• 584 syf.
  ·Puan vermedi
  Aeden; bilim kurgu, fantastik tarzda bir roman. Romanın baş karakterleri olan Numi ve Sonje’nin gezegenlerindeki yaşantılarından başlayarak Dünya’ya yolculuklarını ve sonrasında başlarından geçen olayları anlatıyor. “ İnsan ve insansı “ kavramları çok sık kullanılan ifadelerdi. Sağlık üzerinden oynanan oyunlar, ilaç sektörü, organ mafyası, kadın ticareti ve porno sektörü, hayvanlara yapılan işkenceler kitaptaki konulardan bazıları. Kitabın sonunu okurken Numi ve Sonje bana Adem ile Havva’yı çağrıştırdı ve bende bıraktığı etki; barış, huzur dolu bir dünya için hala umudun olduğu ve insanın tekamülünün, umudun gerçekleşmesi adına önemli olduğuydu.
  Azra Kohen’in; keyifle okuduğum, aydınlatıcı kitaplarındandı. İyi okumalar!
 • 616 syf.
  ·12 günde·Puan vermedi
  Kitap beş bölümden oluşuyor.Birinci bölüm sıkıcı olabilir ve kitaba konsantre olmakta zorlanabilirsiniz.Kitap ikinci bölüm Dünya gezegeni ile okuyucuyu sarmaya başlıyor.Özellikle 150. Sayfandan sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Dünyadaki yaşamın acımasızlığını, Gelişmiş başka bir gezegenden gelen Sonje ve Numi'nin gözünden izliyor ve onlarla özdeşleşiyorsunuz. Tam bir uyanış kitabı.Azra Kohen farkı..
 • 584 syf.
  ·13 günde·Beğendi·10/10
  Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu kitap hakkında veya başka bir kitap hakkında bir şeyler yazmak için gerçekten yeterli yazım kuralı bilgilerine, yeterli kelime haznesine... sahip olmadığımı düşünüyorum. Bundan dolayı yazım yanlışı , kelime hatası gibi kusurlarımı mazur görünüz.

  Kitaba gelicek olursak sevgili Azra Kohen 'in kitabı Aeden ; ciddi anlamda etkilendiğim, favorilerim arasına aldığım, bitmesini istemediğim bir kitap oldu. Aeden Kur'an-ı Kerim' de de geçen ve cennet anlamına gelen bir kelime kitaptaki Aeden ise adeta cennet gibi olan bir gezegen... Aslında sevgili Azra Kohen 'in diğer eserlerini okumadım ama bu kitapdan sonra okumam gerektiğine karar verdim. Neden mi? Sürüklendim, karakterleri benimsedim, sıklıkla kendimi , insanlığımı, insanlığımızı sorguladım... Keşke Aeden ' de yaşasaydım dedim...Dünya' dan tiksindim , kendime acıdım...duygu karmaşası ile dolup taştım...

  Kitapta genel hatlarıyla Aeden isimli gezegenindeki iki insanın (Numi ve Sonje) Dünya 'ya gelişi ve bu iki insanın Dünya üzerindeki izlenimleri, ( yüzümüze vurulan gerçekler) iç ve dış dünyalarında yaşadıkları olaylar... yer alıyor. Kitaba ilk başladığınız zamanlarda Aeden ' de bir süre hayaller kurup , oh ya ne güzelmiş bu Aeden gezegeni diye sayfadan sayfaya atlarken, Sonje ve Numi 'nin Dünya' ya gelişiyle maalesef ki hayallerinizden ayrılıp gerçeklerle yüzleşiyorsunuz. Sonje ve Numi' nin Dünya'da biraz olsun güzel şeyler olması uğruna çabalaması kalbinizi ısıtırken , biz insanların ( daha doğrusu kitapta söylendiği gibi biz insansıların!) yaptığı kötülükler kanınızı dondurup, insan olmanızdan utandırabilir.

  Anlatılmaz yaşanır denir ya ... Bu kitap incelenmez okunur... Gidin, alın, okuyun, okutturun...

  Alıntı yapmaya doyamadığım bir kitaptı AEDEN ...

  Umarım bir mucize olur da iyi insanlar Aeden gibi bir yerde yaşar..

  İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
  İyi okumalar...
 • Diyarbakır 1k Okuma Kulübü olarak uzun bir süre alsada AEDEN kitabını okudu. Toplantıda şu sorulara yanıt aranmaya çalışıldı:

  Soru 1 

  Tekamül kavramı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? 

  Soru 2

   Evrende var olan Herşeyin titreşimlerin bir ürünü oluşu yani her maddenin sesten ibaret oluşu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? 

  Soru 3 

  (Pholopilerin Sonje ile karşılaşmaları) Dışarıdan aldığımız bilginin deneyimlenmesi gerektiği, deneyimlenmeyen bilginin sırtımızda yük olacağı söyleniyor siz ne dersiniz? 

  Soru 4 

  Yazarın kadın ve anne ile ilgili düşüncelerini nasıl buldunuz? 

  Soru 5

   Olmaktan doğmaktan dönüşmekten yoksunma! Potansiyeline doğ ifadelerini nasıl buluyorsunuz? 

  Soru 6

  (Numi ve Sonje nin okyanus yolculuğu ) Atargatislerin zaman kavramını dışında oluşları ve Aeden deki 45 dakikanın dünya nın bir gününe denk oluşu ile ilgili düşünceniz nedir? 

  Soru 7

   Numi ve Sonje nin nefrintor ile düşünce hızında yolculuk yapışları bir tür ışınlanma mıdır? Işınlanma mümkün müdür? Hz Muhammed'in(sav)miraç gecesi yaşadıkları ışınlanma olabilir mi? 

  Soru 8

   Pk filmi ile Aeden kitabı arasında bir benzerlik örtüşme gördünüz mü? 

  Soru 9

  Kitabın bir bölümünde Sonje yi yakalayan bir polisin Sonje nin gidişine izin vermesi doğru yanlış ve otorite bağlamında nasıl karşılanmalı? 

  Soru 10 

  Kitaptaki dünya gezegenin yaşanmaz kılan durumlardan ve kendi elimizle kendimize verdiğimiz zararlardan söz edelim. 

  Soru 11 

  Her birimizin Yaratıcının farklı bedenlerde farklı deneyimlere doğmuş olmamız ile ilgili ne söylersiniz? 

  Soru 12

  Merak ettiğimiz herşey bizim kim olduğumuza yön verir. Biz merak ettiğimiz yöne doğru mu evriliyoruz? 

  Soru 13 

  Adaptasyon seviyemizi düşük olmasından ötürü yanlışlıklar hemen adapte olup o yanlışlar içinde yaşıyor olmamız ile ilgili ne düşünüyorsunuz? 

  Soru 14 

  İnsansı olmaktan insan olmaya nasıl evrilebiliriz? 

  Soru 15 Manu nun Sonje ye duyduğu aşk Numi ve Sonje arasındaki ilişki hakkında ne söylemek istersiniz

  Soru 16

  Kitabın dipnotları sizi bilgi konusunda harekete geçirdi mi? 

  Soru 17

  Son olarak Azra Kohen in AEDEN kitabını genel olarak nasıl buldunuz?
 • 616 syf.
  ·7088 günde·Beğendi·8/10
  Bu kitap tam anlamıyla uyanışımız adına mucize! Size Dünya gerçeklerini avaz avaz bağıran, kanıtlar sunan, insanlıgınızı sorgulatan, okudugunuz bilgiler karşısında sizi yıkan olaganüstü bir kitap. Bu kitabı okuduktan sonra yakın cevremdekilere bir süre hep Aeden'den bahsettim. Hatta oyle bir psikolojiye bürünmüstüm ki sokağa cıkıp gördügüm insanlara al bu kitabi ve lütfen bunu oku dememek icin zor tutmusumdur kendimi. Ayrıca Azra Kohen'in en sevdigim yanlarından biri de kitabı yazarken sizi her konuda bilgilendirmeye calısmasıdır. Fizik, kimya, matematik, sanat... Ve konu hakkinda daha fazlasini bilmek, arastirmak isteyenlere ekte kaynak sunuyor olması bence harika bir sey. Sahsen ben bu kitabı okuduktan sonra daha duyarlı biri olmaya basladigimi dusunuyorum. Kitabın konusu ise Aeden gezegeninde yaşayan Sonje ve Numi'nin Dünya gezegenine gelip biz "insansıların" Dünya'ya, hayvanlara, çocuklara, havaya, suya vb. verdigimiz zararları görmesi üzerine Dünya'yı kurtarmak için harekete geçmelerini ve bu süreçte başlarına gelen olayları anlatiyor bunu öyle güzel, öyle akıcı bir dil ile anlatıyor ki sanki siz de Aeden gezegeninden gelmiş, Dünya'nin,insansiların haline hayret ederek bakıyorsunuz ve onlarla birlikte Dünya'yı kurtarmak adına savaşıyorsunuz. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düsünüyorum. Umarım hak ettigi degeri gorur. Daha cok okunur ve daha cok sevilir. Benim icin her zaman bambaska bir yeri olacak! Akilah Azra Kohen
 • 584 syf.
  ·11 günde·Puan vermedi
  Aden , fantastik ütopik bir dünyadır. Düşünce gücüyle birbirleriyle iletişim halindedirler. Sonje ve Numi ikisi sürekli tartışır hiç anlaşamazlar. Çünkü Numi Sonje'ye göre çok ilkel bir yaratıktır. Numi'nin annesini bulmak için Dünya'ya gelirler. Bu ikili hiç anlaşamadıkları için hemen tartışırlar ve dünyada ikisi de farklı yerlere giderler. Tabi dünya onlara göre ilkel insanların bulunduğu gelişmemiş bir uygarlıktır.Dünya da Sonje hayvanlar için Numi de küçük çocuklar için mücadele ederler. Roman bilimsrl ve fantastik bir şekilde yazılıp insanlara her cümlesinde ders veren özlü sözlerden oluşmaktadır. Yaşadığımız dünyada herkesin kendi Çi' sine saygısı olmalı.
 • 616 syf.
  ·10 günde·Beğendi·8/10
  Hayat felsefeleri Çi üzerine kurulu Aeden gezegeninde başlıyor Numi ve Sonije’ nin hikayesi..

  Çi nin keşfinde ve bilincinde varoluşlarını sürdüren Aedenliler konuşmaktan öte birbirlerine düşünce gücüyle iletişim kuruyor, doğada saf bulunan her şeyi çok etkin bir şekilde kullanıyorlardı. Bilim ve teknoloji çok üst seviyelerdeydi. Diğer gezegenlere kıyasla en mükemmel oluşumdaydılar. Kurucularına Usta diyorlardı.

  Annesi bir Dünyalı olan Numi yaklaşık 20 yıldır Sonje ve ailesiyle birlikte yaşamaktaydı. En büyük isteği bir gün annesini bulabilmekti.

  Çabaları sonuç veren Numi, Sonje’ i de ikna ederek nefrintor denen bir DNA algılayıcısı sayesinde ışık hızıyla Dünya’ ya vardılar. New York’ un ışınlandıkları an itibariyle nefes almayı neredeyse imkansız hale getiren hava kirliliği, yüksek beton binaları, evrimleşememiş insansı kalabalığı geldiklerine pişman etti ikisi de. İlk fırsatta geri dönmeye karar verdiler. Başarısız olan her geri dönüş denemesi birbirlerinden uzaklaşmalarına farklı maceralarda kendilerini bulmalarına yol açacaktır.

  Yakın bir zamanda buraya gönderilmenin gerçek nedeninin farkına varacaklardır..

  Eğitim, çevre, beslenme, Dünya’ daki adaletsizlikler, otoriteye kurban edilen çocuklar, hayvanlar, madenler ve dahası.. Göz ardı ettiğimiz bu gerçekleri Numi ve Sonje nin masalında tokat gibi yüzümüze çarpıyor yazar.

  Kitapta sıkça değinilen Çi veya Japoncadaki söylenişiyle Ki ; geleneksel Çin kültürü ve tıbbının temel kavramlarından biridir. Çi'nin mevcut olan her şeyde yer alan "hayat gücü" veya "spiritüel enerji" olduğuna inanılmaktadır. Genellikle "hava" veya "nefes" olarak yabancı dillere aktarılan bu terimin aslında tam bir karşılığı yoktur. (Wikipedia)

  Spoiler vermemek için Numi ve Sonje’ in maceralarından söz etmedim. Bir alıntıyla sözlerime son veriyor ve kitapla kalın diyorum.

  "Çi' den gel, Çi' ye dön. Potansiyeline doğ, kaderinin efendisi ol. Olmaktan, doğmaktan, dönüşmekten yoksunma."