Bekircan Yolal, İcatlarım ve Hayatım'ı inceledi.
20 May 05:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatımızda yanlış öğretilen bir çok şey vardır ve bu şeylere karşı çıkmaya çalışmışımdır teslanın da yıllarca hakkı çalınıp parası olmadığı için gerise bırakılmıştır gerçeği öğrenin diye tavsiye ediyorum

Nikola Tesla
İnsan kalbini, bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesinden daha fazla heyecanlandıran bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor.

Bişey diycem. İnsanları tanrılaştırmayı ne zaman bırakacağız. İnsan insandır arkadaş. Einstein da insan. Shakespeare da insan. Peygamberler de. Demek istediğim onların basit ve boş olduğu değil. Farklı boyutlarda alemlerde değiller. Mesele bizim onları ulaşılmaz görerek hayatı sallamamamız, amaçsız yaşamamız. 24 saatinin 1-2 saatini bile çalışmaya düşünmeye ayırmadığımız oluyor. Da vinci ve Tesla 4 saatin 20 dakikasını uyuyarak geçirerek günde 2 saat uykuyla yaşamayı kendilerine ekstradan zaman yaratmayı çalışyorlardı. Yani 8 saat uyuyan birine nazaran %40 daha fazla yaşıyordu. Peki ne için biraz daha çalışabilmek için. Geyiklerle, oyalanmalarla heba ettiğimiz günlerimiz tabiki bizi Einstein yapmaz.

Üniversiteyi bitirene kadar sadece günü kurtarmak için çalışıyoruz. Sonunda 25 30 yaşlarında vasıfsız insanlar oluyoruz. Halen hiçbir fikrimiz ve amacımız olmuyor hayatla ilgili.

Ama en önemli nokta ne biliyor musunuz? Hiçbir zaman geç olmaması. Şu an bir kitapla başlatabiliriz bu yolculuğu. Yeter ki beynimizin bir köşesinde hormonlarla bizi yöneten çoğunun nefs dediği bölümün kölesi olmaktan çıkıp çalışmaya başlayalım.

Huseyin BAYRAV, Sevgilerimle'yi inceledi.
18 May 16:38 · Kitabı okudu · 30 günde · 8/10 puan

Güzel bir kitap. ancak kitabı daha iyi idrak edebilmeniz için belli bir seviyede elektrik bilgisine ve jargonuna ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu konuda belli bir seviyede olanların çok faydalanabileceğini düüşündüğüm bir kitapdır.

Jackson Darkice, Geleceğin Fiziği'yi inceledi.
15 May 23:21 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

insanlığın tek kurtuluş yolu bilim iken maalesef bilime fazla değer vermiyor bir çoğumuz ancak bilim adamları deyince eintein newton hawking kaku tesla ve akla bir sürü isim geliyor yinede. Bu insanlar hayata, insanlığa bilime çok büyük katkıları olmuş insanlardır ve eserleri paha biçilemez. Bende bir fiziksever olarak ileride bir üniversitede fizik profesörü olmayı çok istiyorum ve bu kitaptaki başlıklar ve arka yazısı çok ilgimi çekti. Umarım fizik konusunda henüz bilgili olmadığım için sade bir dille yazılmıştır. Kitabın sayfalarını çevirmek ve öğrendiklerimin etkisiyle büyülenmek için can atıyorum.

Ezgi Elmastaş, bir alıntı ekledi.
 15 May 18:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İcatlarım bile unutmuştu onları benim icat ettiğimi.

Tesla'nın Kutusu, Samantha HuntTesla'nın Kutusu, Samantha Hunt
Ezgi Elmastaş, bir alıntı ekledi.
15 May 18:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Ve sen de seviyorsun güvercinleri, öyle değil mi? Bana yardım edebileceğini düşündüm.'
'Güvercin beslerim ama sizin gibi yabani olanları değil.'
Soluklarım kesik kesik gelmeye başladı. 'Aradaki fark ne ki?'
'Hiçbir şey. Yaşama dönük beklentiler. Yaban güvercinleri fazla uzun yaşamaz.'

Tesla'nın Kutusu, Samantha HuntTesla'nın Kutusu, Samantha Hunt

Bu kitap ilk baskısını 2002'de yapmış. Sırp mucit Nikola Tesla hakkında bir biyografidir. Elektrikle ve elektrik konusunda bilim tarihi ile ilgilenmiş olan herkes Tesla'dan haberdardır. Edison ile çekişmeleri, bir doğru akım(DC) ve bir alternatif akım(AC) savaşıdır. Para savaşını Edison kazanmış olsa da dünyanın bugün alternatif akım kullanıyor olmasının sebebi Tesla'dır. Bunun yanında onlarca bilinen ve yüzlerce bilinmeyen aletin mucididir. Küçük bir kısmı patentlenmiştir ve mucit bu patentlerden para kazanamadan, fakir bir durumda ölmüştür. Biz onun ölümünün yüzüncü yılına yaklaşırken, Tesla'nın yapabileceğini iddia ettiği hayallerine henüz ulaşamadık. Bunlar arasında en bilineni kablosuz elektrik iletimidir. İlgilenenlere tavsiye edebileceğim bir popüler tarih kitabıdır.

Feuille Morte, bir alıntı ekledi.
15 May 01:12 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.

Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla (Sayfa 67 - Aylak Adam,1. Basım, 2015)Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla (Sayfa 67 - Aylak Adam,1. Basım, 2015)