaları gözümüze çarpıyor.
  Hadi bir de sizlere güzel bir Spoiler verelim. Hikayenin başında da bahsettiğimiz Deedee gerçekte Teresa'nın çocukluğu ve kitap onu anlatıyor bir yerde. Biraz da Thomas'a değiniyor ama genel anlamda İsyan hareketi ve Virüsün yayıldığı zaman ki yaşananlardan bahsettiğini söylemek en doğrusu olacaktır.
  Şunu belirtelim ki öğrendiğimiz Sürprizle aslında Teresa’nın hikayesini okuduğumuz için ben de diğer kitapta da Thomas’dan bahsedildiğine inanıyorum. Göreceğiz. Mutlu Bayramlar dilerim. 30 Ağustos Büyük Zaferimiz Kutlu Olsun..!
 • Dışarıdaki bagirislar ve sesler gittikçe yükseliyordu. Mark göz ucuyla brucenin arkasında bir kalabalıkla kapıdan içeri girdiğini gördü. Tüm vücudunu üzüntü kapladı. Kıza basiyla düz gecişi gösterdi.
  Git haydi dedi içini kemiren duygularla mücadele ederken. Deedee, trinadan ayrılıp düz geçişe koştu. Duvar kızı icine aldı. Bina sarsıldı. Bruce kapıda bağırarak anlaşılmayan birşey söylüyordu. O sırada trina hızla marka doğru koştu. Markin aklında binlerce düşünce belirdi. Tünellerin, hızla uzerlerine gelen suyun, lincon binasının dehşeti; aşırı sıcak arazide sonsuz gelen yolculukları... trina hep onunlaydı. Alec, lana, darnell ve diğerleri. Ve simdi mücadele sona erdiğinde trina kollarındaydı. Korkunç bir gürültü duyuldu ve yer sarsıldı.
 • Kadının işini bitir. Ne? dedi alec. Bu da ne böyle?
  Pilot mark'a baktı, çocuk da afallamış bir halde ona baktı. Kadının gözleri de yeşili adamınki gibi ifadesiz, ölü gibiydi. Ben sadece emirlere uyuyorum. Uzanıp bir kolu, sonuna kadar itti. Kayaç aniden sallanıp yere düşmeye başladı, kokpitin pencerelerinden bir anda yeşilĺikler göründü. Mark yerden havalanıp kontrol paneline çarptı. Devasa birşey parçalandı ve gürültülü bir çarpma, ardından patlama oldu. Kayaç aniden durdu ve kokpitte birşey markın kafasına çarptı.
  Acıyı hissetti... alec bitmek bilmeyen bir tünelden ismini seslendiğini duyduğu sırada yavaşça bilincini yitirdi. Bir tünel... Ne kadar da uygun, diye düşündü bilincini tamamen kaybetmeden önce. Sonuçta herşey bir tünel de başlamıştı.
 • Labirent: Ölüm Emri'ne başlamadan önce kitabın arka kapağını okumamıştım, kitaba başladığım gün arka kapağı da okudum ve böylece serinin bir diğer kitabına büyük bir hayal kırıklığı ile giriş yapmış oldum. Neden mi? Çünkü serinin asıl karakterleri olan hiçbir karakter birkaç bölüm hariç bu kitapta yer almıyor. Ne Thomas, ne Minho, ne Brenda ne de diğerleri. Bunun nedeni ise bu kitapta yaşanan olayların labirentin inşa edilmesinden yaklaşık on üç yıl önce geçiyor olması. Evet Labirent: Ölüm Emri yayınlanma tarihi açısından ilk üç kitaptan sonra gelse de konu olarak daha önceki yılları ele alıyor. Güneş patlamasının üzerinden az bir zamanın geçtiği,  insanları delirtip beyinlerini kemiren Işıl virüsünün yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı yılları.

  Labirent: Ölüm Emri Thomas'ın labirente gönderilişinin anlatıldığı bir bölümle başlıyor, ardından on üç yıl öncesine dönüyor ve burada Mark, Trina, Alec gibi karakterlerle tanışıyoruz. Kitapta güneş patlamasının yaşandığı döneme dair olayları okuyoruz. Yani kitap boyunca bu üçlünün başını çektiği bir hayatta kalma mücadelesi var. Kitaptaki karakterler bir taraftan güneş patlamasının etkileriyle, bir taraftan da yeni ortaya çıkan Işıl isimli virüsle mücadele ediyorlar.

  Labirent serisini genel olarak seviyorum ancak Ölüm Emri bana bazı açılardan zorlama bir kitap gibi geldi. Kitapta aksiyon çok fazla fakat bir yerden sonra bu kısımları artık ne olacaksa olsun diye okudum. Bunun nedenini de Labirent serisinin asıl karakterlerini daha çok sevmem ve bu kitaptaki yukarıda ismi geçen karakterlerle bağ kuramamam olarak açıklayabilirim. Kitabın akıcılığı anlamında bir problem yoktu, yine diğer kitaplar gibi sayfalar oldukça hızlı akıp gidiyor. Ancak ben kitabı okurken sürekli keşke James Dashner olayların ortaya çıkışı noktasını bu şekilde değil de Thomas ve arkadaşlarının maceralarına devam ederek aktarsaydı diye düşündüm. Tabii kitapta sevdiğim bölümler de olmadı değil. Özellikle dünyanın nasıl ve neden bu hale geldiği yönündeki soru işaretlerimin cevap bulduğu bölümleri beğendim. Serinin temalarından biri olan, çoğunluğun iyiliği için bir grubu gözden çıkarabilir misiniz teması da gayet başarılı şekilde burda da işlenmişti bana göre. Yine de bu kitabı seri hatırına okumuş gibi hissediyorum. Umarım serinin son kitabı olan Labirent: Virüs Kodu'nda her zamanki karakterler çıkar karşımıza çünkü bu şekilde seri sıkıcı bir hal alabiliyor.
 • Labirent üçlemesinin ek kitabı olan Ölüm Emri'nde, Işıl virüsün ilk yayıldığı zamanlar anlatılmakta.Işıl artık dünyaya yayılmıştır. İnsanlar virüs kapmamak için Deliler'i acımasızca öldürmekte, artık bir savaşçı olup çıkmışlardır. Bu zor koşullar altında ana karakterlerimiz Mark ve Trina, arkadaşları Alec, Lana ve diğerleri ile bir yaşam mücadelesi vermektedir. Kitapla ilgili şunu söylemeliyim ki kitapta birkaç bölüm dışında ilk üç kitaptaki karakterlerden bahsedilmiyor.
  Ben kitabı ilk aldığımda kitabın, ilk üç kitaptaki karakterlerin yeni yaşamından bahsettiğini sanmıştım. Okumaya başladığımda şaşırdım açıkçası.Ancak bu yeni karakterlere de hemen ısındım.Özellikle Alec ve Trina'yı sevdim.
  Ve tabi ki James Dashner denince aklımıza ne geliyor?ÖLÜM.Kitaptaki çoğu karakteri öldürmekten çekinmeyen Dashner yine ortalığı kasıp kavuruyor,okuyucuları yasa boğuyor.
  Kitap "AMAN ALLAH'IM!" diyebileceğiniz bir sonla bitiyor. Şok olduğum, bir süre kendime gelemediğim bir sondu.
  Kitaba bayıldım!
 • Dikkat spoiler içerir.
  Labirent serisinin dördüncü ve en güzel romanı. Labirent kurulmadan 13 sene önce dünyada güneş patlamaları olur ve nüfusu azaltmak için insanlar bir virüs üretir. Ancak virüs beklenenden de bulaşıcı çıkar. Adı Işıl olacak bu virüs yüzünden insanlar delirmektedir. Bu arada saldırılardan kaçarken tanışan Mark, eski asker Alec, Mark'ın sevdiği kız Trina, Alec'in arkadaşı Lana beraber hareket ederken bir köyde Deedee adında bir kızı bulurlar. Kız da virüslü oklardan yemiştir ancak hastalık belirtisi göstermemektedir. Beraber yola çıkan bu ekip bir orman yangınında birbirini kaybeder. Alec ve Mark'ın hayatlarındaki tek gaye geri kalanları bulup Düz Geçiş denen yerden geçerek sağlıklı bir yere gitmektir. Dedikleri gibi Lana, Trina ve Deedee'yi bulurlar. Acaba başarılı olabilecekler midir? Yıllar sonra Deedee karşımıza kim olarak çıkacaktır? Thomas ile ilişkisi ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
 • "Hayır, sadece korkuyorum." eski asker için cesur görünmeyi bırakalı uzun zaman olmuştu.
  "Korktun demek. Bu iyi. İyi bir asker her zaman korkar. Bu, normal olduğunu gösterir. Seni batıran ya da çıkaransa ona nasıl tepki verdiğindir."
  James Dashner
  Sayfa 272 - Pegasus Yayınları