Zeynep Can Sanli, Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret'i inceledi.
11 Eki 20:54 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

İlkin şunu söylemeliyim; kesinlikle kendimi dünya üzerinde Marquis de Sade'ın düşüncelerine hem fikir olacak insanların yaşamadığını inandırma çabası içerisindeyim.
Zira onun düşünce yapısı bana fazlasıyla ağır geliyor ki burada kitabı okuyan birçok okuyucuya da ağır geleceğini düşünüyorum.
Kitabı okurken gerçekten midemin bulandığı kısımlar oldu. İnanın 83 sayfayı nasıl bitirdiğime dair en ufak bir fikrim yok. Sadece içimden "Lütfen böyle düşünen insanlar olmasın." diye geçti okurken.
İçeriğe gelecek olursam;
Eminim benim yaşadığım dönemde varlığı mümkün olmayacak -şükürler olsun ki!- bir dünyadan söz ediyor Sade.
Cumhuriyetçi Fransa!
Ensest ilişkilerin, sodominin serbest olduğu, keyfinizin istediği zaman çıkıp her köşe başında bulunan genelevlerden birine gidip sizi arzulamayan bir insana zorla sahip olabileceğiniz, cinayeti serbest kılan yasalardan söz ediyor.
Kitabı eleştirmem gerek biliyorum fakat ben ne zaman Sade'ı okusam sanki ufak bir çocuk gibi geliyor bana, ciddiye alınmayan bir çocuk. Sürekli bağırıp sizden mantıksız şeyler isteyen. İsteklerinin içeriğini göz önünde bulundurmuyorum bunu söylerken. Sade dini reformdan, Fransa'daki özgürlük devrimine kadar birçok siyasi olaydan yararlanıp her seferinde hapishaneden ve idam cezasından bir şekilde kurtulmayı başarmış biri ve bu yaşadıkları "yüzünden" sürekli olarak ağlıyor, ilgi istiyor. Kendi dünyasını yaratıyor.
Kitapta yaşamak istediği dünyayı "cumhuriyetçilik" ilkesi altında bir şekilde tasvir etmiş.
Demem o ki Sade'ı sadece onun hakkında bilgi edinmek amaçlı okuyorum. Yaptığım alıntılar onlara katıldığımı kesinlikle göstermiyor.
Eğer Sade okuyacaksanız size bir şey katacak ümidiyle okumayın zira bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Sadece 18-19. yüzyılda yaşamış saplantı bir adamın düşüncelerini okumuş ve hakkında bilgi edinmiş olursunuz.

Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sizi bağışlıyorum, diyordu XV. Louis can sıkıntısından bir adam öldürmüş olan Charolais'e, ama sizi öldürecek olanı da bağışlayacağım.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 79 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 79 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

... Dolayısıyla cinayet her zaman benimsenen, her zaman gerekli bir şeydir, yalnızca kurbanlar değişmiş olur; bazılarının mutluluğuyken ötekilere mutsuzluk verir.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 74 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 74 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan nedir? Onunla diğer bitkiler arasındaki fark nedir? Onunla doğadaki tüm diğer hayvanlar arasındaki fark nedir? Kesinlikle hiç fark yoktur. İnsanda onlar gibi bu yerkürenin üzerine rastlantı sonucu yerleştirilmiştir, onlar gibi doğmuştur; onlar gibi ürer, çoğalır ve azalır; onlar gibi yaşlanır ve onlar gibi doğanın her hayvan türüne biçtiği sürenin sonunda, organlarının yapısı nedeniyle hiçliğin içine düşer.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 67 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 67 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

More, nişanlıların evlenmeden önce birbirlerini çırılçıplak görmelerini istiyordu. Bu yasa gerçekleşseydi ne çok evlilik suya düşerdi! Tersinin daha iyi olacağı itiraf edilirse, buna malı görmeden almak denir.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 56 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 56 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ancak bir gayrimenkul ya da bir hayvan sahiplenilebilir; asla bir türdeşimizi sahiplenemeyiz, bir kadını bir erkeğe bağlayabilecek tüm bağlar, aklınıza gelebilecek ne türden olursa olsun, hem haksızdır hem de boş bir hayaldir.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 48 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 48 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Doğa insanın edepli olmasını amaçlasaydı, onu kesinlikle çıplak doğurmazdı; uygarlık bakımından bizden daha az yozlaşmış olan sayısız halk çıplak dolaşmakta ve hiçbir utanç hissetmemektedir. Giyinme alışkanlığının biricik temelinin hem havanın sertliği hem de kadınların süs merakı olduğundan kuşkunuz olmasın. Kadınlar arzu uyandırmak yerine, daha arzu doğmadan kendilerini gözler önüne sererlerse bir süre sonra bu etkilerin tümünü yitireceklerini hissedeler. Doğa onları kusursuz yaratmamış olduğundan, bu kusurları süslerle gizlediklerinde hoşa gitmenin tüm yollarına sahip olacaklarını düşünürler. Demek ki utan. bir erdem olmanın ötesinde, ahlak bozukluğunun ilk etkilerinden başka bir şey değildi, kadınların süs merakının ilk araçlarından biriydi.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 42 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 42 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sözünü ettiğim halkın bilgece yasasını taklit edin; kendi malını çaldıracak kadar ihmalkar adamı cezalandırın, ama hırsızlık yapana asla ceza vermeyin; bilin ki bu eyleme izin veren sizin yemininizdir ve o kişi, hırsızlık yaparak doğanın ilk ve en bilgece hareketine göre davranmıştır yalnızca: Kimin zararına olursa olsun, kendi varlığını koruma hareketi.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 40 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 40 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Zeynep Can Sanli, bir alıntı ekledi.
11 Eki 20:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Eşitliği amaçlayan bir yönetimde zenginlikleri eşitleyici etkisi olan hırsızlık büyük bir kötülük müdür? Hayır, elbette; çünkü bir yandan eşitliği geliştirirken, diğer yandan da kendi malını korumayı haklı kılmaktadır. Hatta hırsızı değil malının çalınmasına izin vereni cezalandıran bir halk bile vardı; böylece kendi mülkiyetine sahip çıkmayı herkes öğrensin isteniyordu. Bu bizi daha geniş düşüncelere yöneltmektedir.

Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 38 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)Cumhuriyetçi Olmak İstiyorsanız Biraz Daha Cesaret, Marquis De Sade (Sayfa 38 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları)
Roquentin, bir alıntı ekledi.
10 Eki 16:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şüphesiz aşkın hazları kadınları güzelleştirir.

Aşkın Suçları, Marquis De SadeAşkın Suçları, Marquis De Sade